Forum: Ders Arası RSS
D.ershane ye ekleme
zekeriyadurmus #1
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D.ershane ye ekleme
Ali hocam sizde uygun görürseniz http://ddili.org/forum/thread/1265 adresindeki olayı ders olarak d.ershane ye eklerseniz çok iyi olur hem forumun içerisinde kaybolmamış olur hemde biraz daha detaylı bir şekilde anlatılmış olur :)

Veya en azından forumun içerisinde kaybolmaya yüz tutmuş bunun gibi konuları ders haline çevirebiliriz.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
İyi fikir ama kitap veya makale olarak düşünüyorsan daha kapsamlı ve farklı düzende olmalı. Yoksa forum konusu olarak zaten çok yararlı ve iyi oldu. Google aramalarında da çıkacaktır.

Ali
zekeriyadurmus #3
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Düşündüğüm şey sadece forumun haricinde bir yerden (makale gibi de olur) ulaşılabilmesi ve daha detaylı bir şekilde içeriğin yazılması. Eminim birileri kurulumda zorluk yaşayacaktır. Onun haricinde C libini D ye nasıl bind edilebileceği ile ilgili bir derste hazırlanabilir.

Mesela bugün yeni bir olay daha öğrendim. Normalde D-lib oluşturmak için dll i d-lib e çeviriyordum elimde c-lib olduğu halde. Ama meğerse coffimplib direk c-lib i d-lib e çeviriyormuş. (aradaki farkı gösterebilmek adına d-lib ve c-lib diye bir tanım kullandım). Bu tarz konuları ders haline getirsek eminim bir çok kişinin işine yarayacaktır çünkü forumda bunları bulmak zor.

Mesela Erdem hocam http://ddili.org/forum/post/7346 burada bundan bahsetmiş.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Boş zaman bulduğunda yazacağından eminim. ;) Şaka bir yana, ben de aynı durumdayım.

Ali
erdem (Moderatör) #5
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 981 mesaj · Konum: Eskişehir
Evet aynen ben de şu aralar güç elektroniği dersi alıyorum. Konular bir taraftan gittikçe ilginç hale gelmeye başlarken diğer taraftan da zorlaşıyor. Ali bey de sanırım ufaklıkla uğraşıyordur  ;-)

Aslında wiki'ye eklemeye ne dersin:

http://ddili.org/wiki/

Sitenin kaynak kodu da belki biliyorsundur buradan oluşturuluyor. Ben bu yazım biçimine pek alışamasam da aslında her şey bir D dosyası  :-)

https://code.google.com/p/ddili/

Bir de wiki kurulurken Media Wiki kullanalım diye ben demiştim ama şimdiki aklım olsa dokuwiki önerirdim.

Bir tane sır vereyim benim sitemdeki sayfalar da böyle oluşturuluyor.

www.temelelektronik.net/wiki

Sayfayı oluşturduktan sonra bir tane python betiği wiki sayfalarını html biçimine çeviriyor. Sonra ftp ile sunucuya yüklüyorum. Aslında yarı otomatik çalışıyor ama bir tane örümcek kullanarak sunucudaki değişiklikler takip edilebilir ve bu işlem otomatik olarak yapılabilir.

İşin güzel tarafı da ufak değişikliklerle istediğimiz döküman biçemine örneğin Ali beyin kullandığı ddoc biçimine de çevrilebilir.
Salih Dinçer #6
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #3
Mümkünse benim de önerim blog açmak. Örneğin salih.ddili.org şeklinde bir adres açabilirsek, meydana gelecek ek trafik için, bant genişliği arttırma masraflarını aramızda bölüşürüz.
zekeriyadurmus on 2013-10-04, 12:55:
Düşündüğüm şey sadece forumun haricinde bir yerden (makale gibi de olur) ulaşılabilmesi ve daha detaylı bir şekilde içeriğin yazılması. Eminim birileri kurulumda zorluk yaşayacaktır. Onun haricinde C libini D ye nasıl bind edilebileceği ile ilgili bir derste hazırlanabilir.
Sanırım D dili, Windows işletim sistemlerinde, Borland uyumlu bir yapı kullanıyor. Bu yüzden D'ye has bir alt yapımız yok. Gerçi şurada DM'nin tüm geliştirme araçları OMF uyumlu olduğu yazıyor ve MS uyumu için şöyle bir araçtan bahsediyor:

http://www.digitalmars.com/ctg/coffimplib.html

Zaten bunu, D extern'leri için lib dosyalarını oluşturarak kullanıyoruz. Bahsi geçen başlıkta ise aşağıdaki gibi tam Windows uyumlu yapıyor olmalıyız. Açıkcası artık pek Windows kullanmadığım için denemedim ama bunları da öğrenmek ve yaymak lazım:

dmd -I. win32.lib -version=WindowsNTonly -version=Windows2000 -version=WindowsXP project.d RESOURCE.d resource.res
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 12:56:58 (UTC -08:00)