Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Sıkça Sorulan Sorular Sayfası Olsun
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 355 mesaj · Konum: Isparta
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Sıkça Sorulan Sorular Sayfası Olsun
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir bu forumdayım ve geldiğimden beridir mesaj yazamasam da fazla, takip etmekteyim. Ben geldiğimde kendim de dahil bu sorunu yaşıyordum ve sürekli forum konuları tekrar etmekte. İndex sayımız artıyor ancak Ali hocamın aynı konulara cevap vermek için vakit kaybetmesi, bir konuyu bulamadığımızdan tekrar aynı konuyu açmak zorunda kalmamız bunlar hep büyük problemler.

Ben bir sss sayfasına ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyorum. Eğer benimle hemfikir arkadaşlar var ise bu konuya el atalım derim yorumlarınızı beklemekteyim.

Teşekkürler
Huseyin
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 894 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Aslında Ali bey nasıl düşünür bilmiyorum ama forum bölümü dışındaki tüm site bölümlerinin tasarımını tekrar yapabiliriz.

Tüm bilgiler bir wiki sayfasında olur. Değiştirmek isteyen kullanıcılar kolaylıkla değiştirebilirler. Bir tek otomatik oluşturulduğu için kitabın pdf sürümünün tasarımı biraz değişebilir diye düşünüyorum.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4389 mesaj
Bunları yönetmek isteyenlere kapımız açık. :)

Geçmişte Wiki konusunda başarılı olamadık çünkü spam yuvası haline geliyordu. Bu forumun üyeliğini de onaya bağlamamın nedeni yine spam'di. Spam konularıyla uğraşmak külfetli gelmeyecekse istediğinizi yapabilirsiniz.

Ali
erdem (Moderatör) #4
Ben ufak bir deneme yaptım.

foreach döngüsü

Neredeyse otomatik dönüşüm oldu. Sayfaları pandoc'la dokuwiki yazım şekline çevirdim.

Ama üst kısımda sözlüğü kaldırdım. Sayfalar bölünsün diye başlıkların boyutunu değiştirdim ve code etiketlerine c ekledim.

Tabi bunlar neredeyse otomatik dönüşümler. Eğer siteye özel kod yazmış olsaydık  istediğimiz gibi tasarımı değiştirmek mümkün olabilirdi sanırım.

Ali beyin bahsettiği sağnak iletileri ben hatırlıyorum. Ama burada .htaccess kullanarak arama motorlarının wiki sayfalarını dizine almasına engel oluyoruz. Sonra da bir python programı site içeriğini  oluşturuyor.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: erdem; zaman: 2016-11-30, 09:47.
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4389 mesaj
Oh! Çok daha kullanışlı görünüyor. :)

Daha başındasın ama yine de sırf bir şey yazmış olmak için ilk izlenimler:

• Bölümler ayrı sayfada olmasa?

• Önceki ve Sonraki düğmeleri sayfada hep aynı yerde dursun ki fareyi gezdirmeden tıklaya tıklaya ilerlenebilsin. (Hem yukarıda hem aşağıda olabilir.)

• Kod düzeni alışılmış değil

• İnline kod fontu farklı.

Harika! Nasıl devam edelim?

Ali
cos00kun #6
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 58 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Erdem bey ellerinize sağlık bu şekilde bence de iyi ve Ali beyin söyledikleri de doğru ancak font konusunda Ali bey size katılmıyorum ben bu fontu çok beğendim en azından benim gözüme hoş gözüküyor :-) :-) :-)
erdem (Moderatör) #7
Ali bey siz ve arkadaşlar nasıl isterseniz öyle yapalım.

Ben bu programı D'ye taşıyabilirmiyim diye düşünüyordum. Aslında Python sürümü de çorba gibi ama  :-D

D'ye geçirmek için curl kütüphanesi kullanamadığımız için uzaktaki belgeyi alabilecek bir kütüphane buldum.

Hatta belki program masaüstü uygulaması da olabilir. O zaman QT güzel olurdu ama onun yerine GTKD de kullanılabilir sanıyorum.

D konusunda kaynak kodu işleyen güzel bir kütüphane var mı bilmiyorum. Hatırlarsanız Kadir Can Xml işler bir kütüphane yazmak istiyordu.

https://github.com/mab-on/libdominator
https://github.com/eBookingServices/htmld

Ben de şu kütüphaneleri buldum ama deneyemedim.

Hatta belki html işleyen bir kütüphane yazmak da düşünülebilir. Hatta ben size html dom ağacını işlemek için nasıl bir veri yapısı kullanılabilir diye sormak istiyordum. Nasip bu güneymiş  :-)

Söylediğiniz değişikliklerden bir kısmını yaptım.

For each döngüsü
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2016-11-30, 09:51.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-03-22, 15:12:31 (UTC -07:00)