Forum: Diğer Konular RSS
Ekran videosu çekme yazılımlarındaki mantık nedir?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Ekran videosu çekme yazılımlarındaki mantık nedir?
Selamün Aleyküm;

Ekran videosu çekme yazılımlarındaki mantığı aslında hepimiz temel olarak biliyoruz: saniyede şu kadar ekran resmi al. Fakat bu yöntem sağlıklı bir yöntem değil gibi, doğru muyum? Çünkü sistemi çok kastıracağa benziyor. Peki sistemlerimizde kullandığımız yazılımlar bu sorunla karşılaşmıyorlar, bunu nasıl yapıyorlar? Ben bu konu üzerinde çok düşündüm ve araştırdım, hatta kazam, screencast lite vs. yazılımların biraz kodlarını inceledim ama anlamakta pek başarılı olamadım. Yani bunu sistemi kastırmayacak şekilde nasıl yapabiliriz? Teşekkürler.
zekeriyadurmus #2
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Teamviewer gibi programlar her kare(ekran görüntüsü) tek tek kayıt etmek yerine 2 kare arasındaki farkı kaydediyor.

Aynı mantıkta sen de bütün ekranı ufak karelere bölüp sadece o karelerdeki değişiklikleri kayıt edebilirsin ve bu dosya boyutunu oldukça azaltacaktır.

Örneğin her kareyi(ekran görüntüsünü) 20*20 piksellik karelere böl ve bir önceki ekran görüntüsündeki kare ile kıyasla ve sadece değişen kareleri kaydet.

Tahminimce sıkıştırma algoritmaları da bu mantıkla çalışıyor.

Onun dışında her saniye ekran görüntüsü çekmekten başka çare olmadığını düşünüyorum.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 06:00:07 (UTC -08:00)