Forum: Projeler Genel RSS
Yeni Bir Proje ?
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
poll
Anket: Bir sonraki Projemiz ne olsun ?
(3 oy · %60) Konsolda Şekil Çizme Ve Yazı Renklendirme Kütüphanesi
(2 oy · %40) D Dosyalarını Kurabilen Program Yazma (Dsss'ye benzeyen bir program)
(0 oy · %  0) Yeni Bir İşaretlemeli Dil -Markup Language- Yapma (Ddoc benzeri, Türkçeye uygun, trileri'ye bağlı)
(0 oy · %  0) Hiç Bir Şey Yapmayıp Trilere Devam Etme
(0 oy · %  0) Daha başka Bir şey ?(Aklıma Yapılabilecek Çok Proje Geliyor Ama En İyisi Bence Bunlar )
Bu anketin zaman kısıtlaması yok · 5 oy
canalpay (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 1273
Öğretmenlerin kullanabileceğinden emin değilim. Onların e-okulu var her şeyi orada hallediyorlardır. Bizde sözde e okulda notlarımızı görebiliyoruz ama dersleri geç giriyorlar veya yanlış notlar girebiliyorlar. O yüzden not sistemi ve otomatik ortalama alma işi çok yararlı olacaktır.

Ayrıca bu dediklerimiz haricinde birde okula kaç gün gitmediğini hangi günler gitmediğini, gitmediğin günlerde (saat olarakta olmalı. ÖRN 3.derse girersin 4.derse girmezsin. O zaman 4.derse girmedin diyecek ve bir yarım gün yok yazacak.) raporlu olup olmadığını yazan  yazan (Raporlu ve raporsuz ayrı sayılmalı) ve raporlu veya raporsuz 15'i geçince programdan kendi adınla açtığında uyarı veren bir sistemde olmalı.

Tabii bu işlemler sınıf ile yapılacaktır tahminim. Çünkü aslında proje çok geniş. Ama sınıf derslerini daha yazmadınız ve bende sınıfları çok iyi bilmiyorum. (Şuan sınıf ile bilgim sadece php4(5 bile değil ) sınırlı. Ve sınıflı yapı ayrı bir düşünce sistemi gerektiriyor. Bu yüzden beni biraz zorlayabilir.) Bu yüzden ben projeyi 2 kere yapmayı düşünüyorum. Örneğin ilk başta yarı yıl tatiline kadar projeyi gerçekleştireceğiz. Tabii derslerim olduğu için çok fazla ilgilenemeyeceğim. Sonra projenin ikinci sürümüne atlayıp en baştan önceki deneyimlerimiz ile geliştireceğiz.
canalpay (Moderatör) #17
Ben kendi kafama göre bir yol haritası çizdim. Sizde bu yol haritasında eksiklerimi, fazlalıklarımı belirtirseniz sevinirim.

http://img189.imageshack.us/si.php?img=dokul.png

Burada gördüğünüz gibi bir çok sınıf birbirleriyle haberdar olmak zorunda. Bunun için yüksek bir standarta ihtiyacımız var normalde.(Siz şirkette bu sorunu nasıl hallediyorsunuz bilmiyorum.) Örneğin, ben karneyi göster modülünü yazdığımda sizin ders sınıfı ve sınıftaki işlemlerin adlarını bilmeden tahmin etmeliyim. Ama şimdilik şu şekilde yapmak uygun gibi gözüküyor. İlk önce birbiri ile alakasız olan işlev yada sınıfları yazarız. Örneğin notların ortalamasını alan bir işlev yada dersin doğru yazılıp yazılmadığını belirleyen, yazılmadığını belirlerse doğrusunu tahmin eden bir sınıf gibi. Daha sonrada birbiriyle alakalı işlevleri, sınıfları beraberce yazarız ve en sonunda program yolunu bulur.

Projeyi code.google.com'da açtım. dsource'da açmayı denedim ama açamadım :-( Trileri'ye dahil olan herkesi dahil ettim ki isteyen bize bir şey sormadan programları geliştirebilsin. Zaten programı geliştirmek için D dilini bilmek gibi bir şart aranmıyor, isteyen katılabilir. ;-)  Ama en azından d.ershane'yi okuyun ve biraz forumu karıştırın. Proje adresi: http://code.google.com/p/d-okul/

Şimdi proje olarak aklıma takılan tek bir iş var. Veritabanı ne olacak ? Metin belgesi bunun için sizce yeterli mi ? Yoksa bir mysql gibi veritabanı gerekir mi ? (D'de nasıl kullanırız yada, kullanabilir miyiz ? Eğer kullanabiliyorsak bence gerekli. )

Eğer metin belgesi yeterli derseniz metin belgesi nasıl olacak ? Benim fikrim 1.öğrenciAdı adlı metin belgesi(.txt'nin dokul sürümü .dok :-) ) oluşturulur. Ama daha sonrası nasıl yapılandırılır ?
acehreli (Moderatör) #18
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4448 mesaj
Yanıtlanan mesaj #16
canalpay:
kendi adınla açtığında

Eğer kişisel bir programsa, tek bir bilgisayarda mı çalışır? Yoksa birden fazla kullanıcı nasıl bağlanacak?

Tabii bu işlemler sınıf ile yapılacaktır tahminim.

Verinin türüne göre hangisi uygunsa. Bazı veriler sınıf olamayacak kadar "veri"dirler. (Stroustrup zamanında herşeyin sınıf olmasını savunurdu.)

Çünkü aslında proje çok geniş.

Bana da öyle geliyor. ;) Küçükten başlamak gerek. İlk hali dersleri listeleyen bir program olabilir.

Ama bunlara geçmeden önce şimdilik akla gelen bütün kullanıcı hareketlerini (use case) belirlemek gerek:

- Kullanıcı bağlanınca, okula gitmediği dersleri görecek
- Gitmediği günler sınırın yüzde bilmem kaçıysa bir uyarı belirecek
- Belirli bir ders için not ekleyebilecek
- vs.

Ondan sonra, bütün bu hareketler önem sırasına dizilerek teker teker eklenir.

Ve sınıflı yapı ayrı bir düşünce sistemi gerektiriyor

Sınıfların yapılardan birinci üstünlükleri, türüne göre davranışı çalışma zamanında belirleyebilmeleridir (çokşekillilik, polymorphism). Eğer hayvan.şarkıSöyle() dendiğinde hayvanın çalışma zamanındaki türüne göre davranmak gerekiyorsa, sınıflar büyük yarar sağlar.

Onun dışında da bir çok ayrıntı olanak var ama benim özümsediğim bu... Ana amaç çokşekillilik.

Yani sınıf düşünce tarzı o... :)

ilk başta yarı yıl tatiline kadar projeyi gerçekleştireceğiz. Tabii derslerim olduğu için çok fazla ilgilenemeyeceğim

Benzer sıkışıklık burada da var. ;) Projenin olanaklarını küçücük küçücük yukarıdaki gibi sıralarsak yavaş yavaş ilerler.

Ali
acehreli (Moderatör) #19
Yanıtlanan mesaj #17
canalpay:
bu yol haritasında eksiklerimi, fazlalıklarımı belirtirseniz sevinirim.

http://img189.imageshack.us/si.php?img=dokul.png

Program geliştikçe ihtiyaçlar daha iyi ortaya çıkar.

Burada gördüğünüz gibi bir çok sınıf birbirleriyle haberdar olmak zorunda. Bunun için yüksek bir standarta ihtiyacımız var normalde.

Evet, bir çok tür birbirine bağlı.

Örneğin, ben karneyi göster modülünü yazdığımda sizin ders sınıfı ve sınıftaki işlemlerin adlarını bilmeden tahmin etmeliyim.

Tahminden uzak durmalıyız tabii ki. :) Tanımsız bir türle derleyemeyiz bile.

Aslında çokşekillik burada da yararlı olabilir. Önce Ders diye bir arayüz (interface) tanımlanır. Karne sınıfı, o arayüzü gerçekleştiren bir TestDers sınıfıyla yazılabilir.

İlk önce birbiri ile alakasız olan işlev yada sınıfları yazarız.

Bağımsız olarak yazılabilmeleri çok önemli. Olabildiğince küçüük ve çok az sayıda görevi olan sınıflar ve işlevler...

dsource'da açmayı denedim ama açamadım

Yanılmıyorsam proje açılması için onlara bir mesaj atmak gerekiyordu. Zaten oradaki bütün projeler İngilizce olunca bu biraz yabancı kalırdı.

Trileri'ye dahil olan herkesi dahil ettim ki isteyen bize bir şey sormadan programları geliştirebilsin.

Eğer veritabanı kullanılacaksa bu konuda uzman birisine de ihtiyaç var.

Veritabanı ne olacak ? Metin belgesi bunun için sizce yeterli mi ?

Metin dosyası, yeterlidir. Eğer verilerin kaydedilmeleri yeterince bağımsız ise, zaten perde arkasında ne kullanıldığının önemi yok: ders.kaydet(kaydedici). Kaydedici olarak ne verdiğimizi program bilemez.

Yani şimdilik metin dosyası yeter. dsource'a baktım ve FileBase diye bir proje buldum. Bu iş için yararlı olabilir.

Orada başka 'database' projeleri de var.

Yalnız D2 bu konularda hâlâ biraz sorunlu: bütün o projeler D1 için yazılmış. D2 şu sıralarda dondurulunca bütün o projelerin de D2'ye dönüştürüleceğini beklerim.

Yani bir süre daha sorunlu olacağız.

Öte yandan, içine hiç bakmadım ama FileBase gibi bir dosya veritabanı yazmak da ilginç olabilir.

Yoksa bir mysql gibi veritabanı gerekir mi ? (D'de nasıl kullanırız yada, kullanabilir miyiz ? Eğer kullanabiliyorsak bence gerekli. )

Bana da gerekli olacakmış gibi geliyor. DDBI diye bir proje birden fazla veritabanını destekliyormuş:

http://dsource.org/projects/ddbi

Son hali github'daymış:

http://github.com/aaronc/ddbi/

Eğer metin belgesi yeterli derseniz metin belgesi nasıl olacak ? Benim fikrim 1.öğrenciAdı adlı metin belgesi(.txt'nin dokul sürümü .dok :-) ) oluşturulur. Ama daha sonrası nasıl yapılandırılır ?

Öğrenciler bir dosyaya, dersler başka dosyaya, vs. yazılabilir. Her birisinin yanında bir de numarası olur (id). Ve ayrıca hangi öğrencinin hangi dersi aldığı o numarayla belirlenir.

Tabii aynı dosyada da durabilirler:

[öğrenci]
nesne_numarası 0
isim ali
dersler 2 5
[ders]
nesne_numarası 2
isim matematik
[ders]
nesne_numarası 5
isim ingilizce

Dosyadan okurken de o nesne bağlantıları kullanılabilir. (Daha önce böyle bir şey yapmadım; tahmin ediyorum. :) )

Ama belki FileBase zaten bunu yapıyordur. Veya DDBI kullanılır ve uğraşmaya gerek kalmaz. :)

Ali
Kadir Can #20
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Yanıtlanan mesaj ID 1273
Benim aklımda konsoldan çalışan ofis programı yazılması var.Ben daha D diline yeni başladım ama hızlı gelişiyorum.Biraz beklerseniz ben ve isteyen arkadaşların katılımıyla bunu yapabiliriz.

Not:Yok eğer biz hemen D ile kodlayalım derseniz ben de Python sürümünü oluştururum.Daha sonra da D projesine katılırım.
canalpay (Moderatör) #21
Yok seni bekleriz. Sen D'de ilerle. Sonra beraber kodlarız.
Kadir Can #22
O zaman projenin ayrıntılarını açayım.

-Program dosya işlemleri tabanı ile çalışacak.
-Başlangıç için 3 ana fonksiyon olacak.
-1)Yeni dosya oluşturup içine veri yazma.
-2)Oluşturulmuş dosyadan veri okumak.
-3)Oluşturulmuş dosyanın devamını yazmak.
-Proje adı dOfis olabilir.
-.txt tabanlı dosyalarla çalışacak.
canalpay (Moderatör) #23
Ben ona benzer biraz daha veritabanına benzer bir sistem yazmıştım.

Adı dkv. İki sürümü var. ilkine dkv1 diyorum. İkincisine dkvG diyorum. DkvG oldukça gelişmişti.(bence :-p )

Ancak siz isterseniz yeniden bunuda kodlayabiliriz. Şimdilik siz kendinizi derslere verin :-)
Kadir Can #24
Tamam canalpay.Şu aralar bir ekiple o kadar çok proje geliştirmek istiyorum ki.Derslerde hızlı ilerliyorum.Ben hem dersleri bitireyim hem de proje düşüneyim.

Not:Ekiple çalışmayı o kadar çok istiyorum ki.Daha önce bir programlama ekibi kurmuştuk.C dili üzerine kodlayacaktık.Fakat organize olamadık.Burada ise çok iyi organize olmuş bir grup var.
canalpay (Moderatör) #25
Burada ise çok iyi organize olmuş bir grup var.

Evet. Hiç katılmayan biri bile en azından bir fikir veriyor, küçük bir kod yardımı yapıyor ya da şu kod yerine bu kod kullanılamaz mı diyor.

Senide bekliyoruz !
Kadir Can #26
Beni şu an da projelerinize katabilirsiniz.Python ve C bilgim var.D dili de onlara benziyor.Yani katkım olur.
canalpay (Moderatör) #27
Beni şu an da projelerinize katabilirsiniz.Python ve C bilgim var.D dili de onlara benziyor.Yani katkım olur.
github hesabı alır ve katılmak istediğin projelere github hesabının adını yazarsan senide projelere katarlar.
Kadir Can #28
Hesap açtım.Adım:KadirCan.
acehreli (Moderatör) #29
Çok teşekkürler Kadir Can. :)

Pişti projesi seni bekliyor:

http://github.com/acehreli/pisti

Ali
Kadir Can #30
Artık D derslerinde bitişe yaklaştım.Genel olarak kendim dOfis'i yazacağım.Sizlerin aklında neler var?Oyun programlama konusunda çok ısrarlıysanız bir bilgi yarışması oyunu yazabiliriz.Pişti projesi yaptığınız için Pis Yedili projesi de olabilir.

dOfis projesinin ayrıntılarını yazmıştım.Ancak bir problem var.Ben GitHub kullanamıyorum.O yüzden Google Code üzerinde SVN ile çalışmak istiyorum.Katımak isteyen arkadaşları eklerim.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  sonraki 
Forum: Projeler Genel RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-08-23, 18:10:25 (UTC -07:00)