Forum: Diğer Konular RSS
İşletim Sistemleri İçin API'lere Bağımlı Mıyız?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: İşletim Sistemleri İçin API'lere Bağımlı Mıyız?
Selamün Aleyküm;

Ben daha önce de Android'de TrafficStats ile ilgili bir soru sormuştum ve hatta bu özelliği hem masaüstü hem de mobil için yapmak istemiştim. Ali Hocam bu ve bunun gibi işlerin yapılması için sistemin api'lerinden yararlanmamız gerektiğini anlattı. Peki böyle işler için illaki bu apilere bağımlı mıyız? Başka yöntemler olabilir mi? Mesela tek bir kodla tüm sistemlerde internet trafiğini kontrol etmek mümkün olabilir mi? Ya da mesela sistemin bize apilerle bile yapmamıza izin vermediği veya standart olmayan birçok şeyi yapabilir miyiz? Teşekkürler.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İbrahim:
Ali Hocam bu ve bunun gibi işlerin yapılması için sistemin api'lerinden yararlanmamız gerektiğini anlattı.

Hatırlamıyorum ama herhalde şöyle söylemek istemişimdir: Her sistem o sistem üzerinde uygulama geliştirilebilmesi için olanaklar sunar. Zaten öyle olanaklar olduğuna göre, en kolayı onlardan yararlanmaktır.

Peki böyle işler için illaki bu apilere bağımlı mıyız?

Herhalde değilizdir ama emin de değilim.

Mesela tek bir kodla tüm sistemlerde internet trafiğini kontrol etmek mümkün olabilir mi?

Hiç sanmıyorum.

Ya da mesela sistemin bize apilerle bile yapmamıza izin vermediği veya standart olmayan birçok şeyi yapabilir miyiz?

Evet. Örneğin, Linux çekirdeğinde çalışan sürücü (driver) yazabiliriz. Ama API'nin "application program interface" olduğunu hatırlayarak, o durumda "APIler" demek doğru olmaz herhalde çünkü program (application) değil, sürücü yazmış oluruz.

Ali
İbrahim #3
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Cevabınız için teşekkürler. Peki sürücü yazmak için işletim sisteminin kodları elimizde olmalı mı? Yani mesela Android açık kaynak olduğu için sürücü kodlarını bu sistem için yazabiliriz ama Windows, Mac OSX, iOS gibi sistemler kapalı kaynak, bu yüzden bunlara sürücü yazamaz mıyız? Kısaca ilk iletimde de dediğim gibi apilerin izin vermediği veya standart olmayan şeyleri yapmak için yazmamız gereken sürücü için işletim sisteminin kodları bize lazım mı? Yoksa başka yollarla mı yapılıyor? Teşekkürler.
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hayır, sürücü yazmak için işletim sisteminin kodları lazım değil. Örneğin, Windows'a sürücü şöyle ekleniyor:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/…

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 15:19:09 (UTC -08:00)