Forum: Diğer Konular RSS
Linux
yunusaydin #1
Üye Şub 2013 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Linux
Fark etiğim kadarıyla forumdaki çoğu kişi Linux kullanıyorlar. Bunun özel bir sebebi var mı ? Daha önceden küçük bir ubuntu deneyimim olmuştu. Sizce ben de Linux a geçmeli miyim ? Geçersem de hangi Linux sürümünü önerirsiniz ? Şimdiden cevaplar için teşekkürler :)
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Son on yıldır çalıştığım bütün yerlerde Linux kullanıldığı için ben de zamanla özel bilgisayarımı Linux'a geçirmiştim. Ama D, Windows ve OS X üzerinde de çok kullanılıyor.

Şu anda çalıştığım yerde Scientific Linux 6.1 kullanıldığı için ben de onu kullanıyorum. Scientific Linux temelde Red Hat'in aynısı.

Ali
zekeriyadurmus #3
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Yanıtlanan mesaj #1
Linux deneyimi kesinlikle iyi olur ama bence en rahat geliştirme ortamı windows üzerinde.

Windows üzerinde VisualD kullanabilirsin. Oldukça kullanışlı.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
yunusaydin #4
Üye Şub 2013 tarihinden beri · 4 mesaj
Yanıtlanan mesaj #2
Peki bir şey merak ediyorum, neden çoğu firma Linux kullanıyor. Maliyetinden dolayı mı, yoksa başka bir sebebi mi var ?
zekeriyadurmus #5
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Bana sorarsan bunun çok sebebi var. Tabi bu konuyu Ali hocam daha iyi bilir. Çünkü ben windows kullanıcısıyım :)

Bunlardan bazıları ise maliyet, güvenlik, performans ve linux'ın sunduğu çok geniş imkanlar.

Bunlardan birine örnek vermek gerekirse testdisk ile (Windows üzerinde de var ama linuxdaki gibi iyi çalışmıyor) sorunsuz bir şekilde dosya kurtarma işlemi yapabilirsin. Veya apt-get(Ubuntu üzerinde) diyerek tek 1 komutla program yükleyebilirsin. Linux'ın sunduğu imkanlar çok geniş. Ama bu sıkıntılarının olduğu gerçeğini ört bas etmiyor. Örneğin sürekli yaşanan driver sorunu (Defalarca denedim çözümü vardır belki ama ben çözemedim). Bir türlü çözüme kavuşmayan optimus sorunu (bumblebee var ama sorunsuz çalıştığı söylenemez.). Özellikle benim bilgisayarımda ekran kartımı çalıştırmadığım halde ekran kartım gereksiz yere çalışıyor ve bilgisayarım ısınıyor(Nvidia ile bir türlü anlaşamadılar zaten :) ). Ve ayrıca Adobe programlarını (Dreamweaver, Photoshop gibi) linux üzerinde direk çalıştıramaz. Bunun yerine wine(adı her ne kadar wine is not an emulator olsa da (isim kendi içinde tekrarlı :) ) bana hala öyle gibi geliyor. ) olsa da bu programları çalıştırmada başarılı olduğu söylenemez. Kısacası her ikisini de seçmek için ve seçmemek için sebepler var. Ama şundan kesinlikle emin olabilirsiniz linux tecrübesine mutlaka sahip olmalısınız. (Harddiskiniz üzerinde 2sini de bulundurabilirsiniz 40 gb yer ayırmanız (bence) yetecektir. )

Aşağıdaki kaynağa da göz atabilirsiniz.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-23, 23:09:20 (UTC -08:00)