Forum: Ders Arası RSS
Müzik Yapalım
Mert ağabey için...:)
Sayfa:  önceki  1  2  3 
Salih Dinçer #31
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 8019
mert:
Salih:
ünkü daha önce kayıt edilen şarkı veri tabanından çekilip ses üretecine gönderilecek.
Salih hocam. Kodun bu aşamasını daha önceden mi tasarlamıştınız kendiliğinden doğaçlama mı gelişti diye sorsam?

Öğlen bilgisayar başında oturuyorken şöyle tavana baktım sonra yanımda duran neye (müzik aleti), dedim müzik ile ilgili basit ve etkili bir şey yapabiliriz...:)

Şimdi bakıyorum da aradan 12 saat geçmiş ve çok şey öğrenmişiz. Sanırım SDL ile bu kodu kulağımıza hitap edecek şekilde geliştirebiliriz...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
mert #32
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Salih:
Şimdi bakıyorum da aradan 12 saat geçmiş ve çok şey öğrenmişiz. Sanırım SDL ile bu kodu kulağımıza hitap edecek şekilde geliştirebiliriz...

Anladım. sdl sizlerin uzmanlık alanı ben hiç bulaşmayayım ki yükümü ölçülü dağıtarak kullanayım. Malum zamanı efektif kullanmak gerek :-)

Oldukça faydası oldu tabii bu günkü çalışmanın. Ben de teee Ankara seminerimizden beri aklımı meşgul eden bir soruna parmak basmaya zaman bulabilmiş oldum.

Ortak bir dil ile konuşmayı, kodlama standarlarına uygun kodlar yazmayı, forum'un doğal akışına müdahalede bulunmadan ders arası bölümünde yeni takipçiler için yalın ve anlaşılabilir kodlar üretme çabasını irdeledik girişimlerde bulunduk denemeler yaptık. İyi de oldu sanki :-)

Bir kaç güne kadar ben de başladığım örneği yeterli açıklamayla belli bir noktaya kadar geliştirebilirsem mutlu olacak kendimi daha iyi hissedebileceğim.

Salih'çiğim özel ricam;
Mümkün olduğunca tasarladığımız kodlara, kodun takip edilirliğini bozmadan açıklamalar eklemeye özen gösterebilirsek memnun olacağım.

Çünkü bazen soru sorabilmek için bile o koda ulaşılması gerekebiliyor. O arada da giden gidiyor zaten aklımızdan.

İyi sabahlar olsun.
mert
Salih Dinçer #33
İyi sabahlar...

Gece 03:45 gibi uyumuşum ve şimdi yeni bir sabah oldu. Hızımızı kaybetmeyelim! N'apsak? Forumda henüz uğramayan arkadaşlara haber salsak diyorum; katılsınlar diye...:)

Ancak çok önemli bir sorun var, başlığı başından beri takip etmeyenler için çok çekici gelmeyecektir. Özellikle Can, kaza ile uğrasa şöyle bir yorum yapacağından emin gibiyim:

"Offf, çok şey yazılmış hangisini okuyayım!"

:D

Farklı bir yöntem izlemeliyiz...

Dip Not: An itibariyle Ali hocayı da yavaş yavaş kaybediyoruz (geceye havale ediyoruz) gibi görünüyor. Sanırım akşama doğru ancak kendisinden haber alacağız? Uyumadan neler sorsak...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
mert #34
Salih:
Gece 03:45 gibi uyumuşum ve şimdi yeni bir sabah oldu. Hızımızı kaybetmeyelim! N'apsak? Forumda henüz uğramayan arkadaşlara haber salsak diyorum; katılsınlar diye...:)

Doğal akışına bırakmak daha iyi. Zaten önümüz bayram. Çoğumuzun yeterli vakti olacaktır konuları takip etmeye

Salih:
Ancak çok önemli bir sorun var, başlığı başından beri takip etmeyenler için çok çekici gelmeyecektir. Özellikle Can, kaza ile uğrasa şöyle bir yorum yapacağından emin gibiyim:

Can çok şeyi biliyor olduğundan öyle diyebilir. Ancak bilmeyenler için bunlar birer nimettir.

Salih:
Dip Not: An itibariyle Ali hocayı da yavaş yavaş kaybediyoruz (geceye havale ediyoruz) gibi görünüyor. Sanırım akşama doğru ancak kendisinden haber alacağız? Uyumadan neler sorsak...:)
Bana kalırsa gereği yok. Dinlensin biraz. Zaten Gerekli gördüğünde bilgilendirmeyi yapıyor :-)
mert
Salih Dinçer #35
Haklısın, dinlenmek ve zamanın akışına bırakmak iyi (strest azaltıcı) şeyler...:)

Bazen Ali hoca bu kodu (herhangi bir kodu) nasıl yazardı diye düşünürüm. Hatta bir gün sizlerle herhangi bir yarış/rekabet niyeti taşımayan bir şekilde problem çözmek isterdim. Böylece sonuçları birbirimize sunarak farklılıkları görmek iyi olabilir.

Yine de "aklın yolu birdir" ve "su akar yolunu bulur" hesabı hep benzer şeyler yazardık herhalde...
mert #36
Salih:
Hatta bir gün sizlerle herhangi bir yarış/rekabet niyeti taşımayan bir şekilde problem çözmek isterdim. Böylece sonuçları birbirimize sunarak farklılıkları görmek iyi olabilir.
O günler uzak değil ama yinde de zaman var sanıyorum :-)
mert
Salih Dinçer #37
Aklıma geldi; bir de şu konu var: http://ddili.org/forum/thread/1006
mert #38
Siz yukarıdaki mesajı atmadan sanırım bir-iki saat önce bu tarz bir etkinlik için eposta yoluyla size bir öneri sunup açıkça fikirlerinizi öğrenmek istemiştim. Bu bir ön hazırlıktı. Olumlu belirtiler alınırsa konu buraya taşınabilir ve tartışma çoğullaştırılabilir diye düşünüyorum.
mert
Bu mesaj mert tarafından değiştirildi; zaman: 2012-10-18, 09:00.
Salih Dinçer #39
Haberim yoktu, e-postalara çok sık bakmıyorum. Şimdi bakayım...
acehreli (Moderatör) #40
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Yanıtlanan mesaj #35
Salih Dinçer:
bu kodu (herhangi bir kodu) nasıl yazardı diye düşünürüm.

Programcılık zor iş. Bütün bu karmaşanın arasından sıyrılmamızı sağlayacak kurallar geliştiriyoruz. Herkesin kuralı daha önce okudukları ve yaşadıkları ile ilgili oluyor. Benim çok doğru bulduklarıma yakın tanıdıklarım önem vermeyebiliyorlar.

Bu kurallarımız için hep manıklı açıklamalar da getirmeye çalışıyoruz. O yüzden kurallar çeliştiğinde her iki tarafın da mantıklı açıklaması olabiliyor.

Buradaki örneği kullanırsak, eğer File türünde bir üye olmamasına benim etkim neden olduysa memnun olurum. :) Ama hiçbir şey o kadar açık değil: Eğer MüzikKutusu denen kavram "o dosyaya bağlı müzik kutusu" ise, o zaman File da barındırabilir. Öte yandan, "şu notaları ifade eden müzik kutusu" ise dosya ismi bile barındırmamalı. Öyle düşününce, notalar okunmuş ve bitmiştir. Artık o nesneyi kullanabiliriz. Eğer notalar değiştirilebiliyorsa ve bu etki baştaki dosyaya tekrar yazılacaksa o zaman ya dosya ya da File üye olmalıdır.

Yani sonuçta o türün neyi ifade ettiğine bakmak gerek. Eğer ben tasarıma karışıyor ve kendi doğru bulduğumu söylüyorsam belki de tasarımın ilerisini henüz göremediğimdendir.

Hatta bir gün sizlerle herhangi bir yarış/rekabet niyeti taşımayan bir şekilde problem çözmek isterdim.

Lütfen bugünden başla. :) Kesinlikle hatalı olanlar dışındakileri en azından bir süre kendime saklayacağım.

Ali
Salih Dinçer #41
Yavaş yavaş fikirlerimizi harekete geçirelim mi?
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3 
Forum: Ders Arası RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-22, 06:49:42 (UTC -08:00)