Forum: Ders Arası RSS
assert ve writeln
zafer #1
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: assert ve writeln
Merhaba,

D forumlarında ve genelde Ali tarafından yazılan bir çok örnekte işlev çıktılarının doğruluk sınaması assert ile yapılıyor. Bense genelde işlevin etkisini writeln ile kontrol ediyorum veya sonucu writeln ile kontrol edilecek şekle getiriyorum.

Bu ikiside ayrı birer yaklaşım, peki avantaj ve dezevantajları nelerdir?
https://github.com/zafer06 - depo
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4515 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Örneklerdeki assert'lerin yararı, belirli satırlardaki beklentilerin tam o satırda gösterilebiliyor olmasında. Ben, programın çıktısına baktığımda hangi satırın hangi kod satırına karşılık geldiğini hemen göremiyorum.

assert bir de beklentinin ne olduğunu gösteriyor:
    assert(i == 42);    // Bu assert başarısız oluyor :( 
yazınca programcının ne beklediğini koddan, ama öyle olmadığını açıklamadan anlayabiliyoruz. (Açıklama yoksa o assert'ün başarıyla geçtiğini anlıyoruz.)

Ali
zafer #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Bilemiyorum, belkide çoğunlukla görsel tarafta çalıştığım için hataları ekrana yazmaya daha çok istiyorum. Ancak son dönemde assert kullanımı daha çok hoşuma gidiyor. Assert'e yabancı olduğum için şu sıralar tam verimli kullanamıyorum.
https://github.com/zafer06 - depo
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-23, 15:30:10 (UTC -07:00)