Forum: Diğer Konular RSS
İlerde ne olacak?
yeşil #1
Kullanıcı başlığı: green
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 10 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: İlerde ne olacak?
İyi akşamlar,
Ben aslen bir programcı değilim. Makine mühendisliği öğrencisiyim. O yüzden bir sürü programlama dili bilmiyorum.
Yani yapacağım işe göre dil seçemek bana uygun değil. Sadece C, C++, Python, D gibi diller ile ilgileniyorum. BU aralar kafamı çok kurcalayan bir durum var.

C,C++, D gibi dilleri kimler kullanıyor gerçekten? Nereye baksam, C#, Java, JavaScript... Ki bu dilleri hiç sevmiyorum.
Millet birşeyleri öldürmeye çok meraklı. "C++ öldü.", "C öldü.", o öldü, bu öldü. Gerçek durum nedir Allah aşkına.
Bugün C++, D gibi dillere yatırım yapanlar, karşılığını bulurlar mı?

Beni aydınlatacak birilerine ihtiyacım var. :D
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Öncelikle, hoşgeldin LambdaCore! :)

LambdaCore on 2014-10-09, 15:05:
Ben aslen bir programcı değilim. Makine mühendisliği öğrencisiyim. O yüzden bir sürü programlama dili bilmiyorum.

Doğrusu, ben de öyle. İyi bildiğim diller C, C++ (C++11'de deneyimli değilim), ve D. İşte Python da kodlamam gerekebiliyor. O zaman Google'laya Google'laya yazıyorum. :) Başka diller hakkında bilgim var ama genelde o dilleri başka dillerden ayırdeden özellikleri oluyor ve hep kulaktan dolma.

Yani yapacağım işe göre dil seçemek bana uygun değil.

Yapacağı işe göre dil seçen süper insanlar da vardır ama sanıldığı kadar yaygın olduğunu düşünmüyorum. Kimse daha uygun diye baştan yepyeni dil öğrenmiyor. Genellikle, projenin ana elemanları hangi dilleri biliyorlarsa o dillerde yazılıyor.

Yakından tanıdığım bir proje seneler önce C ile başlamış sonra üzerine bir C++ katmanı gelmişti. Hem C hem de C++ çok külfetli olduklarından iki sene önce projeyi baştan Python'la yazmaya karar verildi. Bu tasarımı yapan ve olayın en içinde olan insanlar çok keyifle çalıştılar ve ortaya güzel bir şey çıkarttılar ama şimdi birden fazla olması gereken Python programlarının acayip yüksek bellek gereksinimleri nedeniyle büyük sıkıntı çekiliyor.

Yani, oturup C ve C++'ın değil Python'un uygun olduğuna karar verenler sonunda şaşırıp kaldılar.

Burada D'nin bir avantajı ortaya çıkıyor: C kadar alt düzey ama Python ve diğer diller kadar da üst düzey. Dolayısıyla sistemin hızlı olması gereken yerlerinin C ile ama diğer yerlerinin örneğin Python ile yazılması gerekmiyor. Tek dil yetiyor.

C,C++, D gibi dilleri kimler kullanıyor gerçekten?

1996'dan beri çalıştığım hiçbir yerde C ve C++'tan başka dil kullanmadım. (Azıcık Python ve diğerlerini saymıyorum.)

Bugün C++, D gibi dillere yatırım yapanlar, karşılığını bulurlar mı?

C, C++, Java, C#, vs. diller hiç ölmeyecekler. Bu dillere bağlı olan çok teknoloji var.

D yaygın olmadığı için sonunda ne olacağından emin değiliz. Ancak, her zaman söylediğim gibi, ona yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa geçeceğini sanmıyorum. D modern programlama dillerinde bulunan çok sayıda kavram içeriyor. Ben D ile ilgilenmeye başlayalı beri çok şey öğrendim.

Sonunda D yok olsa bile öğrenilen kavramlar boşa gitmeyecekler.

Şuradaki firmalar D'ye yatırım yapmış durumdalar:

http://wiki.dlang.org/Current_D_Use

Alman firması Sociomantic geçende bir İngiliz firması tarafından satın alındı. Sociomantic yalnızca ve yalnızca D kullanıyor. Hikayelerini DConf 2013 ve 2014'te çok dinledik. :)

O listedeki firmalardan EMSI de D'nin kendileri için yararlarını DConf 2014'te anlattı.

İşin güzeli, bütün bu firmalar D'nin yetersiz taraflarını da hiç çekinmeden gösteriyorlar ve hatta bazen Walter'a çok kızıyorlar ama yine de D'yi kullanıyorlar.

Ali
yeşil #3
Hoşbulduk Ali Hocam. Teşekkür ediyorum.
D dili ile oyun yapanlar da varmış. Bunu öğrendiğim çok güzel oldu. :)
Hocam siz yaklaşık 20 yıldır, C/C++ ile ne tür işlerle uğraştınız? Hangi kütüphaneleri, derleyici, IDE kullandınız?
Çok merak ediyorum. :D
Bu mesaj yeşil tarafından değiştirildi; zaman: 2014-10-12, 05:20.
acehreli (Moderatör) #4
LambdaCore:
C/C++ ile ne tür işlerle uğraştınız? Hangi kütüphaneleri, derleyici, IDE kullandınız?

• Berkeley Networks kendi entegre devrelerini tasarlayan bir router firmasıydı. Entegre devreler dışındaki bütün destek programları C ve C++ ile yazıldı: cihazların BIOS'ları, dışarıdan haberleşme protokolleri, NT üzerinde işleyen yönetici programı, benim yazdığım test programları, vs. Microsoft'un derleyicisini ve geliştirme ortamını kullandık.

• Inviscid Networks Berkeley Networks'ün devamı gibi bir şeydi. Sanırım bu noktada artık tamamen Linux ortamına geçmiştik. Sanırım standart C++'a ek olarak Boost kütüphanelerini kullanmaya başlamıştık. Projeleri gcc ve make ile üretiyorduk.

• NetContinuum internet sunucularını dışarıdan gelen saldırılara karşı koruyan ürünler üretiyordu. Alt düzeyde C, benim çalıştığım üst düzey kodlarda C++. Yine Boost, make, vs. Linux araçları.

• PayPal sonuçta bir internet sitesi olsa da arka plandaki bütün kodlar (sayfa içeriğindeki bütün bilgiler) C++ ile yazılıyordu. Linux, vs.

• VMware'de Converter denen programda çalıştım. Sanırım Windows üzerinde derliyorduk çünkü o ürün Windows'da da çalışıyordu.

• Riverbed ağdaki gecikmeleri ve yavaşlamaları aza indirgeyen cihazlar üretiyor. Yine tamamen Linux, Boost, vs. Firmada bazı gruplar C++11'e geçtiler ama benim projem hâlâ eski C++'ı kullanıyor.

Ali
yeşil #5
Çok teşekkür ediyorum Ali Hocam. Çok güzel işlerde çalışmışsınız.
Artık C++ 'ı kesin olarak öğrenmeye karar verdim, hiçbir kafa karışıklığına meydan vermeden. Ve tabi D ile birlikte.

Teşekkür ediyorum.

Alakasız Not:
D ile oyun geliştiren geliştiricilerin sunumları izlerken, ön saflarda sizi gördüm. Öyle rastgele.
Sevindim. :)
acehreli (Moderatör) #6
LambdaCore:
ön saflarda sizi gördüm

Evet, bütün DConf'larda en ön en orta benim! :-p

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 04:13:25 (UTC -08:00)