Forum: Diğer Konular RSS
Yazılım Projeleri Nasıl Geliştirmeye Açık Tutuluyor?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yazılım Projeleri Nasıl Geliştirmeye Açık Tutuluyor?
Selamün Aleyküm;

Bildiğimiz gibi Github vb. platformlardan yazılım projelerinin kaynak kodlarına ulaşabiliyoruz. Benim sualim ise dünyada birçok yazılım projesi ekipler sayesinde geliştiriliyor lakin kodları nasıl geliştirmeye açık tutuyorlar? Ya da daha doğrusu biz bu kodları geliştirmek istesek (yani yazılımı) bunların neresinden başlamamız gerekiyor? Çünkü bir yazılım kaynak kodları neredeye sayılamayacak kadar çok. Geliştirici neresinden yazılım çalışma prensibini anlamaya başlıyor? Mesela Android'in Github'dan kodlarına baktığımızda sürüsüyle farklı klasörler var ve içlerinde aynı şekilde sürüsüyle farklı .c, .cpp, .java vs. dosyalar var. Geliştirici bu kodları nasıl okuyup anlayabiliyor? Tahminimce geliştirmekten ziyade kodları okuyup anlamakla mı zamanını harcıyor? Bu iş nasıl yapılıyor? Teşekkürler.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İbrahim on 2016-05-25, 07:31:
biz bu kodları geliştirmek istesek (yani yazılımı) bunların neresinden başlamamız gerekiyor?

Herhalde en iyisi, bir yanlışlığından veya eksikliğinden haberdar olmak ve gidermek istemektir.

Yakın zamanda yaptığım ve şimdiye kadarki elle tutulur tek açık kaynak katkım, bir arkadaşın isteğiyle oldu: Redis sunucusunu Tiny-Redis modülü ile kullanıyordu ama Tiny-Redis Redis'in "subscribe" ve "publish" komutlarını henüz desteklemiyordu.

Arkadaşım benden yardım istedi, ben de ekledim. İlgisiz olarak, şu:

https://github.com/acehreli/Tiny-Redis/commit/3818eb15afe5…

Başka bir fikir, projelerin hata bildirimlerine (issues) bakmak ve kolay görünenlerini çözmek olabilir.

Geliştirici neresinden yazılım çalışma prensibini anlamaya başlıyor?

Bu konuda çok etken var: deneyim (örneğin, hangi dosyaların ne barındırdığı), o belirli konuya yatkınlık, hata bildiriminde zaten söylenmiş olması (örneğin, birisi "bunu çözmek için şu dosyada şunu yapmak gerek" demiş olabilir), proje üyelerine soru sormak :), vs.

geliştirmekten ziyade kodları okuyup anlamakla mı zamanını harcıyor?

Doğru, projesine göre anlamak çok uzun sürebilir.

Ali
İbrahim #3
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Cevabınız için teşekkür ederim.
Peki bu yaptığımız irili ufaklı geliştirmeleri Github'da onaylayan kişi veya kişiler o kodun doğru çalıştığını nasıl anlayabiliyorlar? Yani bunun için bir anlatım falan mı yapmamız lazım? Aksi halde onaylayan kişiler koca bir projeyi her seferinde yeniden derlemek zorunda kalabilir ya da kod gözle denenemeyecek kadar karışık olabilir -ki bu madde doğru mu onu bilmiyorum :)-.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İbrahim:
Peki bu yaptığımız irili ufaklı geliştirmeleri Github'da onaylayan kişi veya kişiler o kodun doğru çalıştığını nasıl anlayabiliyorlar?

Kodu bildikleri için değişikliğin etkisini görebiliyorlar diyelim.

Yani bunun için bir anlatım falan mı yapmamız lazım?

İyi kod zaten anlaşılır olarak yazılır. ;) Kolay anlaşılamayan yerlerinde de açıklamalar bulunur. Bunun üstüne, evet, kod için pull request yapıldığında güzel bir açıklama çok yararlı olur.

koca bir projeyi her seferinde yeniden derlemek zorunda kalabilir

Kesinlikle derlenmesi şart tabii ki. dmd gibi bazı projelerin otomatik testleri de oluyor. Birisi pull request yaptığında o kodun var olan testleri geçip geçmediği öyle biliniyor.

kod gözle denenemeyecek kadar karışık olabilir

O kod reddedilir. :)

Ali
zekeriyadurmus #5
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Ali hocanın bahsettiği testi gerçekleştiren araçlardan bir tanesi Travis CI.

Pull request yapıldığında (örn https://github.com/dlang/dmd/pull/5829) Travis CI gibi araçlar ile (https://travis-ci.org/dlang/dmd/builds/134469430) otomatik olarak kod test edilir. Test dosyaları çalıştırılır ve yapılan pull request projede başka bir özelliği bozup bozmadığı ortaya çıkar. Bu testten geçmeyen pull request leri pek kaale alacaklarını sanmıyorum :)

https://travis-ci.org/ adresini ziyaret edersen travis ile alakalı detaylı bilgi alabilirsin.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 19:31:36 (UTC -08:00)