Forum: Ders Arası RSS
D Programlama Dili derslerini okumaya başladım
zekeriyadurmus #1
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D Programlama Dili derslerini okumaya başladım
Utanarak söylüyorum daha bugüne kadar D Programlama Dili derslerini okumadım. Keşke okusaymışım. Bugün bir başlangıç yaptım ve bu sırada bu sitede gördüğüm her yazı paylaşılan her linki detaylı bir şekilde okumaya karar verdim. (umarım bu kararımdan caymam) Normalde bir şeyi öğrenirken hep İngilizce kaynaklara bakıyordum ama şimdi Türkçe olarak öğrenmek gerçekten ayrı bir zevk veriyor. İngilizce kaynaklardan çok daha iyi bir anlatım olmuş gerçekten. Ali Çehreli hocama buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten konuyu mükemmel bir şekilde anlatmış.

D diline başlarken büyük bir ön yargıyla başlamıştım ama şu an bu ön yargılarım için kendime çok kızıyorum ve D dilinin özelliklerini öğrendikçe artık diğer bütün programlama dilleri gözümde küçülmeye başladı. Keşke ilk açıldığından beri bu forumda olsaydım diyorum sürekli. Umarım bir gün sizlerle tanışabilirim :)

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Güzel sözler için teşekkürler. :)

Ali
huseyin #3
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Ali hocamın derslerinin çok sağlam olduğunu belirtmek isterim. İtiraf etmek gerekirse ilk bende okumadan heyecanla dalmıştım ve sonuç sürekli takılıyordum. 2 kez falan okudum şöyle adam akıllı birşeyler kaptım ancak şuan proje fikri arıyorum. Eğer proje fikriniz varsa fazla profesyonel olmayan birlikte gerçekleştirelim :)
Ayrıca Ali hocam sizin dokümanlarınızı çoğu yerde görmeye başladım. Bu da beni çok sevindirdi.
Huseyin
zekeriyadurmus #4
Şu anda D dili ile bir web programlama dili geliştiriyoruz. Birkaç eksiği ve sorunu var onları giderdikten sonra açık kaynak kodlu yayınlayacağız isterseniz projeye dahil olabilirsiniz. Profesyonellik konusunda elimden geleni yapmaya çalışıyorum :) Ama bu konuda başarılı mıyım diye sorarsanız değilim :D Bende burada bu proje ile D dilini öğreniyorum.

Dilin 0.4 sürümünü internet üzerinde yayınladım. İsterseniz göz atabilirsiniz.

www.rhodeus.org

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
huseyin #5
Rhodeus php gibi bir script mi yoksa daha çok perl şeklinde mi ? Ayrıca html içinde yazalabilinecek mi ?
Çok soru sordum ama bir de  git mi kullanıyorsunuz versiyon kontrol için ?
Huseyin
huseyin #6
@zekeriyadurmus
Hocam http://mutamaze.talhadurmus.com/ da mesela Talha Zekeriya Durmuş Giriş Yapmış ya mesela bendede öyle gözüküyor bir hata var.

ss:
http://c1302.hizliresim.com/16/3/jq6b4.png
Huseyin
zekeriyadurmus #7
Hocam http://mutamaze.talhadurmus.com/ da mesela Talha Zekeriya Durmuş Giriş Yapmış ya mesela bendede öyle gözüküyor bir hata var.
Aslında hata yok sadece ben tembellik yapıp sistemi kodlamadım :) 0.4 sürümü hız anlamında çok geride 1.0 sürümü ile 10-100 kat arasında bir hız artışı sağladım. 1.0 sürümünü çıkarttıktan sonra dil ile uygulama geliştirmeyi düşünüyorum.

Rhodeus php gibi bir script mi yoksa daha çok perl şeklinde mi ? Ayrıca html içinde yazalabilinecek mi ?
Php gibi bir script dili. Şu anki sürümü html içinde yazmaya izin veriyor ama 2.0 sürümü ile makarna kod kullanımını devre dışı bırakmayı düşünüyoruz. PHP de smarty var bilirsiniz. Smarty gibi bir sistem olacak ve rhs üzerinde template dosyasını belirtip daha düzenli bir kod yazımı sunacağız.

Çok soru sordum ama bir de git mi kullanıyorsunuz versiyon kontrol için ?
Henüz daha geliştirilme aşamasında olduğu için yayınlamadım. Ama github üzerinde olacak.

Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
huseyin #8
Anlıyorum yardımcı olmak isterim ancak geliştirme işlemini nasıl yapıyorsunuz ?
Huseyin
erdem (Moderatör) #9
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #4
zekeriyadurmus:
Şu anda D dili ile bir web programlama dili geliştiriyoruz.

Çok güzel :)

Geçen hafta ben de Twitter Bootstrap kullanan bir uygulama yaptım.

http://temelelektronik.net/d-ile-elektronik

İçerik yönetim sistemlerini beğenmiyorum ve sadece html'den oluşan sayfalar daha hoşuma gidiyor. Ama diğer taraftan da sadece html kodu üzerinde değişiklik yapmak zahmetli bir işlem. Bu nedenle sayfaları dokuwiki'de oluşturuyorum.

http://temelelektronik.net/wiki/dersler/ledyakma.html

Daha sonra yazdığım program da Bootstrap şablonunu kullanarak bu sayfaları otomatik olarak oluşturuyor. Tabi bu arada uzaktaki bir web sayfasına bağlanıp bazı bilgileri alıp, gereksiz etiketleri silmesi, nitelikleri değiştirmesi vs.. gerekiyor.

Vakit yetersiz olduğu için Python ve BeautifulSoup kullandım.

Bence ilginç proje fikri olarak BeautifulSoup gibi bir kütüphane yazmak olabilir. Sanırım Kadir Can buna benzer Xml Element isimli bir kütüphane yazıyordu.

Bir de ikinci aşamada ağ sayfalarını tarayan bir örümcek yazılabilir. Hatta ben ddiline bir kaç örümcek saldım  :-D

Tabi arama motoru yazın demiyorum ama örneğin site haritası oluşturmak için bu örümceği kullanabilirsiniz. Bazı sitelerinin sitemap.xml isimli haritaları oluyor. Eğer sizde bir harita oluşturursanız arama motorları daha fazla sayfayı dizinine kaydedebilir. Bu bizim örümceği de sizin sayfanıza salarak örneğin sunucudan dosyaların hangi aralıklarla değiştiğini okuyarak vs.. site haritasını otomatik oluşturmasını sağlayabilirsiniz.
Bu mesaj erdem tarafından değiştirildi; zaman: 2013-02-03, 06:31.
acehreli (Moderatör) #10
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Yanıtlanan mesaj #3
huseyin325325:
Ali hocam sizin dokümanlarınızı çoğu yerde görmeye başladım.

Google'da ben pek bir şey bulamıyorum. Örnek gösterir misin?

Bu arada, birisinin kitabı Fransızca'ya da çevirmekte olduğunu söylemeliyim. :)

Ali
huseyin #11
@alicehreli
mesela
http://d-ide.sourceforge.net/
"I recommend you to read "Programming in D" written by Ali C.! " demiş arkadaş :D
Huseyin
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-18, 00:16:07 (UTC -08:00)