Forum: D Programlama Dili RSS
Haziran buluşmasının kapsamı
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
mert #46
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 6219
Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleme olanağını sunar.

Kaynak kodları mı deseydik?
mert
zafer #47
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Yanıtlanan mesaj ID 6219
mert:
"
D programlama dili, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş yüksek seviyeli bir dildir. D, diğer sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanmamıza olanak sağlar. Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleme olanağını sunar. Öğrenmek zor değildir.  Hemen indirip çalışmaya başlayabileceğiniz, sürekli güncellenen, ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba, çevrim içi bir dershaneye; yardıma hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde dilde ustalaşmış yetkin kişilerden oluşan bir topluluğa sahiptir.

Sizleri 30 Haziran 2012 saat: 12:30'da  tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Yer:
Zaman:
Program:
"
Böyle toparlanabilir diye düşünüyorum

Mert eline sağlık, daha önce neredeydin sen :) Çok güzel olmuş ancak seminerde yer alacak C++ kısmını tamamen dışarıda bırakmak haksızlık olmaz mı?
https://github.com/zafer06 - depo
mert #48
araya bi yere koyalım onu da o halde Zafer :-)
mert
mert #49
D programlama dili, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş yüksek seviyeli bir dildir. D, diğer sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanmamıza olanak sağlar. Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleme olanağını sunar. Öğrenmek zor değildir.  Hemen indirip çalışmaya başlayabileceğiniz, sürekli güncellenen, ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba, çevrim içi bir dershaneye; yardıma hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde dilde ustalaşmış yetkin kişilerden oluşan bir topluluğa sahiptir.

Sizleri 30 Haziran 2012 saat: 12:30'da  tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Yer:
Zaman:
Program:
"C++11'in Getirdiği Olanaklar ve D'deki Karşılıkları"
zaten programın içinde yer alacağından c++ diye özellikle belirtmeye gerek olduğunu sanmıyorum. sonuçta D buluşması değil midir bu?
çok kısa ve net bir cümle ile araya girebiliyorsa itiraz etmem ama :-)
mert
mert #50
Sunumumu şu biçimde guncelleme olanağımız var mıdır dostlarım?
"Diziler, filtreler, rasgelelik, yazın dilinin matematik ve programlama dili ile ilişkisi... Şiir kıvamında programcılık..."
mert
acehreli (Moderatör) #51
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Bu konu içindeki özetini güncelledim.

Ali
canalpay (Moderatör) #52
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Bu arada pdf dosyasını nasıl hazırlayacaksınız?

Bence arada ilgiyi tekrar toparlayabilmek için andrei'deki gibi karikatürler olabilir(Derleyicinin yavaşlığını anlatan karikatür çok iyi idi:-) ). Hatta bir karikatürde D'nin elinde süpürge C(++)'ye meşhur "oğlum bak git" lafını söylerkenki bir fotoğrafın karikatür çok güzel olabilir. Anlatılmak istenen D'nin çöp toplayıcılı bir dil olduğu ve bunun güçlü bir olanak olduğu :-)

Ayrıca konukların sıkılmaması için sunumlardaki konulardan bağımlı ya da bağımsız programlama ile ilgili basit öneriler, ipuçları  sunum sayfasının sağ üst köşesinde # işareti ile verilebilir.
örn:
# Sihir sabitler kullanmayınız...
#D'de aksi gerekmedikçe değişken tanımında sabitler için immutable ön ekini kullanınız...

gibi.
Hem ilginin dağılmasını önler hem izleyicilere yararlı olur hemde zaman anlatan kişiye çok bol gelir ya da bir yerde takılırsa işte konudan alakasız ama burda şöyle bir önerimiz var programlama ile ilgili neden biliyor musunuz diyerek izleyicllerin katılımını sağlayabilir ve zamana oynayabiliriz.

Örn: sihirli sabit kullanmayın çünkü ilerde kodu anlamdırmada zorluk çekersiniz. const kullanırsanız belki değişken işlevin işletilme sırasında değişmemiş olabilir ama ya sonra değiştiyse gibi...

Belki sunum dosyaları çoktan hazırlanmıştır vei bu öneriler için geç kalmışımdır :-)

Birde Ddili simgesi şart. Şunun gibi :
[Resim: http://img5.ressim.net/out.php/i5847607_dlogoturkuaz-png]
Pek olmamış ama:-D Zaten bunun gibi bu değil :-D Aklımdayken daha hoş gözükmüştü bu logo. Nota işareti de bir zamanlar ilk forumda ilk mesaj yazanların uğrak olan noktası hangi müzik aleti ile ilgileniyorsunuzu anımsatma idi. 

Başarılar!
acehreli (Moderatör) #53
Öneriler için teşekkürler. Ben eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum. :) Önce asıl içeriği doldurayım, esprilere sıra gelir.

Ali
erdem (Moderatör) #54
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 959 mesaj · Konum: Eskişehir
Yanıtlanan mesaj #52
canalpay:
Birde Ddili simgesi şart. Şunun gibi :
[Resim: http://img5.ressim.net/out.php/i5847607_dlogoturkuaz-png]

Gayet güzel!  :-)  Ama üzerinde biraz daha çalışılması lazım. Site için yeni bir logo güzel olurdu.
zafer #55
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
erdem:
Site için yeni bir logo güzel olurdu.

Ali'nin daktilo logusunu sevmekle birlikte :), daha profesyonel bir logo elbet çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.
https://github.com/zafer06 - depo
mert #56
Konu adı: Sonuçlar
30 Haziran 2012 D dili programcıları Tütev buluşması gerçekleşti.
İlk defa topluluğumuzun üyelerini, Ddiline ilgi duyan arkadaşlarımızı tanıma, kendileriyle yüzyüze iletişim kurabilme fırsatını yakaladım.

Dilde yetkin olan arkadaşlarımızın sunuları oldukça verimli ve içerikleri doyurucuydu. Ancak yine de bir kaç eksiğimizi yok değildi. O kadarı kadı kızında da olur diyerek:

Ortak bir dil kullanmanın ( ki ben çok sık yapıyorum örneğin; anahtar kelimeye anahtar kelime dememek gibi, işleve fonksiyon demek gibi) dilin gelişmesi ve yayılması için önemli olduğuna işaret ederek:

Başta Tütev Ankara'nın konukseverliği ve desteğine, Ali Hocamın gayretlerine, Zafer'in bu buluşmanın gerçekleşebilmesi için gösterdiği samimi çabaya, dost yüzlerini esirgemeyen topluluğumuzun biricik üyeleri ve katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Nice buluşmalara,
mert
Salih Dinçer #57
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Yine her zaman ki gibi bu etkinlikte çok şey öğrendim. Katılan ve bilgilerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

Pastane ve ayaküstü konuşmalarda dile getirdiğimiz gibi bu bir provaydı çünkü ilkti. Seneye (belki de sene bitmeden!) üniversitelerin katkılarıyla daha geniş bir etkinlik mümkün görünüyor. Aslında bu tür şeylere Bilgi Üniversitesi her zaman sıcak bakmakta ama bilgisayar bölümündeki nahoş ve belirsiz durum başka üniversiteleri düşünmeyi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki günler forumun daha da renkleneceğini ümit eder, saygılarımı sunarım...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
erdem (Moderatör) #58
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 959 mesaj · Konum: Eskişehir
Herkesin D ve C++ konuştuğu bir ortamda bulunmak gerçekten çok güzeldi  :-)

Buluşmaya gelemeyen arkadaşlar için özetlemek gerekirse..

Gerçekten birbirinden ilginç konular konuşuldu ve zevkli sohbetler yapıldı.

Ali bey Moore yasasının artık sona erdiğini, bunun yerine artık çok çekirdekli işlemciler ve bulut bilgisayar sistemlerinin bunun yerini aldığını söyledi.

Yabancılar buna Free lunch is over artık bedava ekmek yok diyorlarmış. Bir yazılımcısınız diyelim yazılımınızı hızlandırmak istiyorsunuz. Ne yaparsınız?

Eskiden yazılımcı güzel bir tatile gidiyormuş. Bu esnada donanım dünyasında olan gelişmeler sonucu tatil dönüşü yazılımınız hızlanmış oluyor.

Bunun dışında tamamen C++11 ile gelen yenilikler ve D dilinde bunların karşılıklarını anlattı. İşin ilginç tarafı C++11 ile gelen yeniliklerin hepsi D'de zaten var. Hatta bazı olanaklar D'de daha iyi. Bunun nedeni de C++11'in C++3 ve C'nin üzerine kurulmuş olması.

Ali bey uygulamalı olarak nasıl Emacs kullandığını gösterdi. Ben açıkçası şimdiye kadar bu kadar hızlı kodlayan bir programcı görmedim :-p  Dvorak klavye düzeni kullanıyor ve normalde dizüstüne iki tane klavye bağlayarak çalışıyor.

Salih arkadaşımız tarihteki ilk matrislerin ve hesaplamaların Çince bazı yazıtlardan geldiğinden bahsetti ve bu veri yapılarının geleceği olan D'nin dizi ve dilim olanaklarını anlattı.

Mert bey de Özdemir Asaf'ın

Desem ki "herkes yerini alsın."
İki şey söylemiş olurum. Yani:
Bazıları bulundukları yerden insin,
Bazıları da bulunacakları yere çıksın.
İki yanlış düzelmiş olur.

şiirinden yola çıkarak D'nin edebi yönlerinden bahsetti sonra konuyu D ile rastgele sayı üretme ve rastgele sayı üretme algoritmalarına bağladı.

Zafer gerçekten kendini çok iyi yetiştirmiş ve aslında C# ile profesyonel olarak yazılım geliştirmesine rağmen aynı zamanda D öğrenen bir arkadaş. D kullanarak nasıl güvenli programlar yazabileceğimizi ve sözleşmeli programlama olanağını anlattı.

Can ekibin en genç üyesi. Daha 17 yaşında ve 3-4 senedir D ile ilgileniyor. D1'den beri D ile olan deneyimini ve bu sürede D dilinin gelişimini anlattı. Bu sene üniversite sınavlarına girdi. İleride çok iyi bir yazılım mühendisi olacağını düşünüyorum.

Bunların dışında ceviz.net'ten gelen ve profesyonel olarak C++ ile görüntü işleme ile uğraşan arkadaşlar vardı. Raspberry Pi'den elektroniğe kadar bir çok konuda keyifli sohbetler yapıldı. Emeği geçen, katılan herkese teşekkürler..

Aslında fotoğraf da çektim. Eğer bunları bilgisayara aktarabilirsem buraya ekleyebilirim.
Kadir Can #59
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
İki yıldır gelemiyorum, seneye mutlaka ben de varım. :)
Şaka bir yana seminerde dönen muhabbetin bilgi yönünü düşününce çok şey kaçırdım diyorum. :(
acehreli (Moderatör) #60
Katılan herkese teşekkür ederim.

Sırf bu buluşma için İzmir'den ve İstanbul'dan uçakla, Eskişehir'den hızlı trenle, İstanbul'dan arabayla gelenler! Bütün sunumları uyumadan sonuna kadar dinleyenler! :) Programda olmadığı halde doğaçlama sunum yapanlar! (Can D'nin gelişiminin çok güzel bir özetini verdi.) Tütev'in çok değerli misafirperverliği, enfes tatlıları, çayları, ve hatta dinleyicilikleri! :)

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 08:33:13 (UTC -07:00)