Sayfa:  1  2  3  4  5  6  sonraki 

Mesajlarını aradığınız kullanıcı: cos00kun (79)

konu: gtkd visual studio 2017 community kurulum  ; forum:: Diğer Konular
cos00kun #1
Üye Kas 2014 tarihinden beri · 79 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Erdem hocam saolasın bilgiler için ancak ben yeni sürüm için denedim ve başardım sanırım..
Benim gibi özellikle Windows kullanıcıları için gtdk kuracak arkadaşlara nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermek isterim.
Öncelikle gtdk bir arayüz kütüphanesi kısacası.. menüler butonlar vesaire ile çalışmak istiyorsak bu kütüphane D için en uygunu..
https://gtkd.org/ adresinden son sürümünü indirelim şu an için burdaki son sürüm GtkD-3.7.0.zip.. Ancak indirme linki kısmında Windows kullanıcıları için Gtk+ Runtime 3.2..  2 programını indirelim ve öncelikle bunu kuralım (işletim sistemnizi için 32 yada 64 bitlik seçenekleri mevcuttur).

Şimdi ilk indirdiğimiz GtkD-3.7.0.zip. bu zip li dosyayı açalım .. burdan sonra isteyen ingilizcesi olan bu adresten takip edebilir  https://github.com/gtkd-developers/GtkD/wiki/Installing-on… ancak ben burdan nasıl yapıldığını kısaca anlatacağım

• Açtığımız dosyanın dizinine girip 32 bit windows kullanıcları için ;
      rdmd Build.d
      , 64 bit windows kullanıcları için console den
      rdmd -m64 Build.d
      yazıp programı derleyelim..

Belirtmeliyimki benim D dilini kurduğum dizin "C:\D\...." dizini ve aşağıdaki dizin isimleride buna göre yazılı.. dolayısıyla sizler D diliniz nereye kuruluysa ona göre belirlemelisiniz. dönelim işlemimize

• "C:\D\dmd2\windows\bin" dizininde bulunan "sc.ini" dosyasını herhangi bir text editör programıyla açıp
[Environment]
DFLAGS="-I%@P%\..\..\src\phobos" "-I%@P%\..\..\src\druntime\import"
satırı bulun ve satırın sonuna "-I%@P%\..\..\src\gtkd" yı (tırnaklar dahil !) yerleştirin şimdi bu satırımız şöyle olacaktır
[Environment]
DFLAGS="-I%@P%\..\..\src\phobos" "-I%@P%\..\..\src\druntime\import" "-I%@P%\..\..\src\gtkd"

• Daha önce zıplı dosyayı açtığımız klasörden yani "GtkDyi açtığımKlasör\generated\.." klasörünün içinde yer alan(Bende bu "C:\D\GtkD-3.7.0" klasörü ) "gtkd" kasörünün tamamını "C:\D\dmd2\src" klasörünün içine kopyalıyoruz..

• "GtkDyi açtığımKlasör\generated\.." bendeki haliyle "C:\D\GtkD-3.7.0" klasörünün içinde bulunan  gtkd.lib ve gtkdsv.lib dosyalarını
"C:\D\dmd2\windows\lib" klasörünün içine kopyalıyoruz.. Eğer 64 bit windows sürümü kullanıyorsanız "C:\D\dmd2\windows\lib64" klasörünün içine kopyalayın..

• ilk program denemesi için bir deneme.d adlı bir program yazalım ;
import gtk.MainWindow;
 import gtk.Label;
 import gtk.Main;

void main(string[] args)
 {
     Main.init(args);
     MainWindow win = new MainWindow("Selam Ana Pencere");
     win.setDefaultSize(200, 100);
     win.add(new Label("Selam acemi arkadaslar"));
     win.showAll();
     Main.run();
 }

• Bu kodu derlemek için "dmd hello.d -L+gtkd.lib" yazmalıyız zira gtkd kütüphanesini başka türlü kullanamıyoruz. Eğer 64 bit windows sürümü kullanıyorsanız "dmd hello.d -Lgtkd.lib -m64" ile derlemeniz gerekecek bu ayrıntıyıda unutmayalım

Not: Windows 32 sürüm bir bilgisayar ile test edildi..
konu: gtkd visual studio 2017 community kurulum  ; forum:: Diğer Konular
cos00kun #2
Konu adı: gtkd visual studio 2017 community kurulum
gtkd kütüphanesini visual studio 2017 community ile birlike (elbette visualD yüklü) nasıl kullanabilirim ?

bu kütüphaneyi nasıl D diline entegre edebilirim ?? gtkd sitesinde anlatılan yöntem sadece D diline entegrasyondan bahsediyor ma sanırım anlatım eski sürümler için yapıldığından yeni sürüm için olayı bir türlü çözemedim
konu: C++ binary dosya yaratma yazma ve okuma  ; forum:: Diğer Konular
cos00kun #3
Yanıtlanan mesaj ID 12961
Evet süper oldu bu bilgiler Allah razı olsun herkesten ne diyeyim :)

Emacs öğrenmeye başladım ancak büyük çoğunluk işlerimi visual Studio+VisualD ile yapmaya karar verdim.. bu arada GtkD kütüphanesini Visual studio ile nasıl kullanabilirim ve yine aynı şekilde DirectX_D kütüphanesininde visual studioda D ile yüklenmesini çözebilirsem artık önüm açık diyebilirim...

gördüğüm kadarıyla bu sitenin en büyük farkı üyelerinin hep nokta atışı ve gerçek anlamda yardımcı olmak için fedakarlıklarla sabırla cevap vermeleri.. gerçek anlamda sitede çok yazamasamda aslında 1 seneyi aşkın süredir hep takipteyim artık D ye başlamam sebebiyle daha çok kafanızı ağırtacağım da kesin :)
cos00kun #4
Yanıtlanan mesaj ID 12959
Visual studio community var ve kullanıyorum visuald eklentisiyle beraber... ancak visual studio dışında farklı daha basit ama etkili bir IDE arıyorum D için çünkü zaman zaman linuxada geçtiğimde yabancılık çekmemek için her iki platformdada üretim yapacak tek program arıyorum.. sorun edilecek bir konu değil benim için aslında.. Şu anda sizin bahsettiğiniz gibi yapıyorum. Teşekkürler desteğin için kerdemdemir..

Bu arada C++ de bayağı yol almamdan dolayı D ile ilerlemem çok ama çok hızlı oluyor.. daha önce D dilinde anlayamadığım boşluk okumaları vesaire gibi konular dahil bayağı hızlı şekilde ilerliyorum bakalım..
cos00kun #5
Yanıtlanan mesaj ID 12957
Emacs in D diline desteği varmı ? yada auto-complate gibi kodu yazarken tanıyıp tamamlama gibi ??
cos00kun #6
Yanıtlanan mesaj ID 12956
Ben Gtkt nin windows runtimesini kurdum... Bazı ayarlarla dmdnin senkronize olması gerekiyor ancak bu D dili ile ilgili Kendi D derleyicisi haric hiç bir programı Windowsta daha sorunsuzca kurabilmiş değilim :)
IDElerden tutunda kütüphanelere kadar.. Sanki D dili sadece Linux için yazılmış.. Boş bir zamanımda yani bu pazar bu konuları halledeceğim inşAllah..

Emacs bence mükemmel bir program ancak ben hep IDE li ortamlara alıştığım için şimdilik biraz zor geliyor kullanması bana.. Ama deneyeceğim eski bir Dos kullanıcısı olarak :)
cos00kun #7
Yanıtlanan mesaj ID 12954
erdem:
Tabi şuna benzer şekilde çalıştırman gerekiyor   ;-)

$ ./dosyalama FALCON4.ct

Neden FALCON4.ct ekle çalıştırmamız grektiğini anlamadım ancak bunu program içinden çağıramazmıyızki ? Ben herhangi bir IDE ile programı yazdığımda sorun vermezmi bu durum..

Bu arada gtkd dökümanlarınızıda okumaya başlıyorum ancak D dili ve eklentilerini yani IDE leri, kütüphaneleri vesaire kurması  okadar çok problemliki windowsta..  ayarlaması bir dert kurması bir dert hepsini :( ancak gördüğüm kadarıyla D dilinin kolay ve basit kodalanabilirliğini bu kütüphanedede görebiliyorum... her ne kadar henüz D ile gtkd yi tam örtüştürememiş olsamda bu pazar IDE ve kütüphane kurma olayını tam olarak çözmeyi umud etmekteyim..
cos00kun #8
Yanıtlanan mesaj ID 12952
Ali hocam şöyle bir hata mesajı aldım

[Resim: https://i.hizliresim.com/g92RQZ.png]
cos00kun #9
Yanıtlanan mesaj ID 12949
Hay Allah razı olsun sizden .. Çok teşekkürler.. yukardaki kodlamada bazı kavramlara uzak olsamda çok büyük kısmı anlayabileceğim türden... yarından sonra biraz D ye ağırlık vereceğim C++ öğrenmem sebebiyle daha hızlı bir ilerleme olacaktır... bakalım..

endianness konusunda endişe etmeyin zira yapacağım programın birçok versiyonu 1990 lı yıllarda yazılmıştı ve ordaki verilere yapacağım taşmalardan hangi veri tipinin yukarda belrttiğiniz veri türü eşleşmeleriyle örtüştüğünü bulabilirim sanırım..

Bundan sonra Artık D konuşacağız ancak kafanızı çok ağırtırım haberiniz olsun.. hakkınızı şimdiden helal edin :)
cos00kun #10
Yanıtlanan mesaj ID 12933
D dilindende uzak kalmayan ve zaman zaman ufak programcıklar da yazan biri olarak yukarıdaki konuda bahsedilen dosyadan okumayı D dilinde yazmaya kalkarsak nasıl bir veri türü karşılığında bulacağız.. ?

konunun iyi anlaşılması için dosyadan ne okunması gerektiğini anlatan bir excel tablosu ile okunacak dosyanın kendisini wetransfere atıyorum.. üşenmeden ilgilenen vakit ayıran varsa bir bakabilirse iyi olur.. Bende bir yandan D diline biraz yüklenmeye başlayacağım eğer bu bahsettiğim konuyu D dilinde çözebilirsem ve sorun yaşamassam D ye sandığımdan daha çabuk geçiş yapacağımı umuyorum.

https://wetransfer.com/downloads/f6ad7e2efd4edd1529bb2e938…

dosyalar yarım MB bile değil :)

Edit1: ve hatta boş bir zamanı olan varsa verilen dosyadan D dili ile bu binary dosyayı okutan basit bir program yazsa tadından yenmez :)  Not: dosyadaki ilk 2 byte yani numEntities olarak excel tablosunda belirtilen Signed 16-bit integer  2byte kadar kayıt okunacak.

bana bu istek için kızanlar olursa söyleyeyim bende bunu yazacağım ancak D dilinde bu konulara gelene kadar sanırım 1 ay zamana ihtiyacım var :) amacım sadece D diliyle C++ dilinde bu işlemlerin kıyasını yapabilmek sonra ona göre hangi dilde ilerlemem gerekliliğine karar vereceğim.. 

saygılar sevgiler
Bu mesaj cos00kun tarafından değiştirildi; zaman: 2017-10-18, 07:39.
konu: C++ değişken tür ve uzunlukları hakkında  ; forum:: Diğer Konular
cos00kun #11
Yanıtlanan mesaj ID 12941
erdem hocam konulara çokta uzak değilim burda yazılanları çok katılamasamda şimdilik uzaktan takip ediyorum..  Ancak benim sorunum ingilizceyle ilgili zira neredeyse D dili kütüphaneleri ile ilgili bırakın Türkçe kaynağı doğru dürüst ingilizce kaynaklara bile rastlanmıyor(en azından benim anlayabilme kriterlerim için) ... sizin yazınız olmasa Yotube videoları dahil 2 tane bile Gtkd ie ilgili video tutorial bulamassınız :)
cos00kun #12
Yanıtlanan mesaj ID 12939
umarım D sitesinde fazlaca C++ konuşarak bilgi dağınıklığı yaratmıyorumdur..

acehreli:
Hayır ama bazılarımız D'yi daha rahat bulduğumuzdan C++ ile zorlandığına üzülüyoruz. ;)

Ali hocam az kaldı D diline gelmeme :)  geçen sene burada sizinle ilk taanıştığımızda yazmıştım öncelikle içimde ukte olarak kalan C++  dilini öğrenecektim ve açıkçası uzman olmasamda bayağı derinlere indim sayılır..
D dili ise aralarda bakıp uzak kalmamaya çalıştığım ve sizin sayenizde sevdiğim bir dil oldu.. Ancak hala çok yavaş gelişiyor bildiğim kadarıyla ve hala directX D diline tam olarak entegre olabilmiş değil.. işin birde benim için Arayüz kısmı varki D dilindeki durumu hakkında en ufak bir fikrim bile yok.. oysa texboxlar buttonlarlada en azından biraz oynayabilmeliyim..

Aslında bi ara D dili son günlerde nerelerde geziyor biraz bahsetseniz çok mutlu olacağım.. Ayrıca yeni (gerçi artık eskidi) işinizde D dilini kullanmanız sebebiyle geçen süreçte D dili hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi paylaşırsanız buda çok sevindirici olacaktır..
sevgiler saygılar...
cos00kun #13
Yanıtlanan mesaj ID 12937
Öncelikle teşekkürler.. umarım D sitesinde fazlaca C++ konuşarak bilgi dağınıklığı yaratmıyorumdur..
Kerdemderim hocam peki burda yazdığımız tip uygunluğu sağlanıyorsa ve byte karşılığıda istenene denk ise her türlü tipi kullanabilirmiyiz ?
ben bile ne yazdığımı anlamadım o yüzden açıklamaya çalışayım; :)

örneğin;
hitpoints    Signed 32-bit integer    4 olan kısımda 4 bytlık işaretli integer işaret ediliyor bu durumda ben direk int türünü kullansrak dosyadan okuma yapsam bu bir sorun teşkil edecekmidir ?

Ali hocam inanırmısınız işten çıkıp eve gelmeden önce sizin verdiğiniz linki bulmuştum bende.. Ancak acemiliğimi maruz göreceğinizi umut ederek; aslında benim tam olarak öğrenmek istediğim şey hemen üst satırda yazdığım konu yani eğer dosyaya daha önceden  "Signed 32-bit integer" olarak kaydedilmiş bir veriyi ben normal "int" olarak okutacaksam işte bahsettiğim birdolu altçizgili değişik veri tiplerini kullanmama gerek kalırmı ? daha specifik örnek ise "__int16" yerine "short" olarak kullanabilirmiyim dir sonuçta ikisiylede işaretli ve 16 bit veri okunulabiliyor gibi..
dahada açıkçası https://pmc.editing.wiki/doku.php?id=falcon4:file_formats:…  burdaki yapıyı dosyadan C++ ile okutmak amacım

Değerli bilgilerinizle bayağı aydınlandım sağolun varolun..
cos00kun #14
Konu adı: C++ değişken tür ve uzunlukları hakkında
Merhabalar

diyelimki elimizde şöyl e bir bilgi var ve elimizde buna göre tasarlanıp yazılmış bir dosya var

Field                    Data Type                             Width (in bytes)
id                        unsigned 16-bit integer                         2
classInfo[]            byte[8]                                                8
collisionRadius     single-precision 32-bit floating point       4
hitpoints               Signed 32-bit integer                           4

ve bu yapınında daha önceden C++ ile yazılan bir dosyaya ait olduğunu biliyoruz..

Soru1) Bunları C++ dilinde hangi veri türlerine eşitleyebilirim ??
Soru 2) Ayrıca C++ de bildiğimiz veri türleri yanında INT16 ,  __16int,  INT16MAX  v.s.gibi sıklıkla rastladığım türler ve bunların yani altçizgili olanlar vesaire nedir nasıl kullanılır ?
cos00kun #15
Yanıtlanan mesaj ID 12932
Desteklerinizle konuyu sanırım anladım.. sözkonusu C++ olunca aslında karmaşıklığını basite indirgemek lazım o zaman birçok konu kavranabiliyor.. özetlersek burda en önemli konu aslında verinin bellekteki başlangıcı yada veriyi nerden okuyacaksak onun adresinin char pointer türüne  (derleyici kısmen kandırmaca durumu :) ) dönüştürülmesi oluşturuyor.. gerisi zaten biraz yoğunlaşıp iyi çalışınca anlaşılabiliniyor.. Son yazdığınız cevaptan anladığım kadarıyla da veri dosyada byte halinde saklanıldığından, dosyadaki değişik veri türlerinde saklanma biçimlerini ve uzunluklarını okuturkende doğru ve aynı şekilde bilip okutmamızı gerekli..

Ali hocam ve Erdem kardeşim emekleriniz ve değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.. kalın sağlıcakla
Özel Karakterler:
Sayfa:  1  2  3  4  5  6  sonraki 
Özel sorgulamalar

Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 01:13:28 (UTC -07:00)