Forum: Ders Arası RSS
Yorumlayıcı ve derleyici
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4586 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yorumlayıcı ve derleyici
Bir okuyucu kitabın o bölümünde yaygın bir yanlışım olduğunu söyledi: Dilleri yanlış bir biçimde yorumlamalı dil ve derlemeli dil diye ikiye ayırıyorum:

  http://ddili.org/ders/d/derleyici.html#ix_derleyici.derlem…

Halbuki, her dil yorumlanabilir ve yorumlamalı diye bildiğimiz dillerin bile derleyicileri var. O bölümü aşağıdaki gibi değiştireceğim (şimdilik taslak):

Yorumlayıcı

Yorumlayıcı, programın kaynak kodunu okuyan, amacını anlayan, ve o amaca uygun olarak işleten bir araç programdır. Örneğin, bir yorumlayıcı yukarıdaki kod verildiğinde önce ortaya_kağıt_atılmış_mı()'nın işletileceğini, sonra onun sonucuna bağlı olarak belki de oyun_kağıdını_göster()'in işletileceğini anlar.

Yorumlayıcı programı ara işlem gerekmeden doğrudan işlettiğinden program geliştirmeyi çabuklaştırabilir. Öte yandan, yorumlayıcı her seferinde program metnini baştan okuduğundan, yorumlayıcın işlettiği program o programın derlenmiş halinden genelde daha yavaş çalışır. Ek olarak, yorumlayıcılar genelde kodu fazla incelemeden işlettiklerinden çok çeşit program hatası ancak program çalışmaya başladıktan sonra yakalanabilir.

Python, Ruby, ve Perl gibi bazı diller yorumlayıcılarıyla tanınırlar.

Derleyici

Derleyici, programın kaynak kodunu okuyan, ve o kodu işletecek olan başka bir program üreten bir araçtır. Bir başka deyişle, yorumlayıcının aksine, derleyici programı hemen işletmez; onu işletecek olan bir program üretir.

Derleyicinin görevi, kaynak kodu işletilebilir koda (çoğunlukla makine koduna) çevirmektir. Bu çeviri işlemine derleme denir. Her derleyici belirli bir programlama dilinin kodlarını çevirir ve o dilin derleyicisi olarak anılır: "D derleyicisi" gibi.

Derlenmiş program yorumlayıcı tarafından işletilen programdan genelde daha hızlıdır çünkü yorumlayıcının aksine, derleyici kaynak kodu tek kere okur ve anlar. Ek olarak, derleyiciler kodu genelde derinlemesine inceleyebildiklerinden hem daha hızlı işleyen programlar üretebilirler hem de program hatalarının çoğunu daha program işlemeye başlamadan yakalayabilirler.

Bazı dillerinin derlenmeleri güç bir işlem olsa da, D özellikle derlenmeye elverişli olarak tasarlanmıştır.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2018-01-18, 11:50:22 (UTC -08:00)