Forum: Diğer Konular RSS
Qt Uygulama Boyutu ve Gereksinimleri Çok Yüksek!
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Qt Uygulama Boyutu ve Gereksinimleri Çok Yüksek!
Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğimiz gibi Qt ile bir uygulama yaptığımızda ve derlediğimizde uygulamanın çalışabilmesi için Qt5Core.dll vb. dll dosyalarına ihtiyaç var. Ya da statik bağlama ile işi değiştirebiliyoruz. Şimdi ben sadece combobox olan bir Qt formunu release ve dinamik olarak derlediğimde uygulama boyutu dll dosyalarıyla beraber 45 mb oluyor. Statik derlesem de Qt'da zaten yasak bir olay. Yani sadece bir form nasıl oluyor da 45 mb olabiliyor? Ciddi bir uygulama yaptığımız zaman bu boyut daha da artacak gibi. Bu durum mobil için çok sıkıntılı, bu durumu nasıl çözebilirim? Dinamik yapsam ya dll dosyalarını atmak zorundayım (boyutu çok yüksek oluyor) ya da ministro gibi uygulamalar yükletmek zorundayım (bunu yapmak istemiyorum çünkü google play'de gördüğüm tüm uygulamalar direk yükleniyor) kullanıcılara. Statik yapsam -ki topluluk(community) sürümünde yasak- boyutun ne kadar değişeceğini bilmiyorum (Bayağı boyutu düşürür mü?). Sizce bu durumu nasıl aşabilirim?

Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
İbrahim:
Yani sadece bir form nasıl oluyor da 45 mb olabiliyor?

Programın ihtiyaç duyduğu kütüphanelerin kendi ihtiyaçları birleşince öyle oluyor. Anlaşılan, hangi Qt modüllerinin ekleneceği belirlenebiliyormuş:

http://stackoverflow.com/questions/26003300/qt-on-android-…

Program büyüklüğü genelde fazla sorun olmuyor çünkü programın ancak o anda kullanılmakta olan bölümü bellekte tutuluyor; gerisi diske aktarılmış oluyor (sanal bellek düzeneği).

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 17:27:42 (UTC -08:00)