Forum: Diğer Konular RSS
Programlama Dili Hangisinde Olmalı  Linux ta mı? Windows ta mı?
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Programlama Dili Hangisinde Olmalı  Linux ta mı? Windows ta mı?
Merhaba sormak istediğim aslında şu bildiğiniz üzere bir programlama dili ve compiler üzerinde çalışmalar yapıyorum. Bu konu çok derinlere inmeme sebep oluyor malesef. Sizce bir programlama dili ilk önce linux ta mı geliştirilmelidir? yoksa windows da mı? Örneğin windows da geliştirilirse WinApi kullanması zorunlu. Linux ta geliştirilirse sys komutlarını kullanacak ilk önce hangisinden gitmeliyiz sizce ?
Teşekkür Ederim Cevaplarınızı Bekliyorum
Huseyin
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Her ikisinde de geliştirilebilir ve hatta aynı anda olmasına salık veririm...

Bunun için ise Linux ana işletim sistemi olursa ve misafir olarak diğerleri çalıştırması daha kolay. Sanal bilgisayar yazılımları (qemu, VirtualBox, VMware) yanında Wine'yi de kullanmak mümkün. Yani kodlarında Windows API'yi kullansan bile Linux'da uygulaman (executable haliyle) çalışıyor ve ekrana canlı canlı geliyor. Tabi son aşamada gerçek platformda test etmek şart.

Özetle demek istediğim, eğer geniş bir kitle hedefleniyorsa aynı anda 2 veya 3 işletim sistemi ile birlikte geliştirilirse, olası uyumsuzlukların önüne önceden geçilir ve/veya birbirlerini ciddi derecede etkilediği sorunlarda bir orta yol bulunur.

Örneğin; atıyorum Win'de çalışmayan bir teknik Linux'da rahatça çalışıyorsa ve Win'de çalışacak şekilde ayarlandığında işler yine karışıyorsa bunu önceden öğrenmiş olacağız. Sonra önümüzde iki seçenek kalıyor:
- Ya işletim sistemine göre derleme anında seçimli çözüm üretmek
- Ya da orta yol bulup aynı anda sorunsuz yazılımlar geliştirmek

İkinci seçenek daha fazla vakit de alabilir ama çok sık karşılaşılacak şeylerden değil.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
huseyin #3
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Anlıyorum bir süre ara verdim değişik fikirler var aklımda sizin de aklınızda olursa lütfen söyleyin :)
Huseyin
yeşil #4
Kullanıcı başlığı: green
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 10 mesaj
Biraz garibime gitti bu soru benim. Ya da benim düşündüğüm şey farklı.
C kullanılacağını düşünüyorum. Ansi-C ile zaten Windows, Linux bağımlılığınız kalmayacak. Yazılan program sadece farklı ortamlarda derlenmeli.

Derleyici yazmak için WinApi kullanılacağına da pek ihtimal vermiyorum. Derleyici için zaten GUI denen bir şey önemli değildir. Daha sonra çeşitli grafik kütüphaneleri ile derleyici için görsel arayüzlü program yazılabilir. Ama derleyici için GUI nin adı geçmez.

Belki de ben farklı şey düşündüm.
zekeriyadurmus #5
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Hüseyin'in orada bahsettiği şey file_open, malloc tarzı işletim sistemi ile alakalı şeyleri yaparken ilk başta windowsa göre mi yoksa linuxa göre mi oluşturmak başlangıç için rahat olacağı. Burada sadece kaynak önemli aslında. Msdn üzerinde windows apileri çok güzel bir şekilde tanımlanmış orada arama yapıp bulmak daha kolay. Linux için bunun eşdeğeri ne var bilmiyorum ama eğer yoksa(ki vardır bence) windowsa göre yazmak kolay olacaktır.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
acehreli (Moderatör) #6
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Hoşgeldin LambdaCore! :)

Haklısın. Ben de asıl soruyu ilk önce hangi ortamda çalışsın diye anlıyorum.

Ali
yeşil #7
Kullanıcı başlığı: green
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 10 mesaj
Hoşbulduk Ali Hocam. Teşekkür ederim. :)
...ilk önce hangi ortamda çalışsın...
Şimdi anladım. :D:D

Linux üzerinde geliştirme yapmak çok zevkli ve de birçok şey kolay. Ben Linux derim.
Saygılarımla...
zekeriyadurmus #8
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Windows ortamında VisualD ile geliştirmek en kolayı bana sorarsan. Bir göz at derim. Dreamspark anahtarım var onunla kullanıyorum gayet memnunum. Fakat hala eksiklikleri var gönül ister ki phpstorm gibi bir ide olsa ama buna da şükür.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-20, 01:34:42 (UTC -08:00)