Forum: D Programlama Dili RSS
.
Sayfa:  1  2  sonraki 
anil #1
Üye Ock 2014 tarihinden beri · 11 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: .
.
Bu mesaj 9 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-02-25, 04:42.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hoşgeldin anil! :)

Güzel sözlerin için çok teşekkürler.

Anlaşılan bu forumun tekrar canlanması için sana ihtiyacımız var. Ben dahil başka bir çok arkadaş kendi işlerimize gömülmüş durumdayız. Şu sıralarda kendimiz bir şeyler yazamıyoruz ama hep gelip başkaları bir şeyler yazmışlar mı diye bakmadan da edemiyoruz. :)

D ile ilgili çeşitli iyi ve kötü olanaklarla karşılaşabilirsin. En azından onları dile getir; sohbet olsun. :)

Projede başarılar!

Ali
anil #3
.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:20.
anil #4
.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:19.
Mengu (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
aramiza hosgeldin anil.

sen turk topluluklarina bakma. onlar ezbercilikten zerre oteye gidemezler. hic canini sikmana gerek yok. onlar c, c++, java yaziyoruz zannederler ama google'a yazip copy paste yapmaktan hic cekinmezler.

ali cehreli'nin d dili dersleri gordugun uzere sadece programlama bilenler icin degil, hicbir programlama bilgisi olmayanlari hedef alan dersler. ali ustadin kitabi gectigimiz somesterda abd'de bir universitede bile okutuldu. ders olarak islendi. sen turkiye'de -ki aslinda herkese acik olan- bu derslere erisen ve faydalanan ender insanlardansin. dolayisiyla bunu guzel kullanmani ve heba etmemeni isteriz.

bir isletim sistemi yazmak, takdir edersin ki cok ciddi bilgi ve birikim gerektirmektedir. bunu hobi olarak yapmani ya da baskalarinin yapmalarini hep desteklerim. mesela zekeriya'nin projesi bir harika. turkiye'nin en iyi d programcisi diyebiliriz :) ancak hem kendi gelisimin icin, hem d'nin gelisimi icin hem de d'nin bilinirligini arttirmak amaciyla yapmak istedigin bu calismanin heba olmasini istemeyiz. benim onerim bir isletim sistemi yazmak yerine, mevcuttaki ubuntu, debian, fedora gibi dagitimlarda cok kullanilan uygulamalara replacement yazman olacaktir. illa replacement olmak zorunda da degil ama gtk ve gtkd ile bir iki guzel uygulama gelistirdigin takdirde bu amaca ulasabilirsin.

d ekosistemi daha cok oyunculara ve sistemcilere sahip oldugu icin web tarafi hep eksik kaldi. bu tarafa da yonelebilirsin. zekeriya ile rhodeus'u gelistirebilirsiniz ya da direkt tum d programcilarinin -go dilindeki gibi- kullanmak isteyecekleri en basit ama en kullanisli d frameworkunu yazabilirsiniz.

soylediklerimi yanlis anlamamani umuyorum. tekrar hosgeldin.
http://www.mengu.net - some kind of monster
anil #6
.
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:19.
zekeriyadurmus #7
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Anıl öncelikle gerişimin için tebrik ederim. Bende rhs'ye bu şekilde başlamıştım hiçbirşey bilmeyerek. Ama sağolsun forumda Ali hocam, Salih hocam bir eksiğim sıkıntım oldumu imdadıma koştular. Biraz da araştırmayla bir şeyler ortaya çıktı.

Senin projene gelirsek eğer; dil bilmekten çok işlemci mimarisi hakkında bilgi gerekecek ki bu konuda pek Türkçe kaynak olduğu söylenemez ama bir arkadaşımın web sayfası[1] var mutlaka işine yarar bilgiler vardır orada. Hatta onun da yararlandığı kaynaklar var yazıların altında kaynakça kısmından onlara ulaşabilirsin. Baya derin konular ve bildiğim en iyi kaynak da osdev.org. Orada baya hazır örnek kod ve anlatım mevcut. Tabi ingilizce olmasından dolayı anlamak biraz güç oluyor.

Ama şunu belirtmeliyim eğer OS yapmaya kararlı isen mutlaka asm ye bakmalısın. ASM öğrenmenin en iyi yolu da d dilinin diassembler'ını incelemek. Yazdığın kodları anlamak amacıyla disasm yapabilirsin. Çünkü işletim sisteminin bootloader kısmını asm ile oluşturmak zorundasın. Eğer sistemi baştan sona anlayarak inşa etmeye kalkarsan daha az sorunla uğraşırsın. Benim de bir girişimim oldu şu an için sınav dolayısıyla erteliyorum 57 gün kaldı YGS ye. Haziran ayından sonra bakacağım inşallah.

Yazılmış mevcut OS'lara bakabilirsin. Hatta şu anda D dili ile yazılmakta olan bir OS[2] mevcut. Ben yapısını baya inceledim ama asm bilgim ve cpu bilgim pek olmadığı için daha çok linker yapısınıve  makefile olaylarını anlayabildim. Ve son olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Linux kullan :) Windows ortamında çuvalladım beceriksizliğimden dolayı. Bir türlü linkleyemedim programı. Linux da ortam daha müsait gibi.

Biraz fazla uzattım kusura bakma ama D dili ile yapmak demek "phobos" kütüphanesini kullanamayacağın ve druntime üzerinde malloc, free gibi hafıza fonksiyonlarını tanımlaman gerektiği için sıkıntılar çekebilirsin. En basitinden "writeln" fonksiyonunu dahi sen tanımlamak zorundasın.

[1] http://bekirkarul.com/
[2] https://github.com/Bloodmanovski/Trinix

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
anil #8
.
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:18.
anil #9
.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:16.
Değişiklik nedeni: Projede değişiklikler yapıldı.
acehreli (Moderatör) #10
anil:
en kapsamlı ve güncel derleyicisi olan dmd sisteme kuruldu.

Acelesi yok ama gdc ve ldc derleyicileri de kesinlikle hazır olmalı. dmd'den bir iki sürüm geriden geliyorlar ama dmd'den daha hızlı program üretiyorlar. Onları isteyenler de olacaktır.

bir çok yeni şey öğrendim ... eğlenceli bir proje benim için

Keşke bütün işler öyle olsa... :)

Ali
anil #11
.
Bu mesaj 4 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:17.
acehreli (Moderatör) #12
Masaüstünü fikrim olacak kadar bilmiyorum. Hatta, şu anda hangisini kullandığımı bile bilmediğim farkettim. :)

anil:
Ayrıca hangisi gtkD ile daha kararlı ve uyumlu çalışır?

gtkD'nin son durumu ne acaba? D'deki değişiklikler sonrasında bir aralar derlenemiyordu. Ama sonra birileri tekrar düzeltmişti... galiba... :)

günde 4200 civarında ziyaretçi girerken neden yalnızca 6 üye giriyor? :D

Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu zararlı programlar ve Google gibi arama motorları.

Ali
Mengu (Moderatör) #13
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #11
anil:
Masaüstü ortamı olarak hangi window manager ı seçmeliyim sizce?

*Gnome 3
*Kde
*Cinnamon
*LXDE
*XFCE
*Enlightenment

Benim gönlüm xfce den yana siz hangisini önerirsiniz?

Ayrıca hangisi gtkD ile daha kararlı ve uyumlu çalışır?

Ayrıca foruma günde 4200 civarında ziyaretçi girerken neden yalnızca 6 üye giriyor? :D

gtkd ile sadece gtk tabanli uygulamalar calisir. burada da sadece gnome gtk tabanli benim bildigim. :)

@acehreli

gtkD cayir cayir. problem yok.
http://www.mengu.net - some kind of monster
acehreli (Moderatör) #14
Mengu:
gtkD cayir cayir. problem yok.

Benim hatam: gtkD != qtD. :)

Ali
anil #15
.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: anil; zaman: 2014-01-31, 08:16.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 13:23:43 (UTC -08:00)