Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Ali hocam nerdesin?
Merak ettim seni...
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Ali hocam nerdesin?
Hocam herhalde yoğunsun, kolaylıklar dilerim...

E-posta göndermiştim, her şey yolundadır inşaallah. Gerçi foruma uğruyor olmasın ki ismini her gün bırakıyorsun; eğer bu, geçmiş oturumlarda açık olan bir sayfa nedeniyle olmuyorsa, buraya her şeyin yolunda olduğuna dair kısa bir cevap vermen bile yeter. Diğer konuda ben beklerim her türlü...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Herşey yolunda. :)

Dün yoğundum. Akşam ACCU'nun toplantısı vardı Michael Caisse'ten Boost'un Spirit kütüphanesini izledik. Spirit, C++ şablonlarıyla ne inanılmaz şeyler yapılabildiğinin güzel bir örneği. D'de ne kadar kolay olabileceğini düşünmeden edemedim. (Bakınız https://github.com/PhilippeSigaud/Pegged)

Ali
Salih Dinçer #3
Aaa evet, Pegged'i hatırladım. İnsanlar güzel şeyler üretiyorlar. İnanılmaz kütüphaneler var. Ben de kendi çapımda bir sdb.~'yi genişletmeye çalışıyorum. Hoşuma giden bazı sınıfları özellikle daha da geliştirmeye çalışıyorum. Bunların bazılarının özellikle D'de yer almasını isterdim. Tabii ki zaten yer alıyorlar ama katkı açısından değerlenmesini arzu ederdim.

Acaba biz Türkler olarak D içine yerleştirilecek bir modülde emeğimiz olamaz mıydı? Şöyle kollektif bir çalışma tertiplesek ve bir konu başlığı için D geliştiricilerinden söz alsak. Onu hakkıyla gerçeklediğimizde de yeni sürümü beklesek. Gerçi bu işler nasıl yürür bilmiyorum... :rolleyes:

Hiç gönüllü geliştiricilik yapmadım! Yani dili geliştirmek demek, hata bildirmek ve ufak düzenlemelerde yardımcı olmak dışında başka şeyleri de içeriyor mu? Elbette son kararı veren ustalar gibi olamayız ama ülkemizden ciddi bir katkı gelse çok hoş olurdu kanaatindeyim. Örneğin std.algorithm içine?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #4
Salih Dinçer:
Acaba biz Türkler olarak D içine yerleştirilecek bir modülde emeğimiz olamaz mıydı? Şöyle kollektif bir çalışma tertiplesek

Projeler nasıl olsa açık kodlu ve zaten o anlamda herkes katılabilir.

dili geliştirmek demek, hata bildirmek ve ufak düzenlemelerde yardımcı olmak dışında başka şeyleri de içeriyor mu?

D, GitHub'da üç proje olarak duruyor: dmd, druntime, phobos. Bunların üçünü birden indirip bir arada oluşturmayı kolaylaştıran başka bir projeden söz etmiştim:

https://github.com/carlor/dlang-workspace

Ben günlük D derleyicisi olarak onun ürettiği wbd isimli derleyiciyi kullanıyorum. (İsmi farklı olsa da dmd'nin henüz sürüme çıkmamış son hali.)

Dolayısıyla, örneğin Phobos için iyi bir fikriniz varsa o projenin indirdiği phobos klasöründeki dosyaları istediğiniz gibi geliştirip pull request yapabilirsiniz.

Tabii, o değişikliğin "belki bir gün birisinin işine yarayabilir" gibi bir olanak değil, gerçekten yararlı olacağı düşünülen bir olanak olmasının sizin tarafınızdan kanıtlanması da gerekiyor. Örneğin, "şu projemde hep şunu tekrarlamak zorunda kalıyorum; halbuki Phobos'ta aynı işi tek işlevle yapabilmek ne güzel olurdu" gibisinden...

Ali
Salih Dinçer #5
acehreli on 2013-11-15, 10:53:
Ben günlük D derleyicisi olarak onun ürettiği wbd isimli derleyiciyi kullanıyorum. (İsmi farklı olsa da dmd'nin henüz sürüme çıkmamış son hali.)
Bugüne kadar günlük derleyiciyi oluşturmayı hiç denemedim. Zaten genelde 1-2 sürüm geriden takip ediyorum. Belki de bunu yapmalıyız çünkü o zaman kendini sağlama alan bir kullanıcıdan katkı sağlayan bir kullanıcıya dönüşebiliriz. Çıkan yeni sürümü kullanmamak da çok aptalca olabilir. Çünkü saçınızı başınızı yolduran bir şey varsa bu düzeltilmiş olabilir...:)

acehreli on 2013-11-15, 10:53:
Tabii, o değişikliğin "belki bir gün birisinin işine yarayabilir" gibi bir olanak değil, gerçekten yararlı olacağı düşünülen bir olanak olmasının sizin tarafınızdan kanıtlanması da gerekiyor. Örneğin, "şu projemde hep şunu tekrarlamak zorunda kalıyorum; halbuki Phobos'ta aynı işi tek işlevle yapabilmek ne güzel olurdu" gibisinden...
Benim bu konuda önerebileceğim, Zafer Çelenk'in başlattığı stack sınıfım var ve gerçekten çok sık kullanıyorum. Bilmiyorum D'de bunun alternatifi var mı? Hoş C++'da standart olup da D'de olmaması ilginç.

Cevaplar için teşekkürler hocam...
acehreli (Moderatör) #6
Salih Dinçer:
yeni sürümü kullanmamak da çok aptalca olabilir. Çünkü saçınızı başınızı yolduran bir şey varsa bu düzeltilmiş olabilir...:)

Bazen birisi İngilizce forumlarda bir hata gösteriyor ve yanıtı bazen "zaten çözüldü" olabiliyor. Veya, bazen de Kenji Hara "tamam, az önce çözdüm" diyebiliyor. :)

Zafer Çelenk'in başlattığı stack sınıfım var ve gerçekten çok sık kullanıyorum. Bilmiyorum D'de bunun alternatifi var mı? Hoş C++'da standart olup da D'de olmaması ilginç.

Klasik veri yapılarının hepsinin olması şart. D'de standart kabul edilebilecek benim bildiğim iki seçenek var:

http://dlang.org/phobos/std_container.html

https://github.com/schveiguy/dcollections

Ancak, ikisi de modern Phobos'a uymuyorlar. Yeni bir topluluk modülü gelecek ama onun olabilmesi için öncelikle şu anda taslak aşamasında bulunan std.allocator modülünün tamamlanması gerekiyor.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-22, 12:29:54 (UTC -08:00)