Mesajlarını aradığınız kullanıcı: acuster (4)

konu: D mi c++ mi  ; forum:: D Programlama Dili
acuster #1
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Cevaplarınız için saolun öncelikle.

Valla hocam cok fena ovdunuz :D. Kendimi "D" ye başlamamak için bir sebep göremiyorum hatta eğer elinizde tanıtım sunusu varsa kendi okulumda sunu yapabilitem var. Yoksa bile beraber bir tane hazırlayabiliz.
konu: D mi c++ mi  ; forum:: D Programlama Dili
acuster #2
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5790
Hoşbulduk hocam.

Bilgisayarımda şuan qt var gerçekten cok beğendim eclipse veya netbeans ten daha kullanışlı geldi açıkcası qtd gibi bir ortam açıkcası d dili için bende bir artı olusturdu yanlız anlamadıgım nokta

Uygulamada bence C++ kütüphanesi ile uyumlu olmadığını kabul etmek daha akıllıca. Zaten QtD bile bildiğim kadarıyla Qt'nin C işlevlerini çağırıyor.

Bunu biriz açar mısınız? Açıkçası programlama konusunda sizden geri oldugum için şurayı anlamadım D dilinin yanında c mi yazmak zorundayız yada ben anlamadım.

Size yapmak istediğim işi anlatayım. Firmalara kurumsal cozumler üretmek sadece masa üstünde sınırlı olmadan sunucu ve web alanı dahil firmanın yazılım işlerini üstlenmek. Siz piyasada benden eskisiniz bu konu hakkında benden çok bilginiz var.

İlk başta .net le beraber aspx ve c# ile çalışmayı düşünmüştüm. Sonra sistemsel alanıda düşünürek fikrimi değiştirip c++ ve php'ye karar vermiştim. D dili burda beni tatmin edebilir mi?
D dili sanıyorum digitilmars tarafından geliştiriliyor. Adamlar hiç kimse ilgilenmiyor bunla vazgeçtik derse  dil şuanki haliyle c++ gibi stabil ve her işi yapacak düzeyde mi?

Küçümseme olarak algılamayın ama bu sitede geliştirilen projelere bakıyorum. Pişti veya kelimematik çok komplike projeler değil insanlar boş vakitlerinde geliştirmesine rağmen sanırım tamamen bitmemişler. c# kullanılarak suanki işe göre bitebilirlerdi gibi geliyor yada daha komplike projeler yapılabilirdi gibime geliyor. Ha şimdi diyeceksiniz çok biliyorsan yaz bizle paylaş paşam. Ki haklısınızdır benim programlama bilgim şu an onları bile yapacak düzeyde değil fakat. Gelmek istediğim nokta bu dil yüzünden mi yani dil şuanlık bu kadar mı izin veriyor? 3 yıl kadar geliştirilen ve sanıyorum son 1-1.5 yıldır stabil dediğniiz versiyonda bulunan dilde insan değişik projeler bekliyor.
Sormak istediğimi hüsnü kalp ile düşünürseniz sormak istediğimi anlarsınız sanıyorum kötü bir niyetim yok.

Bu arada e-mail ile sordugum soruma cevap vermiş Ali hocam onuda burada paylaşayım.


> Derleyici mi tam anlamadım ama soyle göstereyim D 2.059 derken
> dil değişiyor mu

D dili, Andrei Alexandrescu'nun "The D Programming Language" (TDPL) kitabında açıkladığı dildir. Kısa zaman önceye kadar D'ye D2 deniyordu çünkü D'nin D1 diye anılan eski bir çeşidi daha vardı ama D1 bu sene sonunda emekliye ayrılacağı için artık bu günkü D'ye D2 yerine kısaca yalnızca D deniyor.

Aslında D 2.059 diye bir şey yok. Herhalde dmd 2.059 diyorsun. Kitapta anlatılanları tamamıyla destekleyen bir derleyici henüz yok. En fazla destekleyen derleyici dmd. Şu anda onun 2.059 numaralı sürümündeyiz. Hâlâ eksik tarafları var. Doğal olarak bir sürü de hatası var.

Hatalar giderildikçe ve eksikleri azaltıldıkça derleyicinin yeni sürümü çıkıyor. Tekrar: dilin değil, derleyicinin yeni sürümü çıkıyor.

Biraz yalan söylüyorum aslında: Dil kullanıldıkça bazı ufak eklerin çok yarar getireceği de görülüyor ve her derleyici sürümünde böyle ekler de bulunabiliyor. 02.058'de gelen => lambda söz dizimi ve 2.059'da gelen UFCS olanağı çok önemli ekler oldular. Dili çok daha kolaylaştırdılar.

> kodun bazen bu bu versiyon güncellemeleri nedeniyle çalımadıgı
> durumlar olabiliyormus

Eski derleyiciye uygun yazılan kod örneğin derleyicinin hataları giderildikçe geri kalabiliyor. Bundan sonra önemli bir şey kalmadı. 2.058 ve 2.059 ile dil çok kullanışlı hale gelmiş oldu.

Ahmetcan UĞUR
konu: D mi c++ mi  ; forum:: D Programlama Dili
acuster #3
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5788
Sizi kolayca ikna edebileceğim yanılgısına düşmeyeceğim. Biz programcılar dil tercihi konusunda oldukça garibizdir. Bir programcının kitapçıda rastladığı "Falanca Programlama Dili" isimli bir kitaba karşı tepkisi herhalde şunun gibi bir şeydir: "Kendime bu dilde hoşlanmadığım bir şey bulana kadar 30 saniye süre tanıyorum." Bir programlama dilini edinmek oldukça uzun ve güç bir iştir. Getireceği tatmin de hem çok uzun vadede gelir, hem de kesin bile değildir. Böyle zorlu bir maceraya atılmayı daha başından engelleyecek nedenler aramak aslında bir savunma mekanizması olarak görülmelidir. Şüpheli ve riskli bir yatırım olduğu için, bu konuda çabucak olumsuz bir karar vermek aslında programcı için büyük bir rahatlıktır.

Tanıtım yazısında yazdıgı durumdayım acıkcası :D.

Bu arada kimse yoğurdum ekşi demez fakat d dilinin eksilerinide anlatırsanız sevinirim.


Ahmetcan UĞUR.
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: acuster; zaman: 2012-04-29, 20:39.
konu: D mi c++ mi  ; forum:: D Programlama Dili
acuster #4
Üye Nis 2012 tarihinden beri · 4 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: D mi c++ mi
Konuyu nereye açmam gerektiğine karar veremedim eğer yeri yanlışssa taşırsanız sevinirim.
Konuya gireyim;

Daha once soruludugundan eminim ama soruyu biraz kişiselleştirerek soracagım.

Simdi abilerim ablalarım. Bir anadolu teknik lisesinini veri tabanı bolumunde son sınıf ogrencisi 2 arkadaşız. .net ve onun üstüne c# öğrendik. Ama tahmin edersinizki devlet okullarında ki programla eğitimi çok düşük bir düzeyde.
Koskoca bir yılda dizilere geldik artık siz anlayın kaliteyi :D.

Daha çok sistem programcılıgı veya sistemsel düzeyde çalışmayı planlıyoruz. (Aslında planlıyorum arkdaş bana uyuyor :D).
Kendi işimizi kurmayı planlıyorduk. C# veya java üstüne insanlara program geliştirmek gibi bir idealimiz vardı. Ama c++ her zaman gönlümde bir yara olmustur bende ona donelim sistemsel düzeyde çalışmasakta "qt" si var daha başka geliştirme ortamları gene istediğimizi yaparız dedim. Ama sistemsel düzeydede çalışabiliriz. Çok laf salatası yaptım farkındayım bunun ama bir yere geliyorum.

D dili hakkında c#, java ve c++'ın iyi yanlarını aldı ondan mükemmel  veya c ve c++'ın kütüphanelerini kullanabiliyor mükemmel ya gibi laflar dolanıyor gerçekliğini bilemem hiç birinde uzman değilim ve d dili üzerine çalışmadım. D dilinin yeterli populerliğe ulaşamaması ve gene aynı sebeple çalışma alanın kısıtlı kalacağı korkusu var üzerimde hafiften.
Şimdi gidip c++ öğrensem istediğim an d diline dönebilirim ama başladıgım şeyin üstüne uzmanlaşmak istiyorum açıkçası.
Konuya vereceğiniz cevaplar büyük ihtimal aklımda başka sorular doğuracak. Açıkçası şu an kendimi tam anlatamadıgımdan o sorulara güveniyorum.
Siz bize c++ mı d dilini mi önerirsiniz. Nedenleriyle açıklarsanız sevinirim. Zahmet olmazsa d dili hakkında yukarda dediklerim doğru mu veya yanlıs mı araya sıkıstırırsanız mutlu olurum acıkcası.


Ahmetcan UĞUR.
Özel Karakterler:
Özel sorgulamalar

Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2018-02-20, 07:48:05 (UTC -08:00)