Forum: D Programlama Dili RSS
D Derleyici Sorunu.
veriarsivi #1
Üye Şub 2015 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D Derleyici Sorunu.
D derleyicileri ne yaptım ettim windows için derleyici bulamadim dlang.org dakini indirdim açılmıyor.Uzun zamandır çalışıyorum bir yolunu bulamadım yardım edin...
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hoşgeldin veriarsivi! :)

Ben Windows kullanmadım ama kullanan çok D programcısı var. dmd'nin 2.066.1 sürümü de çok uzun zamandır kullanımda olduğundan dağıtımda hata olduğunu sanmıyorum.

Bildiğin gibi, derleyici şuradan indirilip kuruluyor:

http://dlang.org/download.html

Orada Windows için (exe) ve (zip) diye iki düğme var. Birisi şu:

http://downloads.dlang.org/releases/2014/dmd-2.066.1.exe

Ona tıklayınca senin Windows'un güvenlik sistemi "bu programı çalıştırmak istiyor musunuz" diye soracaktır. Onaylamalısın.

O adımın hatasız geçtiğini varsayarsak, dmd.exe bilgisayarında bir yere kurulmuş olacaktır.

Şimdi bir konsol penceresi açmalısın. (Sanırım Windows'un adı 'Çalıştır' gibi olan bir menu seçeneğinde 'cmd' yazıp Enter'a basacaksın.) Açılan konsol penceresinde dmd yazıp Enter'a bastığında dmd kendi seçeneklerini gösterecektir. Öyleyse, dmd kuruldu demektir.

Bundan sonra bir "merhaba dünya" programı yazacaksın ve dmd ile derleyeceksin. Şurada biraz bilgi var:

http://ddili.org/ders/d/merhaba_dunya.html

Yukarıdaki adımlar yararlı oldu mu? Olmadıysa hangi adımda takılıyorsun ve varsa hangi hata mesajlarını alıyorsun? Örneğin, "dlang.org dakini indirdim açılmıyor" diyorsun ama açılmayınca hata mesajı çıkıyor mu?

Ali
veriarsivi #3
Açıldı cmd üzerinden hiç birşey anlaşılmıyor. Derleyici birkaç video izledim d derleyicisi ile ilgili windows üzerinden d derleyicisi programdı c++ nın derleyicisi gibi nasıl yazacan nasıl derleyecem windows kullanan yokmu bilen varsa yardım etsin..!!!
acehreli (Moderatör) #4
veriarsivi:
Açıldı cmd üzerinden hiç birşey anlaşılmıyor.

Yabancı olduğun bazı konular olabilir diye belki de bildiğin şeyleri tekrarlayacağım... :)

c++ nın derleyicisi gibi

Belki de C++ derleyicilerini hep geliştirme ortamları (IDE: integrated development environment) içinden kullandığın için onların da pencereli programlar olduğunu sanıyorsun. Doğru değil... C++ derleyicileri de komut satırında kullanılabilen programlardır.

Hoş pencereleriyle kullanım kolaylığı getiren programlara geliştirme ortamı denir. Eğer öyle çalışmaya alışıksan bir D IDE'si de kurabilirsin. Eğer zaten Visual Studio kuruluysa ona ek olarak gelen Visual D daha uygun olabilir:

http://wiki.dlang.org/IDEs

nasıl yazacan nasıl derleyecem

IDE'lerin de uyguladıkları temel mantık şu:

1) D dosyasını salt metin dosyası olarak yaz. Salt metin derken, örneğin basit bir metin düzenleyici olur ama Word olmaz, çünkü Word kendine has bir düzen kullanır. Örneğin, bu dosyanın için şunları yaz:
import std.stdio;

void main()
{
    writeln("Merhaba dünya!");
}
Ve o dosyayı örneğin merhaba.d ismiyle kaydet.

2) Komut satırında (yani, konsolda) o dosyayı kaydettiğin klasöre git ve şu komutu ver:
dmd merhaba.d

3) Büyük olasılıkla hatasız derlenecektir. Değilse, bir iki karakteri yanlış yazmış veya atlamış olabilirsin...

4) Yine komut satırında merhaba yaz ve Enter'a bas. Program şu mesajı yazacaktır:
Merhaba dünya!

Şu bölümü gözden geçirmek isteyebilirsin:

http://ddili.org/ders/d/merhaba_dunya.html

windows kullanan yokmu bilen varsa yardım etsin..!!!

Aslında bu konu doğrudan Windows ile ilgili değil. Örneğin, Linux ve OS X ortamlarında da aynı adımları uyguluyoruz.

Ali
veriarsivi #5
Tamadır Visual D tam aradıgım gibi ama vdserver çift tıkladıgım zaman hiç bir şey çıkmıyor. ne pencere ne bir hata öbür dosyalara girdigimde win32 uygulaması degil yada .net framework hatası veriyor.Bilgisayarda .net framework kurulu.windows XP kullanıyorum.
acehreli (Moderatör) #6
veriarsivi:
Visual D tam aradıgım

Benim bu konuda başka yardımım olamıyor çünkü Windows kullanmıyorum ama tahminen Visual C++'ta olduğu gibi yeni bir proje oluşturacaksın, içine D kaynak dosyaları ekleyeceksin, vs. diye olması lazım... (?)

Ali
acehreli (Moderatör) #7
Ek olarak, D dilini öğrenme gibi bir uğraş varken bu aşamada bir de IDE'lerin huylarını öğrenmekle zaman harcamamak gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü aslında çalışma döngüsü şu kadar basit olmalı:

• Kaynak dosyayı yaz (deneme.d)

• Derle (dmd deneme.d)

• Çalıştır (deneme)

Oh. Basit olabildiği kadar basit... :)

Hatta, dmd'nin -run seçeneği ile iki adıma da inebilir:

• Kaynak dosyayı yaz (deneme.d)

• Derle ve çalıştır (dmd deneme.d -run)

Ali
veriarsivi #8
Tamamdır sorunu çözdüm Microsoft Visual Studio aracılıgıyla açılıyor.
DRoot #9
Üye Mar 2015 tarihinden beri · 11 mesaj
Xamarin Studio kullanabilirsiniz diğer adıyla monodevelop kurulumu kolaydır. http://wiki.dlang.org/Mono-D kurulum anlatılıyor.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 22:38:20 (UTC -08:00)