Forum: Diğer Konular RSS
LGPL Lisanslı Kütüphaneyi Mobilde Kullanmak
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: LGPL Lisanslı Kütüphaneyi Mobilde Kullanmak
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;
Ben Qt Community Edition (yani LGPL lisanlı olan) kullanarak şu an için Android, Windows Mobile ve Blackberry'ye uygulama geliştiriyorum. Peki Qt kullanarak geliştirdiğim bu mobil uygulamaları Google Play, Apple AppStore vs. mağazalarda ücretli, uygulama içi satış veya reklamlı olarak yayınlayabilir miyim? Qt LGPL olduğu için bazı kişiler LGPL dinamik kütüphaneleri kullanıcıların değiştirebilmesi gerekiyor diye .apk dosyasında falan olamayacağını söyleyip bunun yasal olmadığını söylüyor fakat apk içinde .so dosyaları mevcut (Qt'un .so dosyaları). Ama Qt'un wiki sayfasında (https://wiki.qt.io/Licensing-talk-about-mobile-platforms#Q…) uygulamamızı hem kapalı kaynak yapabildiğimizi hem de yayınlayabildiğimizi yazıyor. Bu arada uygulamalarım kapalı kaynak kodlu olduğu için bir kararsızlığa düştüm açıkçası. Bir sorun çıkması durumunda direk olarak hukuki işlem mi başlatılır yoksa uygulamalar sadece mağazalardan mı kaldırılır? Aslında ben lisanslara çok dikkat ediyorum ama internette açıklamalar çok yetersiz oluyor ve herkes farklı farklı şeyler söylüyor, bu da kafa karışıklığına yol açıyor. LGPL lisansı benim bildiğim şu şartları istiyor:
1. Yazılımı statik olarak bağlamayacaksın, paylaşımlı olarak bağlayacaksın.
2. LGPL lisanslı kütüphanede (ki bu Qt kütüphaneleri oluyor) değişiklik yaptıysan o kodu yayınlamak zorundasın.
3. Kullanıcıların paylaşımlı kütüphaneleri (sanırım apk içerisindeki .so dosyalarından bahsediyor, doğru mu?) değiştirebilmesini sağlaman gerekiyor ve bunun için bir açıklama yazman gerek, diye ben okudum.
İşin özünde ben uygulamalarımı kapalı kaynak kodlu yapıyorum ve bu 3 şartı sağlıyorum ama 3. şart nasıl olacak? Zaten kütüphaneler apk içerisinde mevcut, isteyen alsın değiştirsin, ben her uygulamamda bu açıklamayı nereye yazacağım ki? Hadi yazdık, bu yazıyı nereye atacağız? Kısaca Qt ile geliştirdiğim mobil uygulamaları mağazalarda yayınlayabilir miyim? Bu herhangi bir suç teşkil etmez, değil mi (çünkü reklamlardan, uygulama içi satıştan veya ücret karşılığı uygulama indirmeden dolayı kazanç elde edebilirim)?
Sizce LGPL lisanslı kütüphaneyi (Qt) kullanarak geliştirdiğim uygulamalar yasal oluyor mu bu durumda?
Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Bu konuların uzmanı değilim ama dediğin gibi anlıyorum: Son kullanıcılar Qt kütüphanelerini değiştirebilmeliymişler. Kendi kodun kapalı olabiliyormuş.

Avukat olmasam da, bu konuda bir yanlışlık yapıldığında başa bela geleceğini sanmıyorum.

Ali
İbrahim #3
Cevabınız için teşekkürler, işin ilginç yanı ise avukatla görüş dediler ama avukat da bu konuyu bilmiyor. Qt'a e posta attım ona da geri dönüş yapmadılar. Kime danisacagimi da şaşırdım. Peki bu kütüphaneleri kullanıcının değiştirmesini için bir belge hazırlamak zorunda miyim?
acehreli (Moderatör) #4
Tam doğrusunu bilmek önemli ama LGPL'den anladığım(ız) kadarıyla böyle bir şey yok. LGPL'li kütüphaneyi ticari programında serbestçe kullanabilirsin.

Ali
İbrahim #5
Teşekkürler, kastettiğim şuydu: https://forum.qt.io/topic/65484/qt-5-6-license-for-mobile-… burada kullanıcının "Qt Android Apps in Google Play" adlı başlığında yazdığı konuydu. Burada HowTo diyerek bana kullanıcının kütüphaneyi nasıl değiştirebileceğini açıklamam gerektiğini söylüyor (ki bunu çok duydum ama LGPL lisansında böyle birşey ben göremedim), bunun için bana bir yol bulmalısın diyor. Bunu nasıl yapabilirim? Ben LGPL'de böyle bir şart görmedim fakat bunu neye dayanarak söylüyorlar?
acehreli (Moderatör) #6
Teşekkürler. Yani, kütüphaneler LGPL'de .so olarak kullanılmalıymış. Apple ise .so kabul etmeyerek bu işi bozuyor ve LGPL'li programlar dışlanmış oluyor. Birisi Qt'nin ayda $49'a gelen lisansından bahsetmiş. Ayda $49,000 dolar kazanan bir program için önemli olmasa gerek... (Keşke! :) )

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 04:05:21 (UTC -08:00)