Forum: Ders Arası RSS
GtkD Dersleri
nurullahisrgan #1
Üye Ock 2015 tarihinden beri · 76 mesaj · Konum: Mardin, Nusaybin
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: GtkD Dersleri
Herkese Merhaba... Şu an GtkD ile görsel programlamayı öğreniyorum. Şu ana kadar kullanbildiğim bazı modüller var. Kendimi geliştirmeye çalıştırıyorum... Türkiye'de D diline pek önem verilmediğinden dolayı türkçe kaynak fazla yok. Abartmış olmayayım ama ddili.org dışında zaten başka türkçe kaynak yok. Burada bulunan GtkD derslerini yazmaya ben devam etmek istiyorum. Sız değerli üstadların bu konuda fikirlerini bekliyorum. Şu anda kullanabildiğim GtkD modülleri; gtk.Main(çok az), gtk.Window, gtk.MainWindow, gtk.Label(Biraz), gtk.Button(biraz)... Bu kadar kısa sürede buraya kadar geldim. Geriye bunların işlevleri kaldı. Onları da en kısa sürede öğrenmeye çalışacağım.
zafer #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 690 mesaj · Konum: Ankara
Mehaba,

Üstad değilim ama belki faydası olur diye fikirlerimi paylaşmak istiyorum :)

GtkD dersleri demek aslında bir uygulama arayüz kütüphanesi (GUI) kullanımını anlatmak demek. Bunun için bence en iyi yaklaşım bu kütüphaneyi oluşturan temel parçaların tanıtımından başlamak olmalı yani buton, label, textbox, combobox gibi temel birleşenler hakkında kısa bir tanıtım ve genel kullanım bilgilerinden sonra örnek kodlar bence başlangıç için güzel olacaktır. Bunlar toplu olarak bir kaç ders olabileceği gibi her biri ayrı bir ders olarakta hazırlanabilir.

Umarım uygun formatı bulmanda fikir verebilmişimdir.
https://github.com/zafer06 - depo
nurullahisrgan #3
Ben kafamda bir şeyler canlandırdım ancak konuyu burada açmadaki sebep sizin de fikirlerinizi almaktı. Dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. Fikirlerinizi söylerseniz ona göre hareket etmeye çalışacağım ancak Can Alpay ve Mengü hocanın hazırladığı dersler üzerinden de düzenlemeler yapacağım. Eğer kendileri izin verirlerse baştan hazırlayabilirim.
Bu mesaj nurullahisrgan tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-30, 23:48.
cos00kun #4
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 58 mesaj
Ben hep yıllardır hep aynı şeyleri savunur dururum konu ne olursa olsun eğer bişeyler yazılıp çizilecekse o konuyu ifade eden hemen hemen tüm konuları içeren bitmiş bir proje ele alınır sıfırdan başlanarak hiç bilinmiyomuş gibi ders ders anlatılarak projenin sonuna ulaşılır.. sonunda ne kimsede soru işareti kalır nede anlaşılmayan bir yer :)

Örneğin benim takip ettiğim bir site vardı oyun programlama ve C yi anlatıyordu adam ve 200 küsür video yayınladı (farketmiyor video beya döküman da olabilir).. önce bitmiş projeyi alıp sıfırdan sonuca kadar götürmeyi hedefliyor ama canlı canlı kanlı kanlı yani kendisi baştan yazarak/yaparak.

Diğer türlü siz birşeyler hazırlayacaksınız bizler okuyacağız ardından bu bumuydu şu şumuydo yok ben anlamadım ben anladım ama şurda hata veriyor falan derken konu bazan iyi yerlere giderken bazanda çok vakit kaybettiriyor diğerinde herşey garanti çünkü canlı yazıyosunuz/yapıyorsunuz ve herkes aynı örnekte çalışıyor..

yazının başında yazacağımı sonunda yazıyorum ama söylemem gerekirki bu tamamen kendi şahsi yorumum ve daha önce programlama dışı yayınladığım yaklaşık 10 küsürü adet video eğitiminden edindiğim tecrübedir..
Herkese kolaylıklar dilerim...
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4396 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Benim içerik konusunda önerilerim:

• Okuyanın görsel programlama hakkında hiçbir şey bilmediği varsayılmalı

• Metin bir çok kere gözden geçirilmeli: İlk seferde çok hızlıca yazılabilir; iki gün sonra tekrar okunur, düzeltilir, paragrafların ve bölümlerin yerleri değiştirilir; bir hafta sonra tekrar okunur ve yine düzeltilir. vs.

Ali
nurullahisrgan #6
acehreli:
Benim içerik konusunda önerilerim:

• Okuyanın görsel programlama hakkında hiçbir şey bilmediği varsayılmalı

• Metin bir çok kere gözden geçirilmeli: İlk seferde çok hızlıca yazılabilir; iki gün sonra tekrar okunur, düzeltilir, paragrafların ve bölümlerin yerleri değiştirilir; bir hafta sonra tekrar okunur ve yine düzeltilir. vs.

Ali

Ben de öyle düşünmüştüm. GtkD Dersleri için ilk 2 dersi bir inceleyin. Değiştirilmesini veya eklenmesini düşündüğünüz bir yer varsa söyleyebilirsiniz. Dersleri buradan indirebilirsiniz:

http://s3.dosya.tc/server6/q2ccat/GtkD_Dersleri.zip.html

Önerilerinizi bekliyor olacağım. Tanıtım içinde GtkD kurulumuna değineyim mi? Yoksa bu şekilde mi kalsın?
nurullahisrgan #7
Yanıtlanan mesaj #4
@cos00kun Hocam, bunu ilerki dersler için düşünebiliriz ancak hazır bir proje iyi olabilir. Çünkü benim hazırlayabileceğim bir proje GtkD'nin %10'unu dahi içermez.
Bu mesaj nurullahisrgan tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-31, 03:20.
nurullahisrgan #8
Şimdi baktım da berbat yazmışım... Daha sade ve düzenli bir dil ile baştan yazacağım...
cos00kun #9
valla bilginin berbatı olmaz emeğinde kötü eleştirisi.. Sen hele gel bize, biz geliriz sana el ele :) he heee şairliğim tuttu kıssadan hisse
Bu mesaj cos00kun tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-31, 09:54.
nurullahisrgan #10
Az önce tanıtımı baştan yazdım. Tabî ismini de değiştirdim. Eskisinden aha güzel oldu doğrusu şimdi ikinci dersi yazmya çalışıyorum ama aklıma bir fikir gelmiyor... Acaba ikinci ders için GtkD'nin ozelliklerini mi yazsam yoksa direk pencere olusturmaya mi dalsam? Bir turlu karar veremedim... :-(((
cos00kun #11
GtkD yi hiç kulanmadım bilmiyorum ancak C++ ile uğraşırken DirectX ve MFC konularında program yazmasamda bayağı bi döküman kurcalamıştım o yüzden bir acemi olarak diyebiliirmki; hedefinizdeki öğreteceklerinizi içeren bitmiş bir projeyi alın (konuya uzak bile olabilir ama örnek olması açısından mesela menüleri olan içinde text bilgisi alan ve değişkene atama yapan) parça parça kısım kısm Ders ders anlatın aralarda yeri geldiğince GtkD özelliklerinide ekleyerek kaç dökümansa noktalayın gitsin..
kolay gelsin
nurullahisrgan #12
Başka çare yok. Öyle deneyeceğim. Ben en azından Button, Label gibi bildiğim modülleri kullanacağım. Şu anda biraz TextEdit'i kurcalayacağım.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-05-27, 12:22:04 (UTC -07:00)