Mesajlarını aradığınız kullanıcı: Acemi (7)

konu: XOX Oyunu! (Basit bir XOX oyunu (tamamlanmadı))  ; forum:: Ders Arası
Acemi #1
Üye Nis 2014 tarihinden beri · 7 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
acehreli:
Belgesinde de açıkça ifadelerle kullanılamadığı yazıyor: "Aliases cannot be used for expressions"

http://dlang.org/declaration.html#alias

2.065'ten sonra düzeltilen bir hata olarak kabul ediyoruz. :)

Ali
Anladım, teşekkürler :)
Acemi #2
Yanıtlanan mesaj ID 10755
Ali hocam size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu proje bana programlama açısından çok şey öğretti ve hala da öğretiyor. Şu anda oyunu en baştan tekrar yazdım. Bu sefer sınıf, şablon, yapı gibi özellikleri de kullanmaya dikkat ettim.
try - catch konusunda bufferı temizlemeyi unutmuşum. Hata ondan kaynaklanıyormuş :) Hiç aklıma gelmemişti doğrusu!
alias'ın artık ifadelerle kullanılamadığı gibi bir şeyler konuşulduğunu hatırlar gibiyim ama emin değilim. (?)
Hata mesajından o çıkarımı yaptım ben de... Ama anlayamadığım neden böyle bir düzenlemeye gidildiği?
Yeniden çok teşekkürler.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: Acemi; zaman: 2014-05-03, 10:29.
Acemi #3
Yanıtlanan mesaj ID 10753
Yardımınız ve notlarınız için gerçekten çok teşekkürler :) Sanırım chain ve canFind, std.algorithm içerisinde bulunuyor? Ben dizi içerisinde arama işlemini çok araştırmış ama ne yazık ki bulamamıştım.

Kullanıcı hatalı formatta girdiğinde std.conv.ConvException hatası atıp kapanıyor. Kullanıcıyı uyarıp yeniden girmesini sağlamanın bir yolu var mı acaba?
try-catch denedim ama ne yazık ki sonuç alamadım :(
acehreli:
  • alias tiles benim 2.066 geliştirme sürümünde derlenmedi: "Error: alias tiles cannot alias an expression this.tilesData" alias yerine auto yazdım.
Çok garip gerçekten? Ben 2.065 kullanıyorum. Bu hatayı neden veriyor ben pek anlayamadım...
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: Acemi; zaman: 2014-05-02, 08:42.
Acemi #4
Konu adı: XOX Oyunu!
Merhabalar,
Kendimi geliştirmek için basit bir XOX oyunu yazmaya çalıştım. Build etmek için DUB kullanmanıza gerek yok.
Ali hocamın yardımlarıyla oyunu ve kendimi baya bir geliştirdim! İlk haline göre çok daha güzel oldu bence :D
https://github.com/acemi/xox-game

Yapılacaklar:
  • Yapay zeka (hala düşünüyorum :D)
  • Grafik arayüzü (hala kütüphane arıyorum :()
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: Acemi; zaman: 2014-05-03, 06:40.
konu: DSFML DUB kullanarak...  ; forum:: Ders Arası
Acemi #5
Konu adı: DSFML DUB kullanarak...
Merhabalar,
Yine acemi bir soru soracağım :) Buralarda benim gibilere pek rastlamıyorum, yani burada D ile uğraşanların çoğu programlama konusunda uzman derecede bilgiye sahip gibi geliyor, o yüzden de biraz çekiniyorum doğrusu :)

Ali Çehreli hocamın kitabını bitirdim ve tabii ki şu anda içimde D ile bir şeyler yapma arzusu var. Editör olarak Sublime Text, derleyici olarak DMD kullanıyorum. Ne yazık ki kütüphaneler konusunda çok sıkıntı yaşıyorum. Derlemeli dillerle fazla tecrübem yok, ben de bu işlemleri kolaylaştırmak için DUB kurdum. Çoğu şey için işime yarıyor fakat bugün DSFML kullanmaya çalışırken hata verdi:
dyld: Library not loaded: libdsfml-window.2.dylib
Sanırım DSFML-C ile ilgili bir şeyler yapmam gerekiyor?
Şu anda elimde .a uzantılı "static library" ve .dylib uzantılı "dynamic library" dosyaları bulunuyor. Bunları nasıl kullanmam gerekir? Acaba OSX üzerinde çalıştığım için mi bu kadar zorlanıyorum?

Bu arada acaba D ile kendimi fazla mı acaba zorluyorum? Yani, C ve C++ gibi dilleri "bilmeme" rağmen kullanımları konusunda tecrübesizim. Acaba kaynaklar daha bol olduğu için bu dillerle tecrübe kazanıp daha sonra mı D'ye geçsem? Böylece forum da acemi sorularla dolmamış olur :D

Umarım kavramları doğru kullanmışımdır :)
Şimdiden teşekkürler!
konu: Acemi bir soru :)  ; forum:: Ders Arası
Acemi #6
Yanıtlanan mesaj ID 10685
Hızlı cevabınız için çok teşekkürler, olayı şimdi daha iyi anladım :)
Bu mesaj Acemi tarafından değiştirildi; zaman: 2014-06-15, 14:03.
konu: Acemi bir soru :)  ; forum:: Ders Arası
Acemi #7
Konu adı: Acemi bir soru :)
Merhaba,
Sitede bulunan derslerden D öğreniyorum. Pek bir acemi olduğum için şurada takıldım...
import std.stdio;
void main()
{
    int[] dilim = [ 10, 20, 30, 40 ];
    yarıla(dilim);
    writeln(dilim);
}
void yarıla(int[] sayılar)
{
    foreach (ref sayı; sayılar) {
    sayı /= 2;
}
}
Dilimler zaten referans değil midir? Yani burada foreach kullanırken ref sayı yerine sadece sayı deseydik yine de ilk tanımladığımız dilimde değişiklik yapmaz mıydı? Eğer yapmazsa yeni bir dizi mi oluşturulurdu?
Şimdiden çok teşekkürler!
Özel Karakterler:
Özel sorgulamalar

Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 15:21:49 (UTC -08:00)