Forum: Projeler dkv RSS
Projeyi Yeniden Düzenlesek?
huseyin #1
Üye Haz 2012 tarihinden beri · 363 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Projeyi Yeniden Düzenlesek?
Bir fikrim var bağlı satırlar hakkında bir düşünce geliştirdim ve bunu dkv ile birleştirirsek sanırım gerçek bir veritabanı sistemi oluşturabiliriz ayrıca buna sql gibi bir dil de düşünmekteyim Türkçe veya Ingilizce fark etmez.
Huseyin
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1913 mesaj · Konum: İstanbul
Senin bu istediğinden dolayı canı gönülden kutlarım...

Hayatın boyunca şevkinin, hiç bir zaman kırılmaması dileğimi de yanına e-posta eki gibi ekleyip yollarım...:)

Gönderiliyor... (işlem tamam)

:D

Yapılabilir çok şey var ve hepsi vakitimiz ile sınırlı. Kimisine başlayacağız, kimisine de başlasak bile yarım bırakacağız. Bazen para kazanmamız gerekecek, bazen de başkaları için bir şey yapmaktan sıkılıp mutlu olduğumuz bir kodu yazacağız. Ne diyelim, hayırlısı...

Başka bir başlıkta proje örneği istemiştin. Tüm grafiksel kodlamalarını üstlenmek kaydıyla benim bir fikrim var!

Önce atomun, sonra ise suyun 'molecular simulation'ını (benzetimini) yapalım mı? Buna yabancılar "molecular dynamics" de diyorlar. Bu kadar temel bir mevzu hiç de kolay olmadığını belirtirken şevkinizin, baştan kırılmamasını dilerim...:D
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj Salih Dinçer tarafından değiştirildi; zaman: 2013-02-03, 08:21.
Salih Dinçer #3
Neden kırılacak ki diyebilirsiniz...:)

Öyle ya su, altı üstü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun, hidrojen bağı ile birbirlerine çok sıkı bir şekilde bağlanmasından oluşuyor. Hele hidrojen, o kadar basit ve kararlı izotoplara (protium, döteryum, trityum) sahip ki bir tek, oksijen ile bağ oluşturmasını sağlayacak koşulu ekrana yansıtmak kalıyor...

Oysa hidrojen evrendeki atom sayısının %90'nın oluşturduğu için o kadar basit değil. O kadar hafif ki yer çekimi bile etkilemiyor! Doğada ise su gibi moleküller içerisinde yer alabiliyor. Yoksa atmosferden uzaya mekik gibi kaçıveriyor...:D

Organik yapıların, neredeyse tamamında olan su da hidrojen kadar çok temel bir mevzu. Yüzey geriliminden dolayı her yere yapışıveriyor. Farklı basınçlarda ilginç karakteristik yapıya sahip. Basınç arttıkça bir bakıyorsunuz suyun donma noktası düşüyor ama daha da arttırınca işler karışıyor. Neyse, bu çok çok ilerisinin konusu. O yüzden önce basitten (oda sıcaklığından yola çıkmalıyız!) yoksa grafik tasarımına geçemeden yarı yolda yoruluruz...

Peki atom altı parçacıklara (quarks) ve nötron ile proton arasındaki çekim gücüne girmeli miyiz? Öyle ya atom demek bölünemezDİ ama günümüz teknolojisinde böldükçe insanın bölesi geliyor...:)

Bence, atom altı parçacıklar arasındaki (gluonların oluşturduğu) güçlü çekirdek kuvvetine girmeyelim! Yoksa kuvantum mekaniği ile kendimizi güreşir halde buluruz. Ama yine de molekülleri bir kaç top ile göstermek yerine her atomonun çekirdeğin yarı çapından elektron bulutuna kadar göstererek başlasak daha çekici olmaz mı?

Ne dersiniz, önce 1H atomundan başlayalım ve sonra elektronları da ekleyerek su molekülüne doğru gidelim mi? Hedefimiz 1 cm. küp içindeki kutu içinde 1 mol su (1 litre su / 18 g = 55,5 mol) oluşturmak olabilir. Bunun için kaç adet H ve O atomunu, kaç milyon yıl, hangi sıcaklık ve basınçta bir araya getirirsek birleşir (?) özetle su oluşmaya başlayacağını hesaplamamız lazım gelir!

Sonra 2 hidrojen ve 1 oksijenin şu GIF animasyonunda olduğu gibi birleşimini en basit şekilde de gösterebiliriz...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
huseyin #4
Hocam bu işler beni aşar özellikle kimya :)
Huseyin
Salih Dinçer #5
Sanki ben çok kimya biliyorum...:)

Yazdıklarımın çoğu yakın zamanda okuyup öğrendiklerimden. İşin ilginci kimya bilgisini değil milyarlarca atomun etkileşimini benzetim yeteneği, yani programcılık dehası gerekiyor...
huseyin #6
Salih Dinçer:
Sanki ben çok kimya biliyorum...:)

Yazdıklarımın çoğu yakın zamanda okuyup öğrendiklerimden. İşin ilginci kimya bilgisini değil milyarlarca atomun etkileşimini benzetim yeteneği, yani programcılık dehası gerekiyor...

Evet ve sanırım bu profesyonellere göre bana göre değil :D
Huseyin
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Projeler dkv RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-18, 00:55:30 (UTC -08:00)