Sayfa:  1  2  3  4  sonraki 

Mesajlarını aradığınız kullanıcı: Abdullah (48)

konu: Dosya işlemleri hakkında bir soru  ; forum:: Diğer Konular
Abdullah #1
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 48 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Dosya işlemleri konusunun uzmanlaşma kısmı heralde bu : ) Giremicem heralde, Teşekkürler.
Abdullah #2
Yanıtlanan mesaj ID 12921
Teşekkürler! Son açılan konudaki "binary" olarak yapılabilir mi peki bu işlem?
Abdullah #3
Konu adı: Dosya işlemleri hakkında bir soru
Dosyanın sadece belli bir bölümünü okuyup üzerinde işlem yapmak mümkün mü?

Mesela 30 satırlık bi text dosyasında; bir kullanıcı ilk 15 satırda, diğeri son 15 satırda; birbirlerini etkilemeyecek şekilde işlem yapabilir mi?
konu: DMD Nedir?  ; forum:: Diğer Konular
Abdullah #4
Yanıtlanan mesaj ID 12918
Her programlama dilinin bir derleyicisi vardır.
Derdim bu cümleyi modifiye etmekti. Bunu eliyoruz o zaman : ) Teşekkürler
Abdullah #5
Yanıtlanan mesaj ID 12915
Peki derleyici ve yorumlayıcıyı kapsayan bir kelime düşünüyor musunuz? Veya DMD nedir sorusuna alternatif bir cevabınız var mı?
Abdullah #6
Yanıtlanan mesaj ID 12911
Okuduğumu hatırlamıyorum : ) Yani her yorumlayıcı/derleyici önce yorumlayıp sonra derliyor, ama bunu yaptıkları zaman farklı. Bu bilgilerle açıklamayı yeniden oluşturuyorum:

"DMD; yazdığımız d kodlarını makine diline dönüştüren programın adıdır. Her programlama dilinin dmd gibi bir dönüştürücüsü vardır. Ve yazdığımız kodlar bu dönüştürücüler olmadan çalışabilir bir program hâline gelemez."

Tüm bilgiyi bir arada vermemize gerek yok, sadece ön bilgi veriyoruz. Ama "dönüştürücü"yü kullanmakta kararsızım.
Abdullah #7
Yanıtlanan mesaj ID 12909
Derleyici-yorumlayıcı olmayan programla dili olabilir diye düşünüyorum.
Bu düşünce farkıysa, görmezden gelelim, çünkü dinleyiciye net ve kısa ifadeler kullanmak gerekiyor.

Bir dilinde birden çok derleyicisi olabilir tabi C++'da en populer derleyiciler GCC, CLang, MSVC örneğin .
"Sadece bir tane olur" anlamında demek istememiştim, "muhakkak (en az) bi tane olur" anlamında demiştim.

Derleyici-yorumlacı arasındaki fark...
Dediğim gibi daha kısa tutmak için (yorumlayıcılar da çalışma esnasında derlediği için) onları da derleyici kategorisine soktum.

Özetle hiç temeli olmayan birine anlatır gibi : ) Teşekkürler. Bir senaryo içinde böyle başlıklar atıp açıklamarını yazıyorum, video dersleri yayınlamayı düşünüyorum. Video çekerken canlı kayıt yapmak istemiyorum çünkü hem hata yapma durumu var hemde videoda "ıııı" deyip duraksamak istemiyorum : )
Abdullah #8
Konu adı: DMD Nedir?
"DMD; yazdığımız d kodlarını makine diline dönüştüren derleyicinin adıdır. Her programlama dilinin bir derleyicisi vardır. Ve yazdığımız kodlar derleyici olmadan çalışabilir bir program hâline gelemez."

Hata var mı? Önerileriniz?
konu: D Nedir?  ; forum:: Diğer Konular
Abdullah #9
Yanıtlanan mesaj ID 12896
Yani fonksiyonel veya nesne yönelimli programlama birer paradigma oluyor o zaman. Teşekkürler.
Abdullah #10
Yanıtlanan mesaj ID 12893
Paradigma kelimesinin manasını bilmiyorum açıkçası : ) Soruma şöyle bir cevap buldum:

-D; sistem programlama ve uygulama geliştirmeye yönelik bir programlama dilidir. Program hızı ve kodlama kolaylığına önem verir. D ile; işletim sistemi, veritabanı programı, programlama dili, pencere uygulaması veya web uygulaması yapılabilir.

Bu tanıtımı geliştirecek/değiştirecek öneriler bekliyorum : ) Veya bu hâli yeterli mi?
Abdullah #11
Yanıtlanan mesaj ID 12887
Konuyu açmadan önce kitabınızdaki bu yazıyı da okumuştum. "Paradigma" kelimesi olmuyor ama : )
Abdullah #12
Yanıtlanan mesaj ID 12885
Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım.  Soru "neden d" değil : ) Mesela örnek bi cevap:
-D; alt ve üst seviyeye yönelik c++ alternatifi bir programlama dilidir. Hız ve kolaylık arası bir yolda ilerler : )

Yani herkese hitap eden bi tanım arıyorum : )
Abdullah #13
Konu adı: D Nedir?
Bu soru; yeni başlayan birine de hitap edecek şekilde nasıl cevaplanabilir? Bir ders serisi hazırlamayı düşünüyorum.
konu: Çeviri sistemi için veritabanı  ; forum:: Diğer Konular
Abdullah #14
Yanıtlanan mesaj ID 12879
Herkese teşekkürler. İnglizcem yeterli seviyede değil malesef. Hem yeni şeyler öğrenerek değil de, mevcut bilgilerimle bu uygulamayı geliştirmek istiyorum.

Geçen dizi'nin ram'de kapladığı alanla ilgili bir soru sormuştum. Bunun sebebi aklımdaki düz-dosya veritabanı tasarımıydı. Yani dosyadaki elemanlar diziye aktarıldığında kaç mb yer kaplar merak etmiştim.

Ama şimdi buna da şöyle bi çözüm buldum (belki komik gelebilir bunlar); dosyadan satır satır okunacak ve aynı sabit~ diziye aktarılacak. Mesela sorguda ilk satır okunuyor, diziye aktarılıyor dizide sorgu yapılıyor, sorgu bulunamazsa ikinci satır aynı diziye aktarılıyor... Böylece ram'de kaplayacağı alanı da hemen hemen kontrol edebileceğim.
konu: Çeviri sistemi için veritabanı  ; forum:: Diğer Konular
Abdullah #15
Konu adı: Çeviri sistemi için veritabanı
Bir çeviri uygulaması yapmak istiyorum. Veritabanı noktasında bazı sıkıntılarım var.
Birbiriyle bağlantılı olan kelimeler nasıl gruplandirilabilir?
Mesela, "ben" "beni" "bana" gibi.

Eş anlamlı kelimeler için ne yapılabilir?
(Sorgu yaparken)

Bu gibi sorunlar için yeni bir veritabanı yönetim sistemi tasarlamama gerek var mı?
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  3  4  sonraki 
Özel sorgulamalar

Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 05:53:23 (UTC -08:00)