Forum: Diğer Konular RSS
C / C++ / D ile ilgili birkaç soru
Sayfa:  1  2  sonraki 
cos00kun #1
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 104 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: C / C++ / D ile ilgili birkaç soru
Selamlar...
Ben D diline yeniyim.. Ancak C/C++ ile birkaç aydır bayağı bi yol aldığıma inanıyorum. Daha çok ağırlıklı olarak Oyun programlama DirectX ve CAD yazılımlar ilgi alanım içerisinde.. Benim öğrenmek istediğim birkaç husus var umarım bunlara siz değerli üstadlar ve arkadaşlar sayesinde cevap bulabilirim..

Sorular forumda paylaşılmışsa yada saçma bi soru sormuşsam lütfen acemiliğime verin ve kusuruma bakmayın dediğim gibi çok içinde olduğum bir Programlama dili olmadığından hatalarım affola..

Soru 1) D dilini diyelimki Hız açısından C ve C++ ile yarıştırmaya çalışıyorum.. Ve yine diyelimki basit bir 2d oyun tasarlıyoruz yani programımız oyun üzerine ve code yazıp içindeki while döngüsünü 10000 kez çalıştıracak bir basit programcık tasarladık şimdi bunları C/ C++/ D ile ayrı ayrı yaptık ve derlenen exe dosyamızı çalıştırdık. Bu durumda kıyaslama yapıldığında While döngüsünü yada programın komple çalışmasında Hız faktörü yada Hafıza kullanımı aşısından nasıl bir fark oluşuyor ?? Bu noktada D Dili bize ne sunuyor ?

Soru 2) Yukarıdaki soruya Cevaben "Her dilin kendine göre ve konusuna göre Hızı var" gelirse bu durumda neden büyük oyunların neredeyse tamamı C / C++ kullanılarak yazılmıştır?

Soru 2) D Dili ile DirectX yada OpenGL kullanabiliyormuyuz ?

Soru 3) D Dili ile şu anki pozisyonuyla Far Cry / Call of Duty / Medal of Honor v.s.. gibi oyunlar mevcut durumlarındaki FPS değerleriyle yazılabilirmi ? yada yazılırsa hız ve Hafıza kullanımı açısından durum ne olur?

Soru 4) Bir CAD Çizim programı yazdığımızı düşünürsek  C / C++ mi yoksa D dilinimi tercih edersiniz? Eğer D tercih ederseniz artıları ile eksileri ne olur ?

Değerli vaktinizi bana ayırıp okuduğunuz/cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

Not : Bu notu eklemeden geçemeyeceğim zira hakettiğine inanıyorum. Haklı olarak insanların Emeklerini parayla kazandıkları günümüzde değerli Üstad Ali Çehreli nin D dili hakkında yaptığı ücretsiz paylaşım ve değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum.. Emeklerinizin ücreti bizim Dualarımız olsun... Emeğinize sağlık..
E=mc^2
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hoşgeldin cos00kun! :)

cos00kun:
While döngüsünü yada programın komple çalışmasında Hız faktörü

Genelde C, C++, ve D gibi derlemeli dillerde hız açısından fark bekleyemeyiz. Derleyicileri saçmalamadıkları sürece hepsi de en etkin kodu üreteceklerdir. Kaldı ki, bu dillerin hepsi de yaygın ve ücretsiz derleyiciler olan LLVM ve GCC'yi kullanabilirler. D'nin dmd'si hızlı kod üretme konusunda ldc ve gdc'den daha geride. Hız önemli olduğunda onlara bakmak gerek.

yada Hafıza kullanımı aşısından nasıl bir fark oluşuyor

Bellek yönetimi C'de elle büyük emekle yapılır; C++'ta RAII yönteminin etrafında otomatik olarak yapılır. D bunların ikisini de desteklediği gibi ayrıca çöp toplayıcıyı getirir.

Ancak, çöp toplayıcı bütünüyle kazanç anlamına gelmiyor. Örneğin, bir C++ programcısı için bir D programındaki bir nesnenin program boyunca belki de hiçbir zaman sonlandırılmayacak olması çok rahatsız edicidir.

Ek olarak, dmd ile gelen çöp toplayıcı ne yazık ki çok ilkel:

• Çöp toplama sırasında bütün iş parçacıkları durdurulur; yani, multi-threaded değildir

• Adrese benzeyen her değer adres olarak kabul edildiğinden bazı bellek bölgeleri hiç sonlanmayabilir; yani, precise değil, conservative'dir

Kurulduklarından beri D kullanarak para yapan ve sonunda bir çok yüz milyon dolara satılan Sociomantic firması var. Bu adamlar çok daha üstün olan kendi çöp toplayıcılarını yazmak zorunda kalmışlardı. Şimdilerde o çöp toplayıcı dmd'ye geçirilmeye çalışılıyor:

http://forum.dlang.org/thread/jtwiylakppodqmkcpuxd@forum.d…

Sociomantic'in çöp toplayıcısı 2013 DConf'ta anlatılmıştı (orada videosuna bağlantı var):

http://dconf.org/2013/talks/lucarella.html

D'nin kendilerine ne kadar yarar sağladığını da Don büyük keyifle anlatır: :)

http://dconf.org/2013/talks/clugston.html

http://dconf.org/2014/talks/clugston.html

Bu noktada D Dili bize ne sunuyor ?

C ve C++ ile karşılaştırıldığında D'nin asıl gücü sunduğu olanaklarda. Bana ve başka bir çok kişiye sorarsanız bir kere C'yi bütünüyle unutmak gerek. Doğru program yazabilmek için büyük hamallık gerektirir. Ancak, C++ ve D'nin çalışma ortamları C'nin kullanıldığı her alana giremiyorlar çünkü örneğin çok büyükler. O ortamlarda Embedded C++'a bakmak gerek. 2014 DConf'taki şu iki konuşma da D'nin sıkışık ortamlarda :) nasıl kullanılabildiğini anlattılar:

http://dconf.org/2014/talks/ruppe.html

http://dconf.org/2014/talks/franklin.html

neden büyük oyunların neredeyse tamamı C / C++ kullanılarak yazılmıştır?

Oyun programlamada hız önemli olduğundan ve programcılar D bilmediklerinden. Remedy Games'de çalışmış olan Manu Evans oyun programcılarının her fırsatta C++'ı eleştirdiklerini ancak ne yazık ki başka çareleri olmadığını anlatmıştı. Sonunda geliştirme ortamlarına D'yi dahil etmişler ve çok büyük yarar görmüşler:

http://dconf.org/2013/talks/evans_1.html

Ancak, özellikle şimdiki çöp toplayıcının yeterince iyi olmaması gibi nedenlerle D bu firmaların içine henüz girecek durumda değil. Zaten bütün geliştirme ortamlarının C++'a bağlı olduğunu düşünürsek bunun büyük bir değişim olacağı da açık.

D Dili ile DirectX yada OpenGL kullanabiliyormuyuz ?

Standart yanıt: Kullanamamak için bir engel yok. D programları bütün C kütüphanelerine doğrudan bağlanabilir. Yani, onları tekrar derlemeye gerek yok. Ancak, D başlık dosyası kullanmadığından o kütüphanelerin başlıklarının D modülü olarak tekrar sunulması gerekiyor. Bu modülleri barındıran Deimos projesi var:

https://github.com/D-Programming-Deimos

Orada baş sayfada OpenGL üç alt projede geçiyor.

DirectX için de şunu buldum:

http://forum.dlang.org/thread/cbjjmigmqpfxbmxwrmru@forum.d…

D Dili ile şu anki pozisyonuyla Far Cry / Call of Duty / Medal of Honor v.s.. gibi oyunlar mevcut durumlarındaki FPS değerleriyle yazılabilirmi ? yada yazılırsa hız ve Hafıza kullanımı açısından durum ne olur?

Ben böyle bir işe kalkışacak olsam bütün bellek yönetimini kendi elimde tutardım ve dmd değil, gdc'yi veya ldc'yi kullanırdım.

Bir CAD Çizim programı yazdığımızı düşünürsek  C / C++ mi yoksa D dilinimi tercih edersiniz?

Bir kere D'yi tanıdıktan sonra C++ bile külfet geliyor. :)

Eğer D tercih ederseniz artıları ile eksileri ne olur ?

D'nin eksilerinden birisi, D bilen adam eksikliği. O yüzden, proje büyüyecekse C ve C++'çı bulmak çok daha kolay. Ancak, C++'çıların deneyimli olması da önemli çünkü çok tuzakla dolu bir dildir.

ücretsiz paylaşım ve değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum

İşe yaradığına seviniyorum. :) İçerik ve özellikle PDF sürümü çok gelişti. Yakında sitede paylaşacağım. İngilizcesi'ni yakında kağıt kitap olarak da bastıracağım; belki Türkçesi'ni de bastırırım.

Ali
cos00kun #3
Tüm değerli bilgiler için çok ama çok müteşekkirim.. Çok sağolun..

Şimdilik C++ de ilerlemeyi sürdürüyorum biraz DirectX ve MFC den sonra sanırım D sonraki durak olacak.. Ara ara pdf ten takip ediyorum ve devam da edeceğim ancak hem C++ öğrenirken hemde D öğrenmek biraz karışık geldi açıkçası.

Sezgilerimin güçlülüğünü düşünerek D dilinde gelecek görebiliyorum. Garbage Collector C# de Java da gelişmiş olmasına rağmen D de de istenen noktaya gelecektir kanaatindeyim.  Ancak Garbage Collector'un multi-threaded desteğinin olamaması ve ilerde de olmaması durumunuda düşündüğümde gerçekten korkutucu bi senaryo ortaya çıkarabilir ama bunun aşılabilecek bi durum olduğunu zannediyorum..

İngilizcem çok iyi değil yaş 40 ları geçince maalesef hemen insanın aklına üniversite yılları ve ingilizceye verilen / verdiğimiz önem akla geliyor yinede sizler sayesinde bilgi birikimimiz oluyor. C++ ile hızlı ilerliyorum zamanında basic pascal ve az biraz assembly çalışmanın faydaları sanırım :) D dilinide önüme kattım artık yavaştan yavaştan nasıl derler siya siya yola devam ..

Gelişmeleri takip edeceğim Kağıt kitap konusunda alıcınızın biri burda sizi bekliyor olacak umarım D2 olur bu kitap..

İyi çalışmalar dilerim hızlı cevap içinde ayrıca teşekkürler
E=mc^2
acehreli (Moderatör) #4
cos00kun:
umarım D2 olur bu kitap

Evet, D denince artık D2 anlaşılıyor. D1 çok gerilerde kaldı.

Ali
yeşil #5
Kullanıcı başlığı: green
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 10 mesaj
Ben D dilinin çok parlak bir geleceğe sahip olacağını düşünmüyorum. Neden diye sorarsanız, şunu derim:

-D dilini hangi amaçla kullanacağız?

Sistem programlama için mi? 40-50 yıllık C,C++ bilgi birikimini, kütüphanelerini, -tecrübelerinin yok sayılacağını, birden herkesin D 'ye geçeceğini düşünenler hata ediyorlar bence.

Oyun programlama için mi?
Oyun sektöründe 30 yıldır C/C++ dilinde binlerce uzman yetişti. Bu adamların, başka bir dile geçeceklerini düşünmüyorum.
Firmaların oyun motorları, yine C++ üzerinde çalışıyor.

-D dili halen daha, olgunlaşamamışken (bana göre 10-20 yıl arasında ancak olgunlaşır, o da belki), kim yılların oturmuş dilleri olan C, C++ dillerini kullanmayı bırakır? Artık olgunlaşmış, mükemmelleşmiş onlarca "framework" var.

- D dilini pek kullanmadım ama -Github 'daki bazı projeleri inceledim- C++ kadar esnek bir dil olmadığını düşünüyorum.

D dili, bence, ölü doğmuş bir proje. Bir gün C/C++ 'ın önüne geçeceğini düşünmüyorum.
Öğrenmek için D yazıyorum ama çok fazla şey beklemiyorum kendim bu dilden.

Artık çoğu proje zaten Java, C# gibi dillerde geliştiriliyor. Geri kalanları için de C++ yeter de artar bile.

Ek olarak, C++ 'ın ilerki versiyonlarında, dilde çok önemli geliştirmeler, yeni eklentiler göreceğimizi düşünüyorum. Dile yapılan eleştiriler kesilebilir.

D 'nin geliştiricileri, JavaScript yerine daha modern bir istemci taraflı dil tasarlasalardı, daha büyük ses getirirlerdi.

Kendi düşüncelerim böyle.
Bu mesaj yeşil tarafından değiştirildi; zaman: 2014-11-16, 07:58.
acehreli (Moderatör) #6
LambdaCore:
Ben D dilinin çok parlak bir geleceğe sahip olacağını düşünmüyorum.

Aslında bana da öyle geliyor. Ben beş yıldır ilgileniyorum, durum hep aynı. Belirli eksiklikleri hâlâ duruyor. Sürekli bir gelişme var ama çok yavaş ilerliyor. Bunun en büyük nedeni de arkasında destekçi bir firmanın olmaması.

D ile ilgilenen herkes bunu hobi amaçlı olarak günde bir kaç saatini ayırarak yapıyor.

Destekçi firma konusunu Facebook kapatabilir diye düşünüyorduk ama duyduğum bir dedikoduya göre Facebook D'yi kullanmaya devam edecekmiş ama tam destek vermeyecekmiş. Yani, asıl işlerini yaparken kullandıkları bir dil olarak görmüyorlar. Öyle olsaydı Facebook'tan büyük bir katkı gelirdi. Örneğin, takıldıkları konuları kendileri çözüp Github'daki D projelerine eklerlerdi.

40-50 yıllık C,C++ bilgi birikimini, kütüphanelerini, -tecrübelerinin yok sayılacağını, birden herkesin D 'ye geçeceğini düşünenler hata ediyorlar bence.

Neyse ki kimse o kadar çılgın değil. :) Andrei, Walter, vs. hiç böyle bir şey düşünmüyorlar. Her fırsatta "C++'ın yok olacağını kimse düşünmemeli" gibi şeyler söylüyorlar. (Bir kaç sunumlarında geçmişti.)

Oyun programlama için mi?
Oyun sektöründe 30 yıldır C/C++ dilinde binlerce uzman yetişti. Bu adamların, başka bir dile geçeceklerini düşünmüyorum.

Ben oyun programlamada değil ama C ve C++'ın kadar kökleştiği bir sektörde çalışıyorum. İşe aldığımız bütün adamları C ve C++ yeteneklerine göre seçtiğimiz ve hepimiz bu dillerde deneyimli olduğumuz halde sistemin bir sonraki sürümünü (yani şu andakini) kesinlikle başka bir dilde yapmak istedik. Ne yazık ki bütün bilinen sorunlarına karşın, getirdiği yararlar nedeniyle Python'da karar kıldık. (Bana sorarsanız C ve C++'tan geçilirse Python'a değil, D gibi bir dile geçilirdi.)

Bizde yüzlerce programcı çalışıyor. Bunların hepsinin birden Python'a geçmesi benim aklımın alacağı bir şey değildi ama oldu. (Doğrusu, herkes pat diye Python'a geçmedik. Yeni sürüm iç projelere yavaş yavaş yayılıyor.)

Biz henüz tamamen Python'a geçen bir proje değiliz. Biz de seneye geçeceğiz.

Firmaların oyun motorları, yine C++ üzerinde çalışıyor.

Ama küfür ede ede. :) Hep örneğini verdiğim gibi, geçen seneki DConf konuşmacılarımızdan Manu Evans C++ kullandıklarını ama bunu mecbur oldukları için yaptıklarını anlatmıştı. Oyun sektörünün bir çıkış aradığını söylüyor.

Kendimden örnek vereyim: Geçtiğimiz Cuma gününün tamamını tek bir C++ kaynak dosyasını başarıyla derleyebilmeye çabalayarak geçirdim. Metin dosyası yerine json dosyası yazmanın çok daha doğru olduğuna karar verdik; bilmemne grubundakilerin bir json şablon dosyası varmış diye onu kullanmaya karar verdim; şöyle mi olsun, böyle mi olsun diye uğraşırken karşıma namespace'lerle ilgili olan sorun bile çıktı. (C++'ın 'name lookup' dertlerinden birisi.)

Dosyadaki her bir değişiklikten sonra 20-30 saniye sonucunu görmek için bekliyordum. Her birisi garip bir derleyici hatasıyla sonlanıyordu. Tabii ben ilgimi ve moralimi çoktan kaybetmiş olarak ya emaillerimi ya başka bir şeyi okumaya geçmiştim. Bir kaç dakika sonra olaya döndüğümde tekrar yoğunlaşmak zorundaydım, vs. Akşam 4'te derlemeyi başardım ve bir şeyler yapabildiğimi hissettim.

Bu çabanın çoğu dilin kendisiyle boğuşmak, her derlemenin 10-20 saniye sürmesi, vs. ile geçti.

Sorun büyük ama hepimiz günlük işlerimize gömülmüş, aynı rotada devam ediyoruz. Eğer mühendissek ve çözüm getiriciysek hemen bugün durup ne yapıyoruz biz demeli ve başka bir dile yönelmeliyiz. Bana sorarsanız bu dil D olmalı çünkü özellikle C ve C++'tan gelen kişiler hep artılarla karşılaşıyorlar. Hiç aranan bir şey kalmıyor.

C++ kadar esnek bir dil olmadığını düşünüyorum.

Öyle görünüyor olabilir ama esnek derken tam olarak neyi kasdettiğini anlamıyorum. Dediğim gibi, bana kalsa salt kolaylık açısından hemen bugün D'ye geçerdim. :)

Öğrenmek için D yazıyorum ama çok fazla şey beklemiyorum kendim bu dilden.

Öğrenme kısmı çok doğru. Bir de bu işin eğlence tarafı var. Benim de hiçbir beklentim yok. Ama şu anda çok eğleniyorum, çok öğreniyorum, D haber gruplarındaki çok nitelikli insanların sohbetlerini dinliyorum, bazen katılıyorum, vs. Dil seçerken her şeyi tartmak gerektiğini de düşünmüyorum. Örneğin daha geçen gün sevdiğim bir arkadaşım Lua'nın muhteşem bir dil olduğunu söyledi ama şu anda ona bakacak enerjiyi bulamıyorum. Yani tartıp karşılaştırıp en iyisine gideceğime kendim için seçtiğim bir dilde devam ediyorum. Bence sağlam bir felsefe bu. :)

C++ 'ın ilerki versiyonlarında, dilde çok önemli geliştirmeler, yeni eklentiler göreceğimizi düşünüyorum. Dile yapılan eleştiriler kesilebilir.

Özellikle C++11 çok büyük bir gelişim oldu. Eleştiriler kesilse biz de mutlu olmuşuz demektir. :) Umarım öyle olur.

Ama karmaşıklık akıl alır gibi değil. Çok kullanılan C++ olanaklarının biraz dışına çıkıldığında, örneğin "şu tür şöyle olduğunda şu şablonda şunu kullanayım" gibi bir şey söylenmek istendiğinde enable_if gibi korkunç olanakları kullanmak gerekiyor. D'deki karşılığı 'static if'. Bjarne Stroustrup 'static if'in C++'a eklenmesine şiddetle karşı çünkü 'static if' çok temiz bir olanak değil. Bazı durumlarda içinden çıkılmaz durumlara düşürebiliyor. Aynı sorunlar D'de var. Peki 'static if' zararlı mı? Tam tersi! Olağanüstü yararlı ve olağanüstü kullanışlı bir olanak. Yani, Stroustrup haklı ama prensiplere bağlı kalmak için 'static if' olmayacak diye de enable_if gibi ucubikliklerle boğuşmamalıyız.

Scott Meyers DConf 2014'te bunun gibi konuları anlattı: Kendisi, C++'ın karmaşıklığı yüzünden para kazanıyor. Kendisini şakayla karışık olarak "profesyonel açıklayıcı" olarak tanıttı. :)

C++'ın en sağlam kütüphanesi olan Boost iki ucu bilmemneli değnek. Korkunç derecede karmaşık bir kütüphane. Geçen sene bir C++ uzmanı Boost'un Spirit kütüphanesi üzerine bir sunum yapmıştı. İşleç yükleme olanağı sayesinde nasıl neredeyse dilde düzenli ifadeler (regular expressions) kullanabildiklerini böbürlene böbürlene göstermişti. Ben ağzım açık bir biçimde dinlemiştim. Nasıl olur da bu kadar akıllı bir insan bu kadar büyük bir saçmalığı kabul edebilirdi? Evet, Boost spirit için aynen öyle düşünüyorum. Bunları kabul edebilmek için kör olmak gerek. :)

Bugün hâlâ C++ kullanılıyorsa mecburiyetten kullanılıyor. O da kabul tabii ama bir noktada bizim gibi profesyonellerin patronlarımızı bir kenara çekip durumu açıklaması ve C++'ın bize ne kadar büyük zaman kaybına mal olduğunu göstermesi gerek.

Salı günü bizim gruba C++11'in neler getirdiğinin bir özetini geçeceğim çünkü yakında g++'ın yeni bir sürümünü kullanmaya başlayacağız. (O da ayrı bir konu: 2014 bitmek üzere bizim gibi bir sürü firma daha C++11'e geçmedi bile. :) )

Kendi düşüncelerim böyle.

Düşünceler güzel. Uzun zamandır çok sessiz duruyorduk. Bunlar önemli konular; konuşalım. :)

Ali
cos00kun #7
Çok değerli Üstadlar.. D hakkında benden çok ama çok fazla bilgiye sahip olduğunuzdan dolayı elbette her cümleniz hassas yorum ve tüm tahminlerinizde doğruluk arzediyordur.. Ancak şuda bi gerçek ki hiç bir imparatorluk sonsuza kadar yaşamaz :)

Belki D dili şu an için sistem programlamaya uygun olmayabilir ancak C#, Java gibi % 100 görsel tabanlı programlar hiç değil ve C++ gördüğüm kadarıyla Yapısal programlamanın son hali ve sonra gelen hiç bir dil sistem programlama yapacak kadar alçak seviyeli ve yapısal değil.. Yinede D yi bi kenarda bekletmekte fayda var..

Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği süreçte kim bilir daha neler göreceğiz.. 50 yıl sonra bir bakmışız ne C/C++ kalmış ne D ne de java... Kalan sağlar bizimdir kalanlara :)

mutlu günler dilerim..
E=mc^2
Bu mesaj cos00kun tarafından değiştirildi; zaman: 2014-11-18, 04:07.
yeşil #8
Kullanıcı başlığı: green
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 10 mesaj
Ali hocam, bu arada dilin geliştiricileri nasıl bir bakış açısına sahip? Artık onlarda umutlarını kestiler mi? Topluluk ne düşünüyor?
Nerdeyse 14 yıldır D dili var.

@cos00kun;
Kuantum bilgisayarlara geçene kadar C/C++ bizimle olacak. 100 yıl bile geçse.
Ama birgün kuantum bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlar gibi yaygınlaşırsa, zaten şu anki tüm diller çöpe.... :D
(Q Quantum Programming Language  :-p )

Belki de C/C++ kuantum bilgisayarlara da uyarlanır. Emin olamadım şimdi..
Bu mesaj yeşil tarafından değiştirildi; zaman: 2014-11-20, 02:04.
acehreli (Moderatör) #9
LambdaCore:
Ali hocam, bu arada dilin geliştiricileri nasıl bir bakış açısına sahip?

Artan bir ilgiyle devam ediyorlar. Konuşmalar veriyorlar, makaleler yazıyorlar, kendi firmalarında kullanıyorlar.

Artık onlarda umutlarını kestiler mi?

Ben beş yıldır izliyorum. En ufak bir umut eksikliği görmedim. Gelip gidenler oldu tabii ama asıl kadro eskisinden daha ilgiyle devam ediyor.

(Bunları görmek için D haber gruplarına arada bir göz atmak yetiyor.)

Topluluk ne düşünüyor?

Arada bir belirli sorunların hiçbir zaman çözülmeyeceğini düşünenler oluyor. Bununla ilgili konular açıyorlar.

Bazıları da duygusal hale gelip "hep şikayet olunca yazıyoruz; biraz da teşekkür etmek için yazayım" deyip D'nin olanakları için teşekkür ediyorlar.

Nerdeyse 14 yıldır D dili var.

Bugünkü D 14 yıl önce yoktu ama. Eskiden başladıkları için mecbur olanlar dışınd kimse artık D1'i kullanmıyor. Günümüzdeki D de ancak Andrei ile Walter bir araya geldikten sonra başladı.

Ama birgün kuantum bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlar gibi yaygınlaşırsa, zaten şu anki tüm diller çöpe.... :D

İlgili olarak, bilgisayarları fazla akıllı yaptığımızda bütün evrenin sonunun bile geleceğini iddia eden kişiler var. Örneğin, Jaan Tallinn bu konuda çok konuşuyor.

Ali
Salih Dinçer #10
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Ali hocamın, adeta bir makale kıvamında çok güzel tespitleri olmuş. Vakit bulunca tekrar satır satır gözlerimi gezdirip adeta koklayarak katkı sağlamak istiyorum. Çünkü çok önemliler ve hatta burada yazılanlar hali hazırda bulunan karşılaştırma makalelerine iliştirilebilir ki modern sürüm (D2) için şart:

http://ddili.org/tanitim/

D'ye katkı sağlayanlara minnettarlığımı ifade etmek istiyorum…
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Salih Dinçer #11
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #5
LambdaCore on 2014-11-16, 07:52:
D dili halen daha, olgunlaşamamışken (bana göre 10-20 yıl arasında ancak olgunlaşır, o da belki), kim yılların oturmuş dilleri olan C, C++ dillerini kullanmayı bırakır? Artık olgunlaşmış, mükemmelleşmiş onlarca "framework" var.
Olgunlaşıp olgunlaşmadığını görmek için önce yazmak gerekir ki olumsuz beyanda bulunan yeterince tadmamış demektir.  :)

Hoş, herkesin zevk anlayışı farklı. Mesala ben yeşil olan bir çok meyveyi (örn. erik, elma, üzüm,  zeytin vb. ) daha çok severim. Ama bazıları güneşte daha çok olgunlaşmış, tadlanmış ve hatta çekirdeği büyümüş olanı sevebilir. Ben hiç sevmem! Nedense D'nin bir domates gibi her rengini ve boyunu seviyorum...

D şu an da Çanakkale Domatesi'dir :)

Dip Not: Domates ve zeytin aslında bir meyvedir…
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
cos00kun #12
Bayağı zaman oldu bakamamıştım.. Nedense bu site bana hep "Umut" kelimesini hatırlatıyor.. hani bazan aklın tükendiği noktada hisler sizi bir yere yönlendirir ya işte D dilide sanırım benim hislerimin yönlendiği bir dil ve burasıda ona açılan bir kapı :)
Ali bey Digital mars D dilinde Çöp toplayıcı ile ilgili bir iyileştirme yaptımı acaba yeni sürümlerde ? Ayrıca şu aralar D dilinde durum nedir herangi bir ilerleme yada artan bir ilgi varmı yoksa stabil olarak devam ediyormu?
Bu arada kitabın çıkış tarihini beklemedeyiz hala haberiniz olsun :)
mutlu ve huzur dolu günler dilerim..
E=mc^2
acehreli (Moderatör) #13
cos00kun on 2015-09-27, 06:13:
Digital mars D dilinde Çöp toplayıcı ile ilgili bir iyileştirme yaptımı

Yanlış hatırlamıyorsam performansta küçük gelişmeler hep oluyor ama dmd'nin kendisinde kayda değer bir yenilik yok. En son duyduğum, Sociomantic'in kendi yazdıkları çöp toplayıcının yeni D'ye geçirilmekte olduğuydu. Onlarınki D1 için ama çoklu iş parçacıklarında çok çok daha hızlı işliyor.

Ayrıca şu aralar D dilinde durum nedir herangi bir ilerleme yada artan bir ilgi varmı yoksa stabil olarak devam ediyormu?

İlgi yavaş yavaş artıyor. Örneğin, şu anda Reddit'te iki D konusu baş sayfada:

https://www.reddit.com/r/programming/comments/3mosw7/worki…

https://www.reddit.com/r/programming/comments/3mnhp4/vecto…

Bunlardan başka resmî bir D blogunun olması gerektiği konuşuluyor.

dmd konusunda, 2.069 sürümü, derleyicinin çoğu gerçekleştirmesini C++'tan D'ye taşımak olacak. Yeni olanak gelmeyecek.

Bir D vakfı kurulma aşamasında. (Galiba Ali de yöneticileri arasında olacak. ;) )

Bu arada kitabın çıkış tarihini beklemedeyiz hala haberiniz olsun :)

Türk basım dünyasındaki tek bağlantım olan Mert'in tatilden dönmesini bekliyorum. :) Aslında her an IngramSpark'la da bastırabilirim ama fiyatı dışarıda $35 gibi olan yabancı bir kitabın Türkiye'de satılması gibi bir miktar olur. O yüzden en iyisi bir Türk basım evinde de bastırmak.

Ali
Mengu (Moderatör) #14
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
acehreli:
Türk basım dünyasındaki tek bağlantım olan Mert'in tatilden dönmesini bekliyorum. :) Aslında her an IngramSpark'la da bastırabilirim ama fiyatı dışarıda $35 gibi olan yabancı bir kitabın Türkiye'de satılması gibi bir miktar olur. O yüzden en iyisi bir Türk basım evinde de bastırmak.

Ali

bu konuyla ilgili yardimci olabilir miyim?
http://www.mengu.net - some kind of monster
cos00kun #15
Bu mevsimde tatilmi olur yahu :) Mert kardeşim dön gayrı herkes seni beklemekte :)
E=mc^2
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 04:11:18 (UTC -08:00)