Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Hey ahali !
Racih (Moderatör) #1
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 126 mesaj · Konum: Antalya
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Hey ahali !
Merhaba arkadaşlar :)
Kaç senedir buralara giremedim. Çok yoğun geçiyor senelerim hala da öyle malesef :( . Şöyle oturup şu D dili hakında neler olmuş bitmiş tamamıyla bakamıyorum bile. Ancak bir göz gezdirip çıkıyorum işte. Sanırım sizde aynısını yapıyorsunuz :) . Her neyse aradan kaç sene geçti D dilinin gelişimi devam ediyor. Güzel bir şey :) . Bunun yanında topluluğunu genişletmesi iyi olacaktı ancak pek ilerleme sağlandığını göremiyorum :( . Bir umutla qt nin D ile ilişkilendirmesini bekliyordum. Ama bu umudum tükendi diyebilirim. Ama gtk ile sorunu yok gibi gözüküyor. Kendi sitelerini bile açmışlar. Bir dilin rahat ilerleyebilmesi için görsel arayüzlerle arasının iyi olması lazım. Ama bu D dilinde pek olmadı. Bu olsaydı eğer şuan bu forum çok dolup taşardı cidden. Elimde olsa şu qt köprüsünü ben yazardım :). Maalesef buna zaman ayırmak ve bu konu hakkında bilgi edinmek sıkıntılı bir durum. Şu geçen yıllar içerisinde program yazmayı bırakmadım. Kendimi daha da geliştiren konulara yoğunlaştım. Mesela online radyo programı, resim boyutlandırma, aidat takip programı ve en sonda eğitim amaçlı mühendislik statik programıyla uğraşıyorum :). Bunları qt/c++ ile yazmaya çalışıyorum. En son projemin bana katkısı çok oluyor. Grafik çizimleriyle uğraşıp inşaat müh. ile alakalı hesaplamalar yapmak bunun algoritmasını çıkarmak hem zevkli hemde zor :) . İşte böyle arkadaşlar :) . Fazla vaktinizi almayayım :) . Ama aklımda müsait olduğum zamanda şu qt yi d ile bağdaştırmak için gerekli olan bilgileri öğrenmeye bakmak var. Bir cesaret edip denemek istiyorum. Bu da çok zaman alır gibi. Ama olsun bu dil daha da yaygınlaşmalı. Bu yüzden elimizi taşın altına ne kadar koyarsak o kadar iyidir değil mi ? :)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4391 mesaj
Selam Racih, :)

Racih:
Bir dilin rahat ilerleyebilmesi için görsel arayüzlerle arasının iyi olması lazım.

Belki de tersini düşünmek gerek: Bu dile yakın olanların görsel ortama mı ihtiyaçları yok acaba? Olsaydı QtD'yi canlı tutmaya devam ederlerdi.

müsait olduğum zamanda şu qt yi d ile bağdaştırmak için gerekli olan bilgileri öğrenmeye bakmak

Hatırladığım kadarıyla dil geliştikçe QtD bozuluyordu ve programcılarının kafası atıyordu. :) Artık pek öyle gelişimler olmuyor.

Ali
Racih (Moderatör) #3
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 126 mesaj · Konum: Antalya
Merhaba :)
acehreli:
Racih:
Bir dilin rahat ilerleyebilmesi için görsel arayüzlerle arasının iyi olması lazım.

Belki de tersini düşünmek gerek: Bu dile yakın olanların görsel ortama mı ihtiyaçları yok acaba? Olsaydı QtD'yi canlı tutmaya devam ederlerdi.

İhtiyaç duymadıklarından dolayı bu arayüz hakkında kamu hizmetinde bulunmuyorlar değil mi ? :) Arayüzün bir dile katkısını küçük görüyorlar yada kendileri pek haşır neşir olmak istemeyip sadece işlerini yapıyorlar.
acehreli:
Racih:
müsait olduğum zamanda şu qt yi d ile bağdaştırmak için gerekli olan bilgileri öğrenmeye bakmak

Hatırladığım kadarıyla dil geliştikçe QtD bozuluyordu ve programcılarının kafası atıyordu. :) Artık pek öyle gelişimler olmuyor.

Ali

Bu konuda kararsız kaldım. Sonuçta çalışan bir gtkD var. Ama bir yandan da gtk nın sürüm çıkarma sıklığı Qt den daha az. Bu sebepten dolayıda dil ile daha uzun süreli kararlılık sağlıyor. Bir de Qt, gtk dan daha büyük bir yapı. İşte kararsız kaldığım nokta en çok uygulama Qt üzerinde geliştiriliyor. Çünkü daha çok seçenek tek bir çatıda sunuluyor. Şuan ubuntu bile Qt kullanıyor. Ayrıca gtk ile ilgili uygulama yelpazesini Qt ye aktarıyor.
Bu mesaj Racih tarafından değiştirildi; zaman: 2014-02-19, 14:11.
Mengu (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #1
Racih:
Merhaba arkadaşlar :)
Kaç senedir buralara giremedim. Çok yoğun geçiyor senelerim hala da öyle malesef :( . Şöyle oturup şu D dili hakında neler olmuş bitmiş tamamıyla bakamıyorum bile. Ancak bir göz gezdirip çıkıyorum işte. Sanırım sizde aynısını yapıyorsunuz :) . Her neyse aradan kaç sene geçti D dilinin gelişimi devam ediyor. Güzel bir şey :) . Bunun yanında topluluğunu genişletmesi iyi olacaktı ancak pek ilerleme sağlandığını göremiyorum :( . Bir umutla qt nin D ile ilişkilendirmesini bekliyordum. Ama bu umudum tükendi diyebilirim. Ama gtk ile sorunu yok gibi gözüküyor. Kendi sitelerini bile açmışlar. Bir dilin rahat ilerleyebilmesi için görsel arayüzlerle arasının iyi olması lazım. Ama bu D dilinde pek olmadı. Bu olsaydı eğer şuan bu forum çok dolup taşardı cidden. Elimde olsa şu qt köprüsünü ben yazardım :). Maalesef buna zaman ayırmak ve bu konu hakkında bilgi edinmek sıkıntılı bir durum. Şu geçen yıllar içerisinde program yazmayı bırakmadım. Kendimi daha da geliştiren konulara yoğunlaştım. Mesela online radyo programı, resim boyutlandırma, aidat takip programı ve en sonda eğitim amaçlı mühendislik statik programıyla uğraşıyorum :). Bunları qt/c++ ile yazmaya çalışıyorum. En son projemin bana katkısı çok oluyor. Grafik çizimleriyle uğraşıp inşaat müh. ile alakalı hesaplamalar yapmak bunun algoritmasını çıkarmak hem zevkli hemde zor :) . İşte böyle arkadaşlar :) . Fazla vaktinizi almayayım :) . Ama aklımda müsait olduğum zamanda şu qt yi d ile bağdaştırmak için gerekli olan bilgileri öğrenmeye bakmak var. Bir cesaret edip denemek istiyorum. Bu da çok zaman alır gibi. Ama olsun bu dil daha da yaygınlaşmalı. Bu yüzden elimizi taşın altına ne kadar koyarsak o kadar iyidir değil mi ? :)

benim forumlardan anladigim birinci oncelikleri dili tamamlamak. butun teorinin pratige dokulmesi. onun ardindan d as a better c++ kafasi var.

geri kalan her sey tamamen kutuphanelerle ilgili. dilin qt'u ya da gtk'i destekleme zorunlulugu yok. go toplulugu da sistem dili olarak cikmasina ragmen web tabanli bir topluluk oldu, onlar da gui isini bir kenara biraktilar mesela. fakat yine de d toplulugunda qt'u ciddi derecede destekleme cabasi var. ilk qtd oldu fakat yerine simdi https://github.com/w0rp/dqt bu var. c++ wrapper kutuphaneleri uzerinde calisan gelistiriciler var. onlarin isleri tamamlandiginda saniyorum qtd icin de cok daha iyi bir kutuphane olusturulacaktir.
http://www.mengu.net - some kind of monster
qyn_ #5
Kullanıcı başlığı: qyn
Üye Nis 2010 tarihinden beri · 32 mesaj · Konum: öğrenci
Grup üyelikleri: Üyeler
Konu adı: çalışmalar
Merhaba Racih, bende hemen hemen seninle aynı durumdayım. Malesef vakit kalmıyor  evden işe işten eve hep bir standart yaşam hayatını benimsemek zorunda bırakılıyoruz. Artan zamanlarda yapabildiklerimizse bize kalıyor. Mesela benim de kod yazarken en mutlu olduğum an işte yazdığım kod değil evde ufakta olsa kendime özel yazdığım koddur. Küçük bir programcık mesela , yıllar önce bir araba oyunu yazmıştım dos ekranında çalışıyordu. O programı yazarken ki aldığım hazzı şu anda devasa yazılımlarla uğraştığımız halde alamıyorum ve bunun sebebini ise bilemiyorum. İşte D dili ile başladığım bu yolculuğa 3 senedir devam edemiyorum. Şu anda ray dolap sistemleri projeleri ile uğraşmaktayım. Arteraydolap diye bir projede 3 boyutlu çizim programıda geliştirmekteyim. Hep iş hep aş tabiki bunada şükür demek gerekir. Şu anda bir mobilya firmasında çalışmaktayım son işlerimden birisi web sitesi yapmak oldu, patronum bana web sitesi yapılacak dediğinde bu iş benim işim değilde diyemedim. Otur dreamviewerı kur ( onuda kurmam gerekiyormuş nedense ? ) ondan sonra başla görsel aramaya. İşte günümüzde programcıların çoğunun düştüğü durumda bundan ibarettir. Yinede zevk almak işini sevmek gerekir. Tabi sen benden daha şanslı durumdasın uğraştığın programlar gerçekten kendini geliştirir türden programlar. Benimse hala kurtulamadığım web sitesi kurma işini benimseyemeyişim yüzümden çok mutsuzum. Biran evvel D ile birşeyler yapmak peşindeyim. Bir zamanlar buralar hep yeşillikti.
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: qyn_; zaman: 2014-03-03, 07:14.
Salih Dinçer #6
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1880 mesaj · Konum: İstanbul
Ben de geldim :)

Gerçi ben çok ara vermedim ama artık buradayım. Bir süre birikmişleri okumak ile vakit geçirebilirim!

Sevgiler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #7
Harika. Ben de kafamı daha bir boş hissetmeye başladım. (İyi bir şey!) Tekrar hareketlenelim... :)

Ali
agora #8
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
Selam ben burdayim :)

YGS ve LYS calismalarindan oturu uzagim ama aslinda degilim.

[Resim: http://imgim.com/1539incik6932072.png]

Puanim bu :)

Gonul ister ki Bilgisayar Programciligi diye 4 yillik bir bolume sinavsiz girelim. Sadece mulakatla.

Ben meslek lisesinde bilgisayar bolumu okuyamadim. Sirf ayakta durmamak icin o bolume gidip universiteye gitmeyen arkadaslarim oldu ama..
acehreli (Moderatör) #9
Tebrikler ve iyi şanslar! :)

YGS sonuçlarıyla ilgili istatistiksel bilgi bulunabiliyor mu? Kaç kişi katılmış, ortalama puan kaç, vs.

Ali
Mengu (Moderatör) #10
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
acehreli:
Tebrikler ve iyi şanslar! :)

YGS sonuçlarıyla ilgili istatistiksel bilgi bulunabiliyor mu? Kaç kişi katılmış, ortalama puan kaç, vs.

Ali

adam caliskan benim en yuksek puan 280, ygs 1 de 185. :-)

tebrikler.
http://www.mengu.net - some kind of monster
zekeriyadurmus #11
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Vay tebrikler inşallah LYS de aynı şekilde başarı gösterirsin. Netler biraz tuhaf geldi sayısalcı değil misin?

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
agora #12
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
zekeriyadurmus:
Vay tebrikler inşallah LYS de aynı şekilde başarı gösterirsin. Netler biraz tuhaf geldi sayısalcı değil misin?

Zekeriya

Hayir sozel ya da ea bi bolum secicem. Sayisal'a vakit kalmadigi icin bu kadar yapabildim.

Bunlar basit sorulardi hallettim aslinda bi 7-8 soru daha yapardim fakat 5 dakika kalmisti. Zaman yetmedi.

Tesekkur ederim Zekeriya

Ali hocam ve Mengu hocam sagolun tesekkurler ayrica
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-04-29, 18:17:32 (UTC -07:00)