Forum: Duyurular RSS
John-Carmack'ın "Functional Programming in C++" yazısında D
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: John-Carmack'ın "Functional Programming in C++" yazısında D
'pure' kavramı ile ilgili olarak D'nin de adı geçiyor. Yorumlar arasında da biraz D tartışması var:

http://www.altdevblogaday.com/2012/04/26/functional-progra…

Ali
Salih Dinçer #2
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Hocam makale için teşekkürler...

Acaba güzel kod yazabilmek için nereden başlamalıyız? Yani MVC(*) gibi en hızlı mimarileri OOP ile harmanlayarak ve sistem kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak yazılım geliştirmekten bahsediyorum...:)

(*)
[Resim: http://desmond.imageshack.us/Himg705/scaled.php?server=705&filename=64350356.png&res=crop]
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #3
Kodu ilgilendiren bir çok düzey var. Değişken isimlerinden üst düzey mimariye kadar her aşamada izlenecek ilkeler var.

Herkes bildiklerini paylaşınca topluca öğreniliyor.

Ali
Salih Dinçer #4
Evet, gerçekten de çok mevzular gelmiş, geçmiş...

Mesela Macar Notasyonu diye bir şey varmış ki benzeri bir tartışma 2005'de Ceviz.Net'de yapılmış...

Tabi orada arkadaş başka bir şey sormuş, cevap verenler de başka konulara girmiş ama bu vesileyle eski bir tartışma bile olsa, kendi adıma yeni şeyler öğrendiğimi gizleyemem. Meğer Macar Notasyonu'nu artık MS bile kullanmıyormuş. Malum keşfeden Charles Simonyi gibi MS'in iliklerine işlemiş biri olunca şaşırıyor insan. Elbette değişmeyen tek şey değişimmiş. Ben de değişmeliyim...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Bu mesaj Salih Dinçer tarafından değiştirildi; zaman: 2012-08-11, 14:16.
Değişiklik nedeni: Dış bağlantılar içeren bir hale getirdim...
Salih Dinçer #5
Yukarıdaki iletimi değiştirdim! Malum bunu sağ alt köşesindeki bildiriden anlıyor olmalısınız...:)

Ama çok eski olmayan şu başlığı da hortlatıp bu konularda bir hasbihal edelim istiyorum. Katılır mısınız?

Örneğin MVC konusuna kafayı taktım ve SDL sayesinde gerçekten çok anlamlı görülebilecek bir deneme yapabileceğimizi düşünüyorum. Konu sizce ne olsun ve bu konuda Ali hocam bizim danışmanımız olabilir mi? Yani bugüne kadar öğrendiklerimi pekiştirmeye ihtiyacım var...
acehreli (Moderatör) #6
Ben hiç bilerek MVC tasarlamadım ve bilmeden yazdığım kodların da MVC'ye uyduklarını sanmıyorum. Olur, birlikte öğreniriz. :)

Ali
erdem (Moderatör) #7
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 978 mesaj · Konum: Eskişehir
Aslında bu konuda farklı görüşler var.

http://gamedev.stackexchange.com/questions/3426/why-are-mv…

Bazıları diyorlar ki bir noktada artık programcılar bir oyun değil bir sistem programlamaya başlıyorlar. Ama bir oyundan ilk planda beklediğimiz şey eğlenceli olması, oynanabilir olması gibi özelliklerdir değil mi. Hatta grafikler bile bazı durumlarda ikinci planda düşünülebilir.

Ben de hiç MVC tasarım desenini hiç kullanmadım. Andrei'nin Modern C++ Design kitabında belki diğer  tasarım desenleriyle anlatılıyor olabilir. Ama emin değilim. Ali beye sormak lazım  ;-)

Bir de tasarım desenleriyle ilgili 4 silahşörlerin GoF yazdığı Design Patterns kitabı var.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-20, 01:33:43 (UTC -08:00)