Forum: Diğer Konular RSS
Belli zaman aralıklarıyla kod parçası çalıştırmak
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Belli zaman aralıklarıyla kod parçası çalıştırmak
Selamün Aleyküm;

Benim merak ettiğim konu yazılımımızda nasıl belli zaman aralıklarıyla kod çalıştırabiliriz? Mesela masaüstü arkaplan resmini 5 saniyede bir değiştirmek istediğimizde bunu nasıl yapmalıyız? Aslında timer kullanarak yapmak çözüm olabilir gibi ama yazılımın kapalı olarak arka planda çalışacağını da varsayarsak ve takılma vs. sorunlar ile de karşılaşmamak gerektiğinde nasıl bir yol izlemeliyiz? Diğer sorumsa arkaplan resmini 5 saniyede bir hemen değiştirmek yerine slaytlardaki gibi animasyonlu (mesela belirginleştirerek) olarak nasıl değiştirebiliriz? Teşekkürler.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Arka plan resmini yöneten program ayarlanabiliyor (olmalı). "wallpaper manager" diye aratılırsa bu işi yapan programlar bulunuyor. Bu işin protokolü veya arayüzü ne ise, kullanılan pencere sisteminin gereğine uyan bir program yazılıp kullanılabilir.

Genel olarak, belirli zamanlarda işleyecek olan programlar için işletim sisteminin sunduğu olanaklar da var. Örneğin, Linux'ta bu iş için 'cron' programı kullanılıyor.

Bütün bu olayı kendi programımızdan halletmek istersek programı elle çalıştırıp Thread.sleep()'i çağırabiliriz. Doğal olarak, böyle bir programın çalıştırıldıktan sonra kendi başına işlemesini, yani "daemon" olarak çalışmasını da isteyebiliriz. Bunun için core.thread ve std.parallelism'deki isDaemon() işlevlerinden yararlanılabilir. (Kendim isDaemon'ı denemedim.)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 17:27:06 (UTC -08:00)