Forum: Duyurular RSS
Yeni ders: Hazır Değerler
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yeni ders: Hazır Değerler
"Literal" anlamında...

http://ddili.org/ders/d/hazir_degerler.html

Ali
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Harika! Bu arada dersler gayet hızlı ilerliyor. Bu gidişle Andrei kitabını yayınlamadan önce siz ddili derslerini bitireceksiniz :)

Bu arada [konu dışı olacak ama] Andrei'nin makalesini incelemeye başladım ve ilginç buldum. Anladığım kadarıyla şu anda D'de bulunan aralıklar (range) Lisp'ten etkilenerek oluşturulmuş. Ya da ben mi yanlış anlamışım acaba ..
acehreli (Moderatör) #3
Benim anladığım, lisp'in erişici kavramını tanıttıktan sonra "STL'inkiler gelmeseydi en iyisi oydu" diyor.

Ali

Not: iterator için daha iyi Türkçe sözcük var mı?
erdem (Moderatör) #4
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
acehreli:
Not: iterator için daha iyi Türkçe sözcük var mı?

Ben erişici olarak kullanıyorum ama ..
canalpay (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bu derste ve diğer derslerde onluk yerine ondalık sayı sistemi demişsiniz. Ancak onaltılı için onaltılık sayı sistemi demişsiniz:

Ancak onluk ile ondalık arasında şöyle bir fark var:

Onlu sayı sistemi dendiğinde daha çok int değerler belirtilir. Kesirli değildirler. Örn:  5

Ondalık sayı sistemi onluk sayı sisteminde sadece kesirli ifadeleri belirtirler. Örn :5.4 Okunuşu: 5 tam onda 4

Yani bir çok derste kullanılan ondalık yerine onlu sayı sitemi denmeli.

Daha programcı diliyle konuşursak int olan yerde onlu, double olan yerde ondalı kullanmalıyız.

onaltılı sistemde on yerine onaltı yazarak aynı biçimde kullanabiliyoruz.

Eğer insanlar anlıyordur değiştirme derseniz diye sizin izininizi almadan değiştirmek istemedim

(Bu arada Amerikada da kayan noktalı sayı denilen kavramı yazılımcılar mı uydurmuş? Çünkü Türkiye'de yazılımcılarda Türkçe çevirlerinde kelime kelime çevirilen yerlerden başka yerde görmüyorum.)
acehreli (Moderatör) #6
canalpay:
Onlu sayı sistemi dendiğinde daha çok int değerler belirtilir. Kesirli değildirler. Örn:  5

Buna katılmıyorum çünkü sayı sistemi kaç rakam kullanıldığı ile ilgilidir. Kesirli olmayan sayılar için tamsayı diyorum.

Ondalık sayı sistemi onluk sayı sisteminde sadece kesirli ifadeleri belirtirler. Örn :5.4 Okunuşu: 5 tam onda 4

TDK Bilgisayar Terimleri Sözlüğünde "ondalık"ın İngilizce karşılığı olarak "decimal" geçiyor. O da 0'dan 9'a kadar rakamları kullanan sayı sistemidir.

"onluk" sözcüğünün karşılıkları da bana sayı sistemi ile ilgili gelmiyor.

Yani bir çok derste kullanılan ondalık yerine onlu sayı sitemi denmeli.

Şuraya bakıyorum:

http://www.tdkterim.gov.tr/?kategori=bakdetay2&sozid=BTK

Daha programcı diliyle konuşursak int olan yerde onlu, double olan yerde ondalı kullanmalıyız.

Tekrarlıyorum ama sayı sistemi kaç tane rakam kullanıldığı ile ilgilidir (ve onun uzantısı olarak tabanın değerini). int ise tamsayı demek.

sizin izininizi almadan değiştirmek istemedim

Teşekkür ederim. Başlangıçta başkalarının da katkıları ile gelişeceğini düşünmüştük ama sonunda tek yazarlı bir kitap haline geldi. O yüzden tek yazarın ağzından devam etmesi doğru olur.

(Bu arada Amerikada da kayan noktalı sayı denilen kavramı yazılımcılar mı uydurmuş? Çünkü Türkiye'de yazılımcılarda Türkçe çevirlerinde kelime kelime çevirilen yerlerden başka yerde görmüyorum.)

Yazılım mı donanım mı bilmiyorum ama ben çok eskiden elektronikte okurken de kayan noktalı sayı diye geçiyordu. Anlamı, sayının donanımdaki gerçekleştiriminde sabit bir yerde nokta bulunmamasından geliyor.

Ali
canalpay (Moderatör) #7
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Buna katılmıyorum çünkü sayı sistemi kaç rakam kullanıldığı ile ilgilidir. Kesirli olmayan sayılar için tamsayı diyorum.

Tamam bende buna katılıyorum. Onlu dememin nedeni ondalık sözcüğünün tamsayı ifadesi olarak kullanılmamasının gereğini belirtme isteğimdir.

TDK Bilgisayar Terimleri Sözlüğünde "ondalık"ın İngilizce karşılığı olarak "decimal" geçiyor. O da 0'dan 9'a kadar rakamları kullanan sayı sistemidir.

"onluk" sözcüğünün karşılıkları da bana sayı sistemi ile ilgili gelmiyor.

Bende bu yazıyı yazmadan önce baktım ve anladım ki tdk bazı işlerde gerçekten çok kötü. rastgele sözcüğünü bakarsanız kendi içindeki tutarsızlığı fark edersiniz. Mert dilderneğini kullanın demişti: http://www.dildernegi.org.tr/TR/Sozluk.a…?F6E10F8892433C…

tdk'de de normal sözcük olarak ararsanız kesirle ilgili olduğunu belirtiyor diye hatırladım. Kendi içlerinde sanırım tutarsızlık fazla var.

Yani dilin yapısına uyup uymadığınada baksak, alışkanlık mantığı ile de baksak her şartta doğru olan tamsayıda onlu(onlu sayı sisteminde :-) İkilide ikili. üçlüde üçlü ...) kesirli sayıda ondalıklı demek doğru. Google'ayabiliriz ancak siz nasıl doğru görüyorsanız öyle olsun.

Zaten çok ufak ayrıntı ancak siz da sözcüğünün ayrı yazımına bile dikkat ettiğiniz için bunu öğrenmek istersiniz diye düşündüm. Yoksa her türlü anlıyoruz zaten :-)

Başlangıçta başkalarının da katkıları ile gelişeceğini düşünmüştük ama sonunda tek yazarlı bir kitap haline geldi. O yüzden tek yazarın ağzından devam etmesi doğru olur.

Ddoc ile olduğu için doğal bir süreç işledi. İlk dediğim gibi wiki olsaydı muhtemelen insanlar daha çok katkı sağlardı. Ancak elimizde bu kadar iyi bir yazar olduğunu anlayınca iyiki tek yazarla devam etmişsiniz diyorum ;-)

Yazılım mı donanım mı bilmiyorum ama ben çok eskiden elektronikte okurken de kayan noktalı sayı diye geçiyordu. Anlamı, sayının donanımdaki gerçekleştiriminde sabit bir yerde nokta bulunmamasından geliyor.

tahmin etmiştim. Çok eskiden çevirilerde böyle sorun oluyor. Hatta bazen günlük kullanımda bile karşılığı  olduğu halde o sözcüğü  halinde ingilizce bırakıyorlar. Çevirmenlik ayrı bir iş. Herkes çeviri işinde sizin kadar yetenekli değil kısaca ... :-)
acehreli (Moderatör) #8
canalpay:
siz da sözcüğünün ayrı yazımına bile dikkat ettiğiniz için bunu öğrenmek istersiniz diye düşündüm. Yoksa her türlü anlıyoruz zaten :-)

da sözcüğüne tabii ki dikkat etmeliyiz. Onun farklı kullanımında farklı anlamlar ortaya çıkabiliyor.

Teşekkürler, tutarlı olarak "onlu sayı sistemi" olarak değiştiriyorum.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 00:37:16 (UTC -08:00)