Forum: Diğer Konular RSS
Basit gibi görünen uçak problemi!
Tek iniş haklı...
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Basit gibi görünen uçak problemi!
Merhaba,

Farz edelim; 400 x 400 noktalık bir haritada, rasgele serpiştirilmiş ve 20'den 39'a kadar numaralanmış 400 benzin istasyonu var. Ayrıca haritanın ortasında bulunan ve tek iniş hakkı olan bir de uçağımız var. Buraya kadar her şey temsili olarak kodlanabilir!

Peki, benzin istasyonlarından 39 numaralı olanı, en yüksek depoya sahip olduğu için, uçağı öyle bir yere indirin ki 40 x 40'lık bir alandaki istasyonların depoları en fazla benzine sahip olsun...

- Evet, uçağımızın hortumu 40 birim karelik her yere ulaşıyor.
- Mesele, en çok sayıda istasyonu bulunan alan değil, toplamda en değerli yere inmek.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zekeriyadurmus #2
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Eğer numaraya göre bir renk yoğunluğu verseydik (39 en koyu 20 en açık renk) insan gözüyle bunu çok rahat bulabilirdik. Sorun bunu en hızlı, etkili şekilde yapmak ama aklıma algoritmik bir şey gelmedi. Fakat halihazırda renk yoğunluğunun nerede fazla olduğunu bulabilen algoritma/sistem olacağını düşünüyorum eğer bunu bulabilirsek bu problemi çok rahat çözebilirdik. İnternette bunu nasıl arasam bilemedim ama bulursam yazacağım.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Salih Dinçer #3
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Benim de aklıma  400x400 px'lik bir alana, sorudaki boyutlarda (çaplarda) daireler serpiştirmek geldi. Kesişimler ne kadar fazla olursa hem bunlar büyüktür, hem de birbirlerine yakındır. Tabi 2'den fazla kesişmeleri XOR ile nasıl çözümlerim veya iç içe daireler olursa işler karışır mı emin değilim :)

Dikkat ederseniz GUI'ye hiç ihtiyaç yok. Mesele 2 boyutlu bir dizide (matrix) verileri serpiştirip yoğun ve değerli bölgeyi bulmak. O yüzden sıralı tarama yerine bölgesel (40x40'lık) tespit gerekiyor. Yoksa satır/sütunlara göre verileri değerlendirmek çok aldatıcı olabilir. Belki de biraz image processing olayına giriyoruz?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zekeriyadurmus #4
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Salih hocam harikasınız :) Daire dediğinizde o dairelerin bir süre sonra sıklaştığı yerlerde koyuluk oluşturacağını yani bir yoğunluk oluşturacağını düşündüm ve bunun için ben de görüntü işlemeye gerek olduğunu sandım bir an için ama neden yoğunluğu elimizde bir rakam olarak tutamayabiliriz sorusu beni çözüme götürdü diyebilirim.

Her karenin, erişebileceği karelere kendi taşıdığı değeri yazacağız (tabi farklı bir dizi içerisinde)

Yani şöyle anlatayım
20|23|34|30|39|....
30|25|21|29|34|....
...........................

şeklinde gittiğini varsayalım. her kare(alan) için erişebileceği karelere üzerinde taşıdığı değeri yazalım (burada her kare için 1 birim sola, yukarı, aşağı erişebildiğini varsayıyorum)

1.adım
20|20|00|00|00|....
20|20|00|00|00|....

2.adım
43|43|23|00|00|....
43|43|23|00|00|....

3.adım
43|77|57|34|00|....
43|77|57|34|00|....

4.adım
43|77|87|64|30|....
43|77|87|64|30|....

5.adım
43|77|87|101|69|....
43|77|87|101|69|....

bu şekilde işlemleri son kareye kadar devam ettireceğiz ve işlem bitiminde std.algorithm dan bir sıralama fonksiyonu iş görecektir.

Ama fark ettim ki ilk başta düşündüğüm o uzun meşakkatli yoldan pekte bir farkı yok yani aslında yine aynı kapıya çıkmışım ama bundan iyisi can sağlığı gibi gözüküyor :)  

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-23, 23:34:44 (UTC -08:00)