Forum: Diğer Konular RSS
Değiştirge ve değiştirgen
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Değiştirge ve değiştirgen
Fonksiyon yerine işlev kullanmaya başladım. Bu benim için bir kaç sene geriye gitmek gibi oldu. Çünkü o zamanlar işlev diyordum ama bir noktadan sonra pes etmiştim.

D.ershane'de parametre yerine değiştirgen yazmaya başladım. (Daha bunu D.ershane'ye geçirmedim.)

Peki argüman yerine değiştirgen mi yani? Buna daha hiç alışamadım. :) Belki de değiştirge ile değiştirgen'i birbirinin yerine fazla farkettirmeden kullanırım. :D

değiştirge: [parameter] işlevin işini yapmak için aldığı bilgiler. Örneğin int topla(int birinci, int ikinci) işlevinin iki parametresi birinci, ve ikinci...

değiştirgen: [argument] işleve parametre olarak gönderiler değer. Örneğin topla(1,2) diye çağırınca argümanlar 1 ve 2...

Ali
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Bu kadar senelik programcıyım daha argümanla, parametrenin farkını siz anlatınca anladım :)

Belki farkında olmadan kullanıyoruz ama olsun ..

Belki argüman yerine işleve bir şey gönderdiği için --> gönderge

Parametre içinse bir şeyler aldığı için --> aldırga --> aldırgan --> hatta alıngan :)

olabilir mi acaba.. Parametre için olanı pek uymadı farkındayım  ;-)
acehreli (Moderatör) #3
Yanıtlanan mesaj #1
acehreli on 2009-10-17, 18:19:
D.ershane'de parametre yerine değiştirgen yazmaya başladım.

Birbirlerine bu kadar yakın olunca doğal olarak hata yapmışım bile! :D Yukarıda "değiştirge" demek istedim "değiştirgen" değil...

Erdem, öneriler ilginç... Özellikle "gönderge"yi sevdim ve hatta "reference" karşılığı olarak kullanabiliriz diye düşündüm ama onun zaten çok yakın böyle bir anlamı varmış: "reference" edilen asıl nesne...

Ali
feykintosh #4
Üye Eki 2009 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Hayır... Hayır... Haaayyyııııııırrrr ...!!!

Gerçekten anlamayı zorlaştırıyor bu kullanımlar.
"parametre" denilen "şey" dile yerleşmiş artık, bundan sonra atılacak adımlar, anlam kaymasına yol açacaktır. Daha önce Türkçeye geçmemiş bir teknik terimi Türkçeleştirmekte hiç bir beis yok ama daha önce yerleşmiş bir terimi değiştirmeye bir anlam veremiyorum.
Benim, acizane görüşüm bu yöndedir.
acehreli (Moderatör) #5
feykintosh'a da hak veriyorum. :)

Ben bazen Google'a bakıyorum "fonksiyon parametre" kullananlar "işlev değiştirge" kullananlardan bir kaç kat daha fazla.

Savaşı tamamen bırakmıyorum ama başka yerlerde de tutmuş olması gerek.

Ayrıca "argument" için karşılık bulmaya gerek de yok: "parametre değeri" veya "değiştirge değeri" denebilir.

"değiştirgen" kesinlikle olmaz çünkü "değiştirgenin" deyince aradaki n'nin anlamı anlaşılmıyor. Cümlenin gelişinden çıkartılabilir belki ama programlama dili dersinde bir şeyler anlatmaya çalışırken bir yandan da öğrenciye "haydi ne dediğimi sen anla" demek gibi olur. :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 17:26:11 (UTC -08:00)