Forum: Diğer Konular RSS
Program ve Bios Etkileşimi
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Program ve Bios Etkileşimi
Merhabalar

Aklımda uzun süredir dolaşan bir soru var ve sormak istedim. Bir işletim sistemi içerisinde çalışan bir programın BIOS ayarlarına erişmesi ve düzenlemesi mümkün müdür?

Yanlış hatırlamıyorsam Speed Fan diye bir program ile fan hızlarını artırıp azaltabilliyorduk. Öyle bir şey gördüğümü hatırlıyorum.

D ile bunu yapmak mümkün mü mantığı nedir

Teşekkürler :)
Huseyin
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Ben standart yanıtı vereceğim: C ile yapılıyorsa D ile de yapılır. :) Herhalde BIOS kesmeleri (interrupt) kullanılıyordur. C kodu D'ye dönüştürülür ve çalışır. :)

Ali
huseyin #3
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
O zaman C üzerine bir araştırma yaptıktan sonra dönüşte buraya sonuçları yazarım.
Teşekkürler :)
Huseyin
Onka #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 4 mesaj
BIOS kesmelerine, işlemci Real Mode'da iken erişebilirsiniz. Protected ya da Long Mode ile maalesef C'nin int86 işlevini kullanmanız olası değil. Osdev'de, real harici modlarda BIOS kesmelerine erişebilmek için işlemcinizin kullanım kılavuzuna başvurun denmişti.

Ekleme: Yazdıklarım x86 tabanlı işlemciler için geçerlidir.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 04:07:05 (UTC -08:00)