Forum: D Programlama Dili RSS
GtkD 3 Kurulumu
Sayfa:  önceki  1  2 
acehreli (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 11608
GtkD bende yok.

Ayrıca bunun üzerinde biraz daha düşününce bana daha da aykırı geliyor: dmd.conf yalnızca derleyicinin ayarı olmalı. Belki de tek programda kullandığımız kütüphane derleyiciyle ilgili olmamalı.

Bu konu programın projesiyle ilgili. O yüzden bence make ve dub gibi programın kendisiyle ilgili ayarlar değişmeli.

Hem yeni bir dmd yüklediğimizde ne yapacağız?

Buna rağmen, bu konuları kabul ettiğimiz sürece işe yarar. :)

Ali
agora #17
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Yani o kısımda biraz düzenleme şart. Ayrıca hocam API sayfaları nasıl okumalıyız?

Dokümante edilmemiş kütüphaneleri öyle anlamamız gerekebiliyor.
acehreli (Moderatör) #18
Soruyu anlamadım ama API'nin yazıldığı dile göre değişiyor. Sonuçta hep işlev bildirimi... Örneğin, D'de:

dönüş_türü işlev_ismi(varsa_şablon_parametreleri)(işlev_parametreleri)
    if (şablon_kısıtlamaları);

Ali
agora #19
Yani ben GtkD hakkında doküman bulamadım. Bunun üzerine api sayfasına baktım.

Kütüphane dokumanı yoksa nasıl kullanılacağını sanırım en iyi Api öğretir?
acehreli (Moderatör) #20
GtkD gibi ilinti projeleri genelde çok basit oluyor (ve öyle olmalı). O yüzden de kapsamlı belge içermeleri beklenmiyor. Bu gibi durumlarda Gtk'in belgelerine bakılıyor ama D programında onların eşdeğerleri kullanılıyor.

Sonuçta, ilinti modülü yalnızca asıl kütüpheneyi kullanıma sunuyor. O yüzden belgeler de asıl kütüphanede. Yani bu durumda Gtk'in belgelerine bakacağız.

Not: Bazı durumlarda üst düzey olanaklar da sunulabiliyor. Örneğin, kurucu ve sonlandırıcı gibi kavramları bulunmayan C'nin ilintisine ek olarak D yapıları ve sınıfları da sunulabilir. O zaman belgelendirilmelerini bekleriz.

Ali
agora #21
Anladım hocam teşekkür ederim. Deneyeyim. Farklı düşüncelerim var. Okulda kullanacağım.
nurullahisrgan #22
Üye Ock 2015 tarihinden beri · 76 mesaj · Konum: Mardin, Nusaybin
agora:
Anladım hocam teşekkür ederim. Deneyeyim. Farklı düşüncelerim var. Okulda kullanacağım.

Yazdığınız scripti bugün evde deneyeceğim. Eğer, Avea bi zahmet internetini çekerse akşama sonucu bildiririm. Bence o kestirmeden derleme işlemi yani şu şekilde;

dmd merhaba.d

Bu şekilde scripti ayarlamanıza gerek yoktu. Çünkü böyle ayarlandığında derleyicinin ayarları bozulabilir. Onu kaldırmanızı öneririm. Ben orayı, benim gibi sürekli bağlayıcıları eklemeye üşenenler için yazdım. Gerçekten sürekli derleyiciye phobos kütüphanesini bildirip, gtkd-3'ü kullan demek zor...
agora #23
Üstad eski ayarı yedekledim. O eski ayarlar öz haline döndürülebilir bence. Scriptten o kısmı kaldırabilirim eğer istenirse.

Düzenleme:

GtkD'yi yazan arkadaşla iletişime geçip son sürümün linkini Latest şeklinde eklemesini rica ettim. Böylece sürüm numarasıyla uğraşmak gibi bir dert olmayacaktı. Sağolsun ricamı geri çevirmedi.

Bu doğrultuda indirme linkini düzenledim.

Ayrıca dmd.conf dosyası ile ilgili ayarı da düzenledim. Orası yorum satırı olarak mevcut. Açık kaynak kod olduğundan dolayı isteyen orayı aktif edebilir falan diye düşündüm.

https://gist.github.com/aligoren/9805f9e250afd34b84f4

Yine eksik, hatalı noktalar görüyorsanız söyler misiniz üstadlar.
Bu mesaj agora tarafından değiştirildi; zaman: 2015-11-03, 13:49.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 17:20:29 (UTC -08:00)