Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Merhaba! Başlamalı mıyım?
Purofezör #1
Üye Ock 2013 tarihinden beri · 2 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Merhaba! Başlamalı mıyım?
Herkese merhaba,
Ben hobi olarak boş zamanlarımda web programlamayla uğraşıyorum. Daha önce PHP, JS, CSS, HTML gibi dillerle çalıştım. Şu sıralar ise web programlamanın dışına çıkmak istiyorum. Önce Java'ya baktım ve çok ağır(ağırdan kastım yavaş) geldi. Bunun yanında daha çok sistem programlama da öğrenmek istediğim için önce C, sonra C++ düşündüm. Bu arada da "Ah şu dillerin iyi yanlarını bünyesine katan bir dil olsa, tatından yenmez!" diyordum... bu siteyi görünce her şey değişti tabii :)
Sizce D, masaüstü programlama hakkında düşük bilgisi olan biri için uygun mudur? D'nin eksiklikleri, varsa, nelerdir? Neleri C, C++, Java bana vaad eder ama fakat D edemez? "Neden D?" başlıklı yazıyı okudum fakat takdir edersiniz ki masaüstü programlama dünyasına yeni giriş yapmış biri için terimler bir hayli ağır geldi. Şu anda bir dil öğrenip onun üstünde iyice uzmanlaşmak istiyorum(Çok zor ve uzun bir süreç biliyorum, zaten karar verme aşamasında zorlanmamın nedeni de bu). Kısacası bir dille, her şeyi zor veya kolay performanslı bir şekilde yapabilmek istiyorum. D, bunun için uygun mudur?
Bu arada ben bu işi programlamadan zevk aldığım için yapıyorum, iş imkanları benim için önemli değil; dolayısıyla "iş bulamama" bir dezavantaj değil benim için.
Bu mesaj Purofezör tarafından değiştirildi; zaman: 2013-01-21, 12:17.
canalpay (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Merhaba,

İlk olarak şu sorunun yanıtı:
Neleri C, C++, Java bana vaad eder ama fakat D edemez?

İlk olarak şuan iş vaad edemez. Ancak eğlence amaçlı uğraşacağın için sorun olamayacaktır.

Sizce D, masaüstü programlama hakkında düşük bilgisi olan biri için uygun mudur?
Ali Bey kitabı yazarken daha çok hiç programlamayı bilmeyenler için yazdığı için kolaylıkla öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Örneğin terimleri derslerin sözlük kısmında açıklıyor. Eğer çok önemliyse derste de açıklıyor. Bu yüzden terim bilmenize gerek yok.

Kısacası bir dille, her şeyi zor veya kolay performanslı bir şekilde yapabilmek istiyorum. D, bunun için uygun mudur?

Bence uygun. Ayrıca şöyle bir şey var. Yarın bugün D'den vazgeçsen bile D'de çok olanak olduğu için başka dile geçerken o olanakları zaten biliyor olacağın için sana yararı olacaktır.

D'nin iyi yanları:

Bir topluluktan çok bir takım iyi yazılım mühendisleri tarafından yazılıyor. Bu yüzden dil tasarımı oldukça iyi.
Yeni bir dil olduğu için yeni teknolojilerle uyumlu. Örneğin eş zamanlı programlama, paralel programlama...(Yani örneğin çift işlemcin var. Eski diller bunlarla çok uyumlu değil. Ancak D bu alanlarda yeni dil olmanın avantajını kullanıyor ve böylece bu teknolojilerin karşılığını veriyor.)

Tabiki D'nin kötü yanlarındanda bahsetmek gerekir.

D ilk önce yeni. Bu yüzden örneğin çok fazla ek kütüphanesi yok. Ancak belirli bir kitle oluşturmaya başladı ve şuan çok bir eksiklik çekmezsin. Ancak mesela şuan görsel bir program yazacak olsan GtkD'den başka iyi bir alternatifin henüz yok.

Derleyici ve kütüphane hatası oturmuş dillere göre biraz daha fazla. Oldukça hızlı girediriliyor ancak eskisi kadar olmasada var.

Eğlenmek için çok iyi bir dil. Ancak bir iş hayatında henüz karşılığı yok. Eğer hobi amaçlı istiyorsan bence D.
erdem (Moderatör) #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #1
Merhaba, hoşgeldiniz.

Ben sorunun yanıtını diğer arkadaşlara bırakıyorum  ;-)
Kadir Can #4
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Yanıtlanan mesaj #1
D ile ilgili değil; ama Ali Bey'in hazırladığı kaynakların masaüstü programlama hakkında düşük bilgisi olan birisi için uygun olduğunu söyleyebilirim.
Java size geliştirme ortamı kullanarak kullanızı arayüzü oluşturmayı vaad eder; ancak D için henüz öyle bir araç yok. Ama daha çok sistem programlama öğrenmek istediğinizi söylediğiniz için çok sorun olacağını sanmam.
Açıkçası D bana oldukça performanslı geliyor, son derece zorlayıcı işler yapmadığınız sürece yetecektir. Ayrıca hızın kritik olduğu noktalarda satıriçi(inline) Assembly kullanabilirsiniz.
Başlayıp başlamamak sizin kararınız; ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Ali Bey'in hazırladığı bu kaynak kadar derli toplu Türkçe programlama kaynağına henüz rastlamadım. Eğer C veya C++'da karar kılarsanız CSD'nin kursları genellikle tavsiye ediliyor.
Umarım kendiniz için doğru kararı verirsiniz.
acehreli (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Hoşgeldin Purofezör! :)

Takıldığın yerleri forumlarda sormayı ihmal etme; biz de öğrenelim. :)

Ali
Salih Dinçer #6
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #1
Purofezör:
Kısacası bir dille, her şeyi zor veya kolay performanslı bir şekilde yapabilmek istiyorum. D, bunun için uygun mudur?
Bu arada ben bu işi programlamadan zevk aldığım için yapıyorum, iş imkanları benim için önemli değil; dolayısıyla "iş bulamama" bir dezavantaj değil benim için.
Bence akıllı insanlar kendi iş olanaklarını meydana getirirler. Her ne kadar iş ilanlarında "D bilen" diye bir ibareye rastlamasak da bakış açısına göre D, sana, iş dünyasında sayısız kapı açabilir. Çünkü oyundan çekirdek (kernel) programlamaya kadar bir çok alanda D'yi görmek mümkün. Ayrıca kolay da...

D'nin standart kütüphanesi olan Phobos'da, öyle algoritmalar ile karşılaşacaksın ki (hattta std.algorithm isminde bir sınıfı bile var!) her şeyi kolayca yapman mümkün olacak. UFCS (-bknz. Aralıklar ve UFCS başlığı) desteği sayesinde, bahsettiğim betimleme dillerinde olduğu gibi bir hiyearşik yapıyla karışılaşcaksın. Nesneler birbirlerine peşpeşe bağlanıp (in'den out'da) bir yol izleyecekler. Bu şahane bir olgu!

Bunlar dışında, zaten her dilde olan özellikler (hatta tüm dillerden iyi bir özellik!) bulabileceksin. En son öğrendiğimiz ve sürüm 2.061'de eklenen tür nitelikleri (-bknz. ilgili başlık) de çok hoşuna gidebilir. Her ne kadar şablonlar ile derleme zamanı yapılan bir olanak olsa da kapsamlı projelerde hayat kurtarıcı olduğunu düşünüyorum.

Özetle; bu dili öğreneceğinden pişman olmayacaksın...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Purofezör #7
Üye Ock 2013 tarihinden beri · 2 mesaj
Yeniden merhaba, cevaplarınız için gerçekten hepinize çok teşekkür ederim. Tam anlamıyla "hoş buldum" :)
Sayenizde tüm kuşkularım kayboldu ve D öğrenmeye karar verdim, bakalım bundan sonra ne olacak :)
Tekrardan teşekkürler.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 19:51:45 (UTC -08:00)