Forum: D Programlama Dili RSS
D Programlama Dili'nin geleceği
hkntrt #1
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 18 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D Programlama Dili'nin geleceği
Merhaba;
Ben dili hobi olarak öğreniyorum ve zevk de alıyorum ama buradaki birçok insan bu işin gerçekten içinde ve meslekleri de bu.Benim sorum D dili gelişimini henüz tamamlamamış olsa da felsefesi oldukça sağlam(C++'ın hatalı görülen yanlarını düzeltme , kolay okunabilir kod , üst düzey olanaklar).Facebook'un D kullanmaya başladığı hakkında bazı haberler de vardı.Bütün bu bilgiler ışığında sizin mesleki tecrübeniz ,dünya çapında bu piyasayla olan ilginiz ve diğer programcılarla olan bilgi paylaşımınızı kullanarak dilin geleceğini nasıl yorumlarsınız ?
Gereksiz bir konu ise silinebilir.
Teşekkürler ....
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
hkntrt on 2014-03-23, 08:37:
hobi olarak öğreniyorum ve zevk de alıyorum

Ben de öyle ama artık bu durumu değiştirmek de istiyorum. Bu kadar yatırımdan sonra asıl işimde de D kullanmak isterim.

buradaki birçok insan bu işin gerçekten içinde ve meslekleri de bu

Ondan şüpheliyim. Bütün dünyada bile henüz çok az kişi meslek olarak D kullanıyor. Şurada kısa bir liste var:

http://wiki.dlang.org/Current_D_Use

Onların arasından Sociomantic ayrıca ilginç çünkü ilk günlerinden beri D kullanıyorlar ve ilk günlerinden beri kâr yapıyorlar. Bu firma geçenlerde bir İngiliz firması tarafından 200 milyona satın alındı. D'nin para getirebilen bir dil olduğunun en güzel kanıtlarından birisi. :)

gelişimini henüz tamamlamamış olsa da

Bir kaç eksik nokta var. Yakın bir örnek: Şu anda virgül işlecinin kaldırılması tekrar gündemde. Sanırım bu sefer gidici. :) Virgül işlecinin aşağıdaki kullanımından bahsediliyor:
    int i;
    i = (42, 100);
    assert(i == 100);
felsefesi oldukça sağlam

Katılıyorum ama bir kaç garipliği de var ama bu gariplikler normal de geliyor çünkü insanın tasarladığı her üründe gariplik olur. Mühendislik içeren her ürün tanım gereği olarak birbiriyle çatışan seçenekler arasında kalmak zorundadır. Geçen senenin iyi kararı bu senenin iyi olanağı ile uyuşmayabilir.

Facebook'un D kullanmaya başladığı hakkında

Andrei orada çalıştığından ve kendisi çok iyi satıcı :) olduğundan hem D'yi firmasında sattı hem de kullanıldıkça bunun haberini dünyaya duyurdu. D'nin adı Reddit ve Hacker News gibi listelerde bolca geçiyor. Dolayısıyla programcılar D'nin adını ve olanaklarını ister istemez sürekli olarak duyuyorlar.

dilin geleceğini nasıl yorumlarsınız ?

Gelişeceği ve daha çok kullanılacağı kesin. Ancak, başka dillere yatırım yapmış bu kadar çok programcının bir gün gelip "karar veriyoruz; bundan sonra D kullanacağız" demesi mümkün değil. :) D yavaş yavaş ve doğal bir biçimde yayılacak ama hiçbir zaman da en yaygın dil olmayacak.

Çok sayıda başka iyi dil var. Her insan bunların belirli bir alt kümesini kabul ediyor. Dil seçiminde o dilin sohbet ortamının bile çok büyük etkisi var. Örneğin, dil ne kadar iyi olursa olsun forumları hoş değilse bazı insanlar o dili bırakabiliyorlar. Neyse ki dlang.org forumları çok iyi ve çok bilgili olarak biliniyorlar. Çok akıllı ve çok başarılı insanların takıldığı bir ortam...

D artık düzenli konferansı olan da bir dil. Facebook D'yi asıl iyi eleman çekebilmek için destekliyor. Mantık şu: Bu dille ilgilenenler çok kafa insanlar, eğer D kullanırsak bu insanlar da bizimle çalışırlar. Örneğin, DConf 2013'ü desteklediğinde Facebook'un tek istediği yalnızca bir kaç D'ciyi bünyesine katmaktı. (Kimlerle konuştuklarını biliyorum ama sanırım hiçbirisi henüz Facebook'ta çalışmıyorlar. Birisinin İsviçre'de okulu devam ediyor; diğeri İngiltere'deki hayatından memnun; birisi yüksek lisansını bitirince gidecek; vs.)

Bu sene de amaç o: DConf'a gelenlerden bazılarını kapacaklar ve bu insanlar da Facebook içinde D kullanacaklar. Facebook'ta çalışan tanıdıklarımdan duyduğuma göre, yeni bir proje başlatılacaksa istenen dil kullanılabiliyor. Hiçbir kısıtlama yok.

Gereksiz bir konu ise silinebilir.

Gereksiz konu yoktur. Lütfen hiçbir konu silinmesin. :)

Ali
hkntrt #3
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 18 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Teşekkür ederim Ali Hocam , tam istediğim netlikte bir cevap olmuş.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 12:56:39 (UTC -08:00)