Forum: Diğer Konular RSS
Tcp/Udp ve Ağ Programlama Öğrenmek
Sayfa:  önceki  1  2 
acehreli (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 11455
Boost saygın bir kütüphanedir. Oradaki her olanak geniş bir programcı kitlesinin onayından geçerek eklenir ve bazıları sonuçta C++ standardına dahil edilir.

Ali
İbrahim #17
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 156 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Teşekkür ederim.

Zırt pırt soruyorum fakat merak ediyorum: Acaba bu mobil'de native kavramı tam olarak ne oluyor? Yani asıl olarak native uygulamanın Android için Java, iOs için Objective-C veya Swift olduğunu biliyorum. Fakat Qt sitesinde bu platformlara native uygulama yazmaktan bahsediyor. Şimdi Android için java kullanmazsan native yazmış olmuyormuşsun diyorlar ama Qt olur diyor. Bu tam olarak ne demek? Bu arada eğer android'e, ios'a, win phone'a ve blackberry'ye D kullanarakta native uygulama yazabiliyor muyuz? D için CopperSpice geliştirdiklerini zannediyorum. Bu mobil için ne kadar uygundur (+ olarak native gücü verir mi)?
Bu mesaj İbrahim tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-22, 17:15.
acehreli (Moderatör) #18
Bu teknolojilere yakın olan arkadaşlar tamamlayacaklardır ama benim bildiğim, native, belirli bir mikroişlemci üzerinde onun dilinde işleyen kod demektir.

Örneğin, Java native işleyen bir dil değildir çünkü java ile üretilen kod belirli bir mikroişlemci için değil, Java Virtual Machine için derlenir. Yani, java kodları asıl mikroişlemcide değil, onun üzerinde oturan sanal bir mikroişlemcide işler.

Qt ise C++ ile yazılmış olduğundan kodları doğrudan mikroişlemcide işler.

Hayır, CopperSpice'ın D ile bir ilgisi yok. CopperSpice, Qt'nin yerine kullanılan bir kütüphane.

D programları o saydığın ortamlarda çalışsa, evet, D native işleyen kodlar üretir ama bildiğim kadarıyla D o ortamlarda rahatça kullanılmıyor. Örneğin, D kodunu gdc ile derleyeceksin ama target olarak ARM belirteceksin, vs. Bildiğim kadarıyla şimdilik genel kullanıma hazır değil.

Ali
Abdullah #19
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 48 mesaj
sunucu.d, istemci.d şeklinde yazılacak kodlara bi örnek verebilir misiniz. Daha anlaşılır olur heralde.
acehreli (Moderatör) #20
O verdiğim kod komut satırındaki seçeneklere bağlı olarak hem sunucu olabiliyor hem de istemci. O tek modülü derliyoruz. Derlenen programın ismi deneme ise:

$ deneme --rol=sunucu

veya

$ deneme --rol=istemci

Ali

(Ek: Sanırım kodu ikiye ayırmamı istiyorsun. İyi fikir...)
Abdullah #21
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 48 mesaj
Verdiğiniz örneği; hangi kodların istemciye/sunucuya ait olduğunu anlamam diye okumamıştım. O yüzden 2 farklı dosyaya yazılmasını demiştim. Ama şimdi verdiğiniz örneği okudum ,(struct olarak) ikiye ayrılmış zaten. teşekkürler.
Bu mesaj Abdullah tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-24, 04:14.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 08:10:53 (UTC -08:00)