Forum: Diğer Konular RSS
Thread ile Asynchronous (Eşzamansız) Arasındaki Fark Nedir?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Thread ile Asynchronous (Eşzamansız) Arasındaki Fark Nedir?
Selam;

Thread ile eşzamansız programlama arasındaki fark nedir? Eğer fark varsa hangisi nerede kullanılmalıdır?

Eşzamansız programlamayı bir teori olarak biliyordum thread falan işin içinde zannediyordum fakat şu sitede kodlarda thread kullanımı yok ve C# farklı bir yola gitmiş: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/blog/eszamansiz-a…

Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
İbrahim:
Thread ile eşzamansız programlama arasındaki fark nedir?

Thread (iş parçacığı), işletim sisteminin sunduğu ve işletim birimi olarak kullandığı bir düzenektir. Her program bir iş parçacığı üzerinde işlemeye başlar.

Eşzamansız programlama ise aynı anda birden fazla iş yapma ile ilgili bir kavramdır. Bir çok yöntemle gerçekleştirilebilir:

• Ek işler için yeni iş parçacıkları başlatmak

• Tek iş parçacığı üzerinde fiberler aracılığıyla birden fazla iş görmek

• Tek iş parçacığı üzerinde event-loop kullanmak

• vs.

Eğer fark varsa hangisi nerede kullanılmalıdır?

Eğer aynı program aynı anda birden fazla iş görecekse (veya takılmadan öyle yapıyormuş gibi algılanacaksa), eşzamansız programlama kullanılır. Bunun için iş parçacıklarından yararlanılabilir.

Ben şu bölümlerdeki bilgileri öneriyorum:

Fiberlerin iş parçacıkları ile bir karşılaştırması şurada:

http://ddili.org/ders/d/fiberler.html#ix_fiberler.%C3%A7ok…

Eşzamansız programlamayı bir teori olarak biliyordum thread falan işin içinde zannediyordum

Evet, ben de hep iş parçacıklarının gerekli olduğunu düşünürdüm ama programın bir iş için takılması engellendiği sürece, yani birden fazla işi devam ettirebildiği sürece iş parçacığına gerek yok.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 13:21:38 (UTC -08:00)