Forum: D Programlama Dili RSS
DConf 2014 izlenimleri
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: DConf 2014 izlenimleri
Konferanstan önceki gün çoğu kişinin kaldığı Aloft otele gittim ve yarıdan fazlasını geçen seneden tanıdığım yaklaşık on kişiyi gördüm. Geçen senenin aksine, Walter ve Andrei gibi büyük isimler orada değillerdi.

Ali
acehreli (Moderatör) #2
Şu anda Çarşamba gününün yemek arasındayız. Konuşmaların kısa özeti:

Andrei D'nin genel durumuyla ilgili sayısal bilgiler verdi. Geçen sene olduğu gibi, herkesi daha fazla katılıma çağırdı.

Dün akşam otelde tanıştığım Jonathan Crapuchettes firması EMSI'de D'yi nasıl kullandıklarını ballandıra ballandıra anlattı. EMSI, çok büyük ekonomik modellerle uğraşan bir firma.

Chuck Allison D'yi Utah Valley Üniversitesi'nde başka dillerin arasında kullanıyor. ML dilini anlattıktan hemen sonra öncelikle D'nin fonksiyonel programlama olanaklarıyla başlıyormuş ve toplam 10 saatlik D zamanında D'nin bütün olanaklarını gösteriyormuş.

Chuck'ın ders notları ve yansıları şurada:

https://uvu.instructure.com/courses/266708/files#CS-4450-001

Kendi adıma, eski tanıdıkları tekrar görmek ve yenileriyle tanışmak süper. :)

Ek olarak, Çarşamba sabahının her üç konuşmasında da "Ali'nin kitabı"nın sözü geçti. :D

Ali
acehreli (Moderatör) #3
Çarşamba öğleden sonra ilk Dmitry Olshansky'den düzenli ifadeler (std.regex) modülünü dinledik. D'nin regex çözümü çok hızlı olmasına rağmen söylediğine göre daha da hızlanabilirmiş çünkü modülü hız konusunu fazla önemsemeden yazmış.

Yine de shift-or denen akıllı algoritmayı kullandığını söyledi. Ne benim ne de yanımda oturan deadalnix'in haberi vardı. deadalnix hemen araştırdı ve yöntemi çok beğendiğini söyledi. Sanırım şu:

http://www-igm.univ-mlv.fr/~lecroq/string/node6.html

Adam Simpkins D'yi Facebook'ta kullanırken aşmak zorunda kaldıkları sorunlardan bahsetti. Hem D'den C++'ı hem de C++'tan D'yi çağırıyorlar. Ne yazık ki C++ kütüphanelerini kullanmak C kütüphanelerini kullanmak kadar kolay değil. Her iki tarafta da asıl çağrıyı sarmalayan küçük işlevler yazmak zorunda kalıyorlar. Başka bir sorun, C++ ve D hata düzeneklerinin uyumlu olmaması. O yüzden bu işlevler içinde hataları yakalayıp diğer tarafa bir bilgi olarak aktarıyorlar ve hatayı bir de o tarafta atıyorlar.

Facebook'taki D programcıları D'yi genelde seviyorlar.

Atila Neves kendi firmalarında D'den nasıl yararlandıklarını anlattı. Yine çok olumlu şeylerdi. D'yi çok yararlı buluyorlar.

Günün son konuşması Andrei ile Walter'ın genel soruları cevaplamalarıydı. Andrei canlı yayında sorulan soruları benim gözlememi ve sormamı istedi. O yüzden bu sunumun %90'ını anlamadım. :)

Akşam tekrar otele gidildi ve lobide ve lokantasında sohbet edildi. Tam çıkarken ertesi günün ilk konuşmacısı Scott Meyers'ın gelmiş olduğunu farkettim, elini sıktım, ve bir iki laf ettikten sonra eve döndüm.

İyi geceler... :)

Ali
Mengu (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #2
acehreli:
Şu anda Çarşamba gününün yemek arasındayız. Konuşmaların kısa özeti:

Andrei D'nin genel durumuyla ilgili sayısal bilgiler verdi. Geçen sene olduğu gibi, herkesi daha fazla katılıma çağırdı.

Dün akşam otelde tanıştığım Jonathan Crapuchettes firması EMSI'de D'yi nasıl kullandıklarını ballandıra ballandıra anlattı. EMSI, çok büyük ekonomik modellerle uğraşan bir firma.

Chuck Allison D'yi Utah Valley Üniversitesi'nde başka dillerin arasında kullanıyor. ML dilini anlattıktan hemen sonra öncelikle D'nin fonksiyonel programlama olanaklarıyla başlıyormuş ve toplam 10 saatlik D zamanında D'nin bütün olanaklarını gösteriyormuş.

Chuck'ın ders notları ve yansıları şurada:

https://uvu.instructure.com/courses/266708/files#CS-4450-001

Kendi adıma, eski tanıdıkları tekrar görmek ve yenileriyle tanışmak süper. :)

Ek olarak, Çarşamba sabahının her üç konuşmasında da "Ali'nin kitabı"nın sözü geçti. :D

Ali

chuck allison yanlis hatirlamiyorsam gecen sene senin kitabini kullanarak yapmisti egitimi?
http://www.mengu.net - some kind of monster
acehreli (Moderatör) #5
Mengu:
chuck allison yanlis hatirlamiyorsam gecen sene senin kitabini kullanarak yapmisti egitimi?

Kullanacağını söylemişti ama benim bugüne kadar haberim olmamıştı. Kullandığını bildiğim, University of Minnesota'daki Carl Sturtivant'tı. Etti iki üniversite... ;)

Ali
Mengu (Moderatör) #6
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
acehreli:
Mengu:

Kullanacağını söylemişti ama benim bugüne kadar haberim olmamıştı. Kullandığını bildiğim, University of Minnesota'daki Carl Sturtivant'tı. Etti iki üniversite... ;)

Ali

o zaman carl'dir ben karistirmis olabilirim muhtemelen. ama bir sor yine de. :)

bir de bence kitaba bir bolum daha ekleyip su okullarda ders olarak okutulmustur demek guzel olur kitabin prestiji acisindan.
http://www.mengu.net - some kind of monster
acehreli (Moderatör) #7
Perşembe sabah:

Scott Meyers'ın konuşması harikaydı. Adam hem komedyen hem C++ konuşmacısı. :)

Bütün konuşması C++ kodundan oluşuyordu. Baş tarafında basit C++ ilkleme ifadeleri gösterip "i'nin türü ne olur" gibisinden sorularla hem C++'ın tutarsızlıkları gösterdi hem de bizi çok güldürdü.

Kendisini "profesyonel açıklayıcı" (professional explainer) olarak tanımlıyor ve hayatını C++'ın tutarsızlıklarından kazandığını belirtiyor.

Konuşmasının teması, D benim gibilere ihtiyaç göstermesin idi.

Maxime Chevalier-Boisvert geçen sene anlattığı JIT derleyicisini nasıl daha hızlı hale getirdiğini anlattı.

Adam Wilson, kısa süre önce başladığı Aurora Graphics Toolkit'ini tanıttı. (Özellikle GUI olmadığının altını çizdi.)

Ali
acehreli (Moderatör) #8
Perşembe öğleden sonra:

Vladimir Panteleev yazdığı DustMite, Digger, ve başka araçları tanıttı. DustMite, bir programı derlenebildiği (veya derlenemediği) sürece parça parça küçülterek örneğin dmd hatası oluşmasına neresinin neden olduğunu ortaya çıkartıyor. Böylece hata raporuna eklenen programlar otomatik olarak küçücük olabiliyorlar. Çok yararlı bir araç.

Digger da aynı mantığı kullanarak belirli bir hatanın iki dmd sürümü arasındaki hangi değişiklik yüzünden olduğunu buluyor.

Brad Roberts insanların yaptıkları pull request'lere bağlı olarak otomatik olarak devreye giren test sistemini ve başka araçları gösterdi.

Iain Buclaw gdc'nin baş geliştiricisi. Bu sefer gdb'yi nasıl D ile işletmekte olduğunu gösterdi.

Michael V. Franklin D ile yalnızca Aralık'tan beri ilgilenmeye başlamış birisi. Microcontroller'ları D ile nasıl programladığını gösterdi. Bu arada, hemen her konuşmada D'nin ne kadar güçlü olduğundan bahsediliyor. Michael Franklin de şablon olanakları ile microcontroller'u en hızlı biçimde kolayce programlayabildiğini gösterdi.

Ali
acehreli (Moderatör) #9
Cuma sabah:

Walter Bright Facebook için yaptığı C önişlemcisi sırasında D'nin ne kadar yararlı olduğunu anlattı. Önemli noktalardan birisi, son zamanlarda başka ağızlardan da duyduğumuz "döngüler hata kabul edilmelidir" idi. (Yerine, aralık algoritmaları kullanılabilir.)

Don Clugston geçenlerde satılan firmaları Sociomantic'te D'nin kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. D'nin en büyük başarılarından birisi bu firma çünkü başından beri 100% D ile çalışıyorlar. (İlgisiz alanlarda Python da kullanıyorlarmış.) Günümüzde "big data"nın sözü çok geçiyor. D "big data" işlemeye çok elverişli çünkü hız D'nin işi.

Ama tabii dmd ile gelen çöp toplayıcıyı kullanamıyorlar, kendi yazdıklarını kullanıyorlar. (Bu çöp toplayıcı geçen seneki konuşmalardan birisinin konusuydu.)

Adam Ruppe D ile yazmakta olduğu işletim sistemi çekirdeğini tanıttı. O da bir önceki günkü Michael Franklin gibi object.d dosyasını içini boşaltarak ve yalnızca gereken parçaları teker teker eklemek zorunda kalıyormuş.

Adam Ruppe, yakında D kitabı çıkacak olan birisi:

http://www.packtpub.com/discover-advantages-of-programming…

Konuşmasının ilginç taraflarından birisi yansı kullanmaması ve işi defter notlarından halletmesiydi. :) Andrei o defter sayfasını "sunumun yansıları" olarak şöyle yayınladı: :)

http://forum.dlang.org/thread/llo7i8$e4e$1@digitalmars.com

Ali
acehreli (Moderatör) #10
Cuma öğleden sonra:

Stephan Dilly oyun programlamada D'yi nasıl kullandıklarını anlattı.

Bundan sonrası yıldırım sunumlardı: Ben dahil toplam beş kişi onar dakikalık sunumlar yaptık. Normalde yansı başına 2-3 dakika önerilir. Dolayısıyla bu kadar kısa sürede mantıklı olan 3-4 yansıdır. Ben ise 26 yansıyı acele acele yansıttım. :p Yakında Türkçesini göstereceğim.

Mihails Strasuns (haber gruplarındaki Dicebot) da Sociomantic Labs'de çalışıyormuş. vibe.d'nin web programcılığını ne kadar kolaylaştırdığını gösterdi. Pegged'den de bahsetti.

En son Amaury Sechet (haber gruplarındaki deadalnix) yazmakta olduğu SDC'yi tanıttı. SDC, D derleyicisini kütüphane olarak sunmayı amaçlıyor.

Her gün olduğu gibi akşam yine Aloft otele gittik ve 23'e kadar sohbet ettik.

Üç günün sonunda hepimiz kafaca bayağı yorulmuş olarak evlerimize döndük. Kesin değil ama DConf 2015'in belki de Berlin'de Sociomantic'in ev sahipliğinde yapılmasından bahsedildi.

Ali
Salih Dinçer #11
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Emeğinize, dilinize sağlık...:)

Herhangi bir aksilik olmadan bitirip evinize döndüğünüze sevindik.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #12
Salih Dinçer:
bir aksilik olmadan bitirip evinize döndüğünüze sevindik.

Ben en şanslılardan birisiydim çünkü her akşam evime dönüyordum. :) Facebook bize 20 dakika uzakta.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 13:17:54 (UTC -08:00)