Forum: Duyurular RSS
University of Minnesota'da D yaz kursu
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: University of Minnesota'da D yaz kursu
Bu konuyu daha önce konuşmalıydık ama atlamışım. DConf 2013 izlenimlerim arasında D'nin Utah Valley University'deki bir bilgisayar dersinde Chuck Allison tarafından öğretildiğini söylemiştim. Aynı zamanda D'nin "başka bir üniversitede daha" okutulduğundan bahsetmiştim.

İşte o başka üniversite University of Minnesota'ydı. Profesör Carl Sturtivant bu yaz CS2 dersinde D öğretecekti ve ders kitabı olarak Ali Çehreli'nin kitabını seçmişti. :) Ben dlang forumlarında şöyle duyurmuştum:

http://forum.dlang.org/post/km96ho$2grm$1@digitalmars.com

Bu kurs sonlanmış. Carl Sturtivant da izlenimlerini aynı konuya eklemiş:

http://forum.dlang.org/post/yutwxozxoqrfalzfswht@forum.dla…

Kısa alıntılar:

• Toplam 55 öğrenci kayıt olmuş ve hiç alışılmadık bir biçimde bu öğrencilerin hepsi kursu bitirmişler.

• D öğrencilere başka dillerden alışık olunduğundan daha büyük bir ilham kaynağı olmuş.

• Öğrencilerin D'ye karşı tepkileri genelde olumluymuş (özellikle sınıfın en başarılı 2/3'ü).

• Özellikle iki konu öğrencileri zorlamış: struct'ların varsayılan kurucularının olmaması ve sınıflarda opCmp işleci yüklenirken parametrenin Object olarak gelmesi ve o yüzden cast ile tür değiştirilmesinin gerekmesi.

• Bu ders öğrencilerin büyük bir çoğunluğunda hayat değiştirecek etki bırakmış: Algoritmalara ve veri yapılarına daha fazla merak sarmışlar.

• Öğrenciler daha önce kendi geliştirdikleri türleri daha karmaşık türler içinde kolayca kullanabilmişler ve bunu çok tatmin edici bulmuşlar.

• (Beni gururlandıran madde. :) ) Ali Çehreli'nin kitabı özellikle kursun ilk yarısında temel bil rol oynamış. O kitap olmasa bu kurs yürümezmiş. Kitabın önemli bir özelliği lineerliğiymiş: Konular hep daha önce anlatılanlara bağlı olarak anlatılıyormuş. Az deneyimli öğrencilerin bile biraz dişlerini sıkarak diğerlerinin seviyesine gelebildikleri gözlenmiş. Kitabın bu özelliği gözardı edilmemeliymiş.

• Sonuçta D sunduğu olanaklar ve ifade gücü nedeniyle öğrencilerin büyük çoğunluğunu etkilemeyi başarmış. Öğretmen başka hiçbir dilde böyle bir etki görmemiş.

Ali
zekeriyadurmus #2
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Hocam beni bile programlamada 2 fonksiyon çağırmaktan bytelar ile işlem yapmaya ve makine diline yaklaştırması bir mucize zaten :) Ama şunu söyleyebilirim ki birisinin D öğrenememesi için isteksiz olması gerekir. D gerçekten çok güçlü bir dil her geçen gün bunu daha iyi anlıyorum D dilinin özellikleri kafama yerleştikçe herşeyi yapabilirmişim gibi geliyor adeta ufkum açılıyor.

Ayrıca kitabınızdan bu şekilde yararlanılması beni çok mutlu etti :) Daha öncede söylemiştim bu konularda artık biz Türk'lerin de söz sahibi olması gerçekten gurur verici.

Belki ileride biz de Türkiye'de böyle bir şey yapabiliriz veya en azından ben öğrenmek isteyen arkadaşlara bir mekan ayarlayıp orada ders verebilirim bilmiyorum bunlar güzel hayaller :)

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
agora #3
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
D ogrenememek icin gercekten de isteksiz olmak gerekiyor. Hocam yabanci dilim yok. Baska turlu ogrenemezdim. D'nin kendi sitesinden de boyle ogrenemezdim zaten :) Ilk basladigimda ki Javadan transferim cok zor gelen bir olaydi benim icin :) Simdilerde baya ilerledigimi fark ettim :) Belki daha ozel konulari yine dersleriniz sayesinde yani kitap sayesinde ogrenecegim :) Buyuk bi nimet bizim icin :)

Bi kac hafta once belki 1 ay o vakitlerde sormustum MySQL veritabaninda verilerin fiziksel yolu neresi diye. Simdi belki kendim de verileri fiziksel olarak tutan bi sistem icin ugrasiyorum :) Belki bitmeyecek tamamlayamayacagim ama bu seviyelere gelmemde sizin, salih hocamin ve zekeriya'nin da etkileri buyuk demem yanlis olmayacak :)

Sagolun var olun. Ayrica burada kitapta ogrendigim bilgiler ne yalan soyleyeyim Java'da da isime yaradi. Buradaki mantigi orada da isletebildim :)

Belki 2-3 yil sonra D turkiye icin cok onemli bir dil olunca bizler bu dilin Turkiyedeki en iyi bilenleri olabiliriz :) en iyi bilen demeyeyim de seviye anlaminda ilerlemis olanlari :)

Tesekkur ederim hepinize :)
Mengu (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
Yanıtlanan mesaj #1
acehreli on 2013-08-18, 00:47:
Bu konuyu daha önce konuşmalıydık ama atlamışım. DConf 2013 izlenimlerim arasında D'nin Utah Valley University'deki bir bilgisayar dersinde Chuck Allison tarafından öğretildiğini söylemiştim. Aynı zamanda D'nin "başka bir üniversitede daha" okutulduğundan bahsetmiştim.

İşte o başka üniversite University of Minnesota'ydı. Profesör Carl Sturtivant bu yaz CS2 dersinde D öğretecekti ve ders kitabı olarak Ali Çehreli'nin kitabını seçmişti. :) Ben dlang forumlarında şöyle duyurmuştum:

http://forum.dlang.org/post/km96ho$2grm$1@digitalmars.com

Bu kurs sonlanmış. Carl Sturtivant da izlenimlerini aynı konuya eklemiş:

http://forum.dlang.org/post/yutwxozxoqrfalzfswht@forum.dla…

Kısa alıntılar:

• Toplam 55 öğrenci kayıt olmuş ve hiç alışılmadık bir biçimde bu öğrencilerin hepsi kursu bitirmişler.

• D öğrencilere başka dillerden alışık olunduğundan daha büyük bir ilham kaynağı olmuş.

• Öğrencilerin D'ye karşı tepkileri genelde olumluymuş (özellikle sınıfın en başarılı 2/3'ü).

• Özellikle iki konu öğrencileri zorlamış: struct'ların varsayılan kurucularının olmaması ve sınıflarda opCmp işleci yüklenirken parametrenin Object olarak gelmesi ve o yüzden cast ile tür değiştirilmesinin gerekmesi.

• Bu ders öğrencilerin büyük bir çoğunluğunda hayat değiştirecek etki bırakmış: Algoritmalara ve veri yapılarına daha fazla merak sarmışlar.

• Öğrenciler daha önce kendi geliştirdikleri türleri daha karmaşık türler içinde kolayca kullanabilmişler ve bunu çok tatmin edici bulmuşlar.

• (Beni gururlandıran madde. :) ) Ali Çehreli'nin kitabı özellikle kursun ilk yarısında temel bil rol oynamış. O kitap olmasa bu kurs yürümezmiş. Kitabın önemli bir özelliği lineerliğiymiş: Konular hep daha önce anlatılanlara bağlı olarak anlatılıyormuş. Az deneyimli öğrencilerin bile biraz dişlerini sıkarak diğerlerinin seviyesine gelebildikleri gözlenmiş. Kitabın bu özelliği gözardı edilmemeliymiş.

• Sonuçta D sunduğu olanaklar ve ifade gücü nedeniyle öğrencilerin büyük çoğunluğunu etkilemeyi başarmış. Öğretmen başka hiçbir dilde böyle bir etki görmemiş.

Ali

evet, kimse kusura bakmasin simdi kendime pay cikartacagim. ustadin zaten kitabi ingilizce'ye cevirmeye niyeti vardi ancak icindeki durtuyu biraz daha ileri tasimasinda payim var diye dusunuyorum. :D

bana kalirsa bu daha baslangic. ali ustadin kitabi benim en zevk alarak okudugum programlama kitaplarindan bir tanesi ve bunu saglamak gercekten cok zor. insanlar bu kitabi sadece d icin degil programlamaya giris icin de referans olarak kullanacaktir.

eline, kalemine, yuregine saglik ali abi.
http://www.mengu.net - some kind of monster
acehreli (Moderatör) #5
Mengu:
kendime pay cikartacagim. ustadin zaten kitabi ingilizce'ye cevirmeye niyeti vardi ancak icindeki durtuyu biraz daha ileri tasimasinda payim var diye dusunuyorum. :D

Doğru! Senin ve Andrei'nin dürttüğünüz yerler hâlâ mor... :-p

Bu arada, konu reddit'e yansımış:

http://www.reddit.com/r/programming/comments/1ko94o/experi…

Ali
erdem (Moderatör) #6
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Tebrikler ! :)

Okurken gururlandım dediğiniz bölümde çok güzel şeyler yazmışlar.

Sanırım kitabın yabancı dilde baskısı daha çok satacak  ;-)
Salih Dinçer #7
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
D'nin bir çok alanda (eğitim dünyasında da) yaygınlaşması hoşuma gidiyor. Bu yüzden emeği geçen herkesi kutlarım. Bilmiyorum, bu dili Japonlar ile kıyasladığımızda daha çok Türkler mi (?) sahipleniyor emin değilim ama ülkemizde yeterince tanıtmak için gayret sarf etmiyoruz gibi geliyor bana...

Bu konuda ben dahil (Ali hoca şimdilik hariç!) herkese görevler düşüyor. Gönlüm D'nin Türkiye'de de ve akademik çevrede öğretilmesini arzulasa da kayda değer bir bağlantım yok. Üniversiteyi bitireli 10 sene oldu ve sanırım sıramı saldım. Yine de amatör çapta yapılabilecekleri düşünmüyor değilim. Fikirler çıkarsa desteklemek isterim.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
agora #8
Salih Dinçer:
D'nin bir çok alanda (eğitim dünyasında da) yaygınlaşması hoşuma gidiyor. Bu yüzden emeği geçen herkesi kutlarım. Bilmiyorum, bu dili Japonlar ile kıyasladığımızda daha çok Türkler mi (?) sahipleniyor emin değilim ama ülkemizde yeterince tanıtmak için gayret sarf etmiyoruz gibi geliyor bana...

Bu konuda ben dahil (Ali hoca şimdilik hariç!) herkese görevler düşüyor. Gönlüm D'nin Türkiye'de de ve akademik çevrede öğretilmesini arzulasa da kayda değer bir bağlantım yok. Üniversiteyi bitireli 10 sene oldu ve sanırım sıramı saldım. Yine de amatör çapta yapılabilecekleri düşünmüyor değilim. Fikirler çıkarsa desteklemek isterim.

Ben donanimhaber forumlarinda acmistim. Birisi sadece yazmak icin yazmisti bakin mesajlari tek tek buraya alinti olarak vereyim (Kalınlaştırılmış yerler bana ait, alıntılanmış yerler ise "zincir webmaster" adlı bir üyeye)

1 =>

belki 10 sene sonra yaygınlaşmaya başlar ama şimdilik hiçbir şekilde gelecek vaad etmiyor

2 => (Nedenini sordum)

10 sene sonra yeni tanınmaya başlar ancak asla 10 sene sonrasının dili olamaz

3 => (Neden boyle dusundugunu tekrar sorunca);

sebebi c++ a çok benzemesi ancak c++ kadar performans vermemesi

4 => (Hangi konularda performans testleri yaptigini sordum, cop toplama islemi mi, kutuphane durumu mu gibi sordum, verilen cevabi d dili orjinal forumuna ve buraya yazacagimi soyledim)

tek incelemem oldu sürekli döngüye giren 2 proje hazırladım
1. C++ da Sürekli Matrix Gibi Yazılar Çıkarıp Bunları Kayıt Eden
Yaklaşık 1.000.000.000 tane kayıt etti buda baya iyi sonuç
2. D dilinde aynı şey 1.000.000.0 tane kayıt etti 2 basamak düşük buda bir kayıp demek performans açısından
esnekliğide c++ a göre daha az

5 => (bir başka üye görüş bildirmiş)

Bende bi ara bu foruma kayıt olup , dili incelemiştim.

Aslında syntax yapısı olarak çok güzel.(aynı java,c# gibi.)
Framework gerektirmiyor.

İyi fakat , mobil alanda yayılmış değil şu anda bi forumda sadece bir rom ile sanırım android'de çalıştırabilidiğini duymuştum.

6 => (4. alintidaki cevabina binaen, kodlarini istemistim, performans test sonuclarini da, d forumuna bildiricegimi soylemistim)

Malesef 1. ağızdan anlatsamda arkadaşım yaptı kodlar onda ve yaz tatili boyuncada gelmeyecek
yani kodları veremem

7 => (şaka mı yapıyorsunuz diye sinirlendim burada, d1 ve d2 arasında farklar var ve d hala geliştiriliyor dedim, kodları yazar yazmaz arkadaşınız tatile mi çıktı dedim. cevap olarak şöyle söyledi)

tabiki yazıp gitmedi yaklaşık 2 hafta önce kodlarla denedi ve yaptı sonrada ailesi ile ilgili tatile gitti rahatlıyayım diyede telefonunu kapatıp bilgisayarını evde bıraktı ona ben bile ulaşamıyorum
yaklaşık 6-7 haftaya gelecek

8 => (ilgincmis ve buyuk tesadufmus dedim, arkadasinizin aklina performans testi yapmak nereden esti dedim ayrica performans olcum teknigini sordum)

ulaşabilseydim iyiydi :D
o şimdi hollandada keyif yapıyor.

9 => (bu havada mı diye sordum)

ben nerden bileyim ailesi ile birlikte gitti

Boyle bi tartisma gecti :)
acehreli (Moderatör) #9
O tartışmaya ben de rastlamıştım. :)  Bence çok iyi cevaplar vererek o performans testinin güvenilir olmadığını ortaya dökmüşsün.

Ali
agora #10
acehreli:
O tartışmaya ben de rastlamıştım. :)  Bence çok iyi cevaplar vererek o performans testinin güvenilir olmadığını ortaya dökmüşsün.

Ali

Hocam test falan yapmamis belliki. Ben ilk baslarda ciddiye aldim arkadasi. Ama matrix olayina girince biraz suphe ettim :) Neyse dedim kendini hakli cikarabilir kodlarini falan isteyince itiraf etti arkadasi yanindadir diye yine iyi niyetle inandim :) Bu sefer de tatile gitmis :(

Bu arada hocam siz nasil ulastiniz o tartismaya hesabiniz var miydi DH'de? :)
acehreli (Moderatör) #11
agora:
siz nasil ulastiniz o tartismaya

ddili.org HostGator'da. Nerelerden bağlantı olduğunu görebiliyorum. Öyle rastlamış ve bakmıştım.

Ali
agora #12
Guzelmis hocam iste bu gibi teknoloji sitelerinde de paylasilmasi guzel olur. Tabii insanlarda bi algi var..

Zaten C biliyorum ya da C++ neden diger dillere gerek var ki.. Tek dil ile kurtaririm kendimi dusuncesi falan var :)

D dilini ogrenseler eminim vazgecemezler :) Soz dizimi falan bu kadar guzel olan dil yok

Mono Develop (Windows altinda Xamarin) => Bu IDE derleme yapabiliyor ve kod tamamlama ozelligi var. Modullerin icine yazilan aciklama satirlarini da kod yazim esnasinda kullaniciya gosteriyor :) ya da Sublime Text 2 , Sublime Text  beta 3 ile tam bir kod canavari da olunabilir :) (Sublime Text 2, 3 Linux, Windows altinda kullanilabiliyor) Temelde Notepad++ gibi goruntu verebilir ilk bakan icin ama bu Text Editor'un de derleme ozelligi var.. :)

Boyle de tanitabiliriz :p
darkofpain #13
Üye Ağu 2013 tarihinden beri · 58 mesaj
Talha sayesinde d dili ile tanıştım şuanda yavaşta olsa d dili ile web projesi üzerinde çalışmaktayım.

Ancak son zamanlarda c / c++ öğrenmeye çalışıp projemi c dili ile geliştirmeye çalışsamda ne var ki d dili sürekli beni çekiyor sanki aşık olmuş bağlanmışım.

D dili gerçekten çok güzel harika pythonda beğendiğim import özelliği bunda var c deki hız bunda var rahat yazım stili ve bir çok şey beni çok etkiledi D dilinin zamanla çok iyi yerlere geleceğine eminim projemi tamamlayıp yoluna soktuktan sonra güzel fikirlerim var D dilini türkiyede yaygınlaşması üzerine

D dili için güzel günler olması dileğiyle
Salih Dinçer #14
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Merhaba Batuhan,

İyi dileklerine katılıyorum. Malum programlamada en ufak bir hata kodun çökmesine neden olabiliyor. Hal böyleyken, biz programcıların yazı yazarken de çok dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası yukarıda yazdıklarını okumakta zorlandım. Bir çok imla kuralına uymayıp neredeyse hiç noktalama işareti kullanmamışsın...:)

İşte, böyle olunca okumak zorlaşıyor. Yani konuşur gibi yazıyorsun; aklından geldiği gibi, seri ama biz konuşurken bile aralarda duraklarız. Böylece iletişimimiz daha kolay olur. Benim de eksikliklerim yok değil. Çok uzun cümleler kurabiliyorum ve bazı zaman Türkçemizde olan sorunlar ile baş edemiyorum. En basiti: Uzun bir cümle yazdığınızda, sonuna gelinceye kadar cümle başını unutmamız örnek verilebilir. Böyle olunca tutarsız cümleler açığa çıkabiliyor...:(

İngilizce'de bu yok ama Türk olduğumuza göre dilimizi çok iyi kullanabiliriz diye düşünüyorum...

Bu zor değil!
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 09:44:45 (UTC -08:00)