Forum: D Programlama Dili RSS
D'nin D1, Rust, ve Go ile karşılaştırılması
KMLOZGUR #1
Üye May 2015 tarihinden beri · 8 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
D1 ile D2 arasında ki farklar nelerdir?
D dilinin Rust ve Go dilinden avantajı nedir?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
(Not: Bu konuyu "D dili hakkında herşey" başlıkla konudan ayırıyorum çünkü bu soru nefise'nin asıl sorusundan farklı.)

Eğer mevcut projeleri D1 ile yazılmış olduğundan hâlâ o dili kullanmak zorunda olan Sociomantic gibi bir firmada çalışmıyorsanız D1'i unutabilirsiniz. Onlar bile adım adım D'ye geçiyorlar. (Not: Aslında D2 denmiyor; D denince onu anlıyoruz.)

Hiç D1 kullanmadığım için bütün farklarını bilmiyorum ama hem C'ye çok daha yakın hem de çok eski bir dil olduğunu söyleyebilirim.

Go, çok basit ve özellikle fazla yetenekleri olmayacak biçimde tasarlanmış bir dil. Tasarımcıları Google'da çalışıyor olduklarından Google'ın dili olarak biliniyor ve özellikle bu yüzden çok rağbet görüyor. En büyük avantajı, fiberleri dil olanağı olarak sunması ve işçiler arasındaki veri alış verişini çok kolaya indirmesi. Bu devirde şablon olanağı sunmaması ve sıralamayı bile C'den kalan işlev göstergesi yöntemi ile yapması beni çok şaşırtıyor.

Rust'ı da ayrıntılı olarak bilmiyorum. Veri güvenliğini öne çıkartan ve verinin sahipliğini derleme zamanında tam olarak belirleyen ve bu konuda karışıklığa ve hataya yer vermeyen bir dil. Anladığım kadarıyla iş parçacıklarının (thread) veriyi kullanmaları sırasında oluşabilecek hataları bile derleme sırasında gösteriyormuş. Programlama mantığının çok zor olduğunu duyuyorum.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 15:22:17 (UTC -08:00)