Forum: Diğer Konular RSS
UML Kullanılıyor mu? Ya da Başka Bir Yapı mı Kullanılıyor?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: UML Kullanılıyor mu? Ya da Başka Bir Yapı mı Kullanılıyor?
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;
UML adlı yazılım tasarlama yapısı şu anda ciddi olarak kullanılıyor mu yoksa onun yerine daha iyi bir yapı mı kullanılıyor?
UML'nin büyük çaplı yazılımlarda karmaşıklığa yol açtığını savunanlar da var. Acaba büyük çaplı yazılımlar tasarım aşamasında nasıl tasarlanıyor? Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Kısa yanıt: Ne kullandım ne kullanan birisini tanıdım. UML ile dalga geçildiğine de tanık oldum. :)

Ali
İbrahim #3
Teşekkürler. Fakat büyük çaplı yazılımlarda (os kernel veya bir oyun olabilir vs.) iyi bir tasarım nasıl yapılıyor? Yani pat diye koda girmek nerdeyse imkansızlaşır bir süre sonra.
acehreli (Moderatör) #4
Doğru. Önce mimari (architecture) düşünülüyor sonra her alt olanak için tasarım yapılıyor. Toplantılar, belgeler, vs. sonunda akla yatınca gerçekleştirmeye geçiliyor. Gerçekleştirme sırasında diğer aşamalarda gözden kaçan önemli ve önemsiz ayrıntılarla karşılaşılıyor, aşılıyor, vs. Bence insanın tasarlayıp yaptığı diğer şeylerden pek farkı yok. :)

Ali
İbrahim #5
Yani sadece kodlama kısmı için konuşursak sınıflar, yapılar, işlevler vs. nasıl tasarlanıyor? Aksi halde sürüyle sınıf, işlev vs arasında zaten yapmış olduğum bir işlevi unutup başka bir yerde yeniden yazabilirim. Bunları nasıl önlüyorsunuz?
acehreli (Moderatör) #6
Aynı işlevi tekrar yazmak herhalde herkesin başına gelmiştir ama bir belki iki kez. Asıl sorun, birden fazla grubun aynı işi yapması oluyor. Şirket falanca C kütüphanesini yazmış ama tam kullanışlı değil çünkü üstüne bir de C++ katmanı olsa çok yararlı olur. Bir kaç sene sonra bir de bakmışız üç farklı grup kendi ihtiyaçlarına göre farklı ama temelde aynı işi yapan kütüphane yazmışlar. İnsanlık hali... :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 00:35:41 (UTC -08:00)