Forum: Ders Arası RSS
Videolu d derslerine başlasak
cos00kun #1
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 58 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Videolu d derslerine başlasak
ah ne güzel olurdu şu sitede iyi bilen birileri videolu d derslerine başlasa :)
Bu mesaj acehreli tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-13, 14:41.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4389 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Bu konu daha önce de açılmıştı. Kendi adıma, daha önce hiç böyle bir şey yapmadığım için nasıl bir yöntem olabileceğini bile düşünmedim. Siz nasıl bir düzen düşünürsünüz? Hangi konular seçilmeli?

Ali
zekeriyadurmus #3
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Hedef kitle ne olacak bence onu belirlemek önemli.

Programlama ve D dile hiç alakası olmayan insanlar mı? yoksa belirli bir altyapısı olanlar mı?

Benim düşüncem 2. sinin olmasından yana. Çünkü internette zaten tonlarca kaliteli/kalitesiz programlama eğitimleri var ama belirli bir altyapıya sahip insanlar için eğitimler, kaynaklar yok.

Örneğin Laravel (PHP Framework) için Jeffrey Way'in çektiği videolar var. Bu zamana kadar gördüğüm en kaliteli eğitimler diyebilirim.

Laravel'e yeni eklenen özellikleri videolu olarak tanıtıyor, herkesin karşılaştığı bazı problemler için çözüm üretiyor, environment kurulumlarını vs anlatıyor. Bütün bunları anlatırken de her şeyi mümkün olduğunca kısa tutuyor gereksiz şeylere girmiyor ve kesinlikle konuşma havasında anlatım yok. Sanırsam önce videoyu çekiyor sonra seslendiriyor. "eee" gibi insanı rahatsız eden şeyler de kullanmıyor her şey çok sade ve öz.

Bu tekniği D'ye uygularsak eğer Vibe.d'yi tanıtan bir video hazırlanabilir, yeni eklenen ve karışık olan bir yapı anlatılabilir, insanlara D'nin güzelliklerini ve kurulumunu tanıtan bir video çekilebilir.

Ama tutupta std.math kütüphanesi var içerisinde ceil var sin var diye anlatmanın pekte mantıklı olacağını sanmam.

Sözünü ettiğim derslere buradan erişebilirsiniz https://laracasts.com/lessons

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
cos00kun #4
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 58 mesaj
ben şöyle hayal etmiştim;
program hayatına az çok aşina olan ancak henüz bilgisayar başında temel kavramlar ve birkaç ufak  programcık dışında birşeyler yapmamış ama içinde yeni bir heyecanla D diline giriş yapacak hevesi olan kişilere yönelik sıfır kilometreden başlayan videolu dersler.. Öncelikle D diliyle merhaba dünya dan başlayıp ilerleyen zamanlarda da gelişmiş kütüphanelerin kullanımına uzayan video serileri mesela..

Video tutoriol olayının en büyük avantajı uygulamayı birebir görüp hata yapma şansının kalmaması oluyor.. Ayrıca çok önceleri başka bir konuda video totorial hazırlamış birisi olarak şunu söyleyebilirimki ilk zamanlar çok meşakkatli ve alışma isteyen bir durum varken ilerleyen videolarda ciddi şekilde karşınızdakilere dökümanlarda yer veremediğiniz tüm ince nüanslar ve detayları iletebiliyor ve hz kazanıyorsunuz.. Ayrıca videoların Türkçe olması öğrenme seviyesini arttırır düşüncesindeyim.Kısaca vakit ayırabiliyor ve bir microfona kendinizi alıştırabiliyorsanız karşınızdakilere çok daha hızlı ve detaylı bilgi ulaştırabiliyorsunuz :) Bu benim naçizane görüşümdür elbette farklı düşüncelere saygı duyarım..

örneğin benim ilgi alanım C ve oyun programlama idi en büyük sıkıntı kaynak bulma konusuydu.. tesadüden bulduğum bir sitede o güne kadar onlarca bulduğum ve ingilizce yüzünden cebelleştiğim dökümanlardan öğreneceğim konuları bu sitenin video derslerinden çok ama çok çabucak öğrenmeye başladım.. Adam şu an 204. tutorialını youtubeden hazırladı mesela :) ne sabır varsa henüz gerçek bir 2d oyunun % 60 nı bitirebildik.. ama bu videoda anlayabileceğimizi kendi adıma söyleyeyim gerçek hayatta sınırlı sayfalardaki kitaplardan öğrenme şansımız yok.. ( tüm kirapseverlerden özür diliyorum ama bu kitap okumaya karşı olduğumu değil bazı konuların eğitiminde videolu yayınların etkisini göstermek istediğimden)
çok uzun oldu okuyabilene helal olsun :)
saygılar sevgiler....

Not: Mesela yukardıda bahsetiğim her ne kadar konusu farklıda olsa bu adamın anlatım dizaynı ve konulara eğilimi D Videoları için bir örnek teşkil edebilir ... https://www.youtube.com/user/handmadeheroarchive/playlists  siteside https://handmadehero.org/ ( C ve oyun tasarımlarıyla uğraşanlar içinde ayrıca bulunmaz hint kumaşı niteliğindedir :) )
Bu mesaj cos00kun tarafından değiştirildi; zaman: 2015-10-13, 22:52.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-03-23, 11:22:39 (UTC -07:00)