Forum: D Programlama Dili RSS
Haziran buluşmasının kapsamı
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
acehreli (Moderatör) #31
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4533 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5924
Tamam, o cümleyi kaldırdım.

Ali
zafer #32
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 706 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
Yanıtlanan mesaj ID 5924
Giriş bölümü bencede güzel olmuş, gün içinde anlatılacak konulara değinerek belki kısa bir özette geçilirse bence dahada güzel olur.

Örneğin dilin tanıtımı yapılırken işte D dilindeki güvenlik olanaklarından bazıları olan assert, enforce gibi olanakları öğleden sonra Zafer'den dinleyeceğiz gibi...

Salih Dinçer:
Düşünüyorum da bu son cümleyi kaldırsak mı? Sanırım Matruşka dünyasına girmeye vakit kalmayacak.

Salih, bence her konuya biraz dokun, gerekiyorsa diğer konuları biraz hızlı ve yüzeysel geç ama her konudan bilgimiz olsun, en azından nedir ne değildir onu anlayalım derim ben.
https://github.com/zafer06 - depo
Racih (Moderatör) #33
Üye Ağu 2009 tarihinden beri · 126 mesaj · Konum: Antalya
Sınava dgs sınavıma 2 aydan az süre kaldı. Yoksa Antalya'dan gelmezmiydim ... :(
acehreli (Moderatör) #34
Düzeltme: ş.o.m'un özetini düzelttim.
Düzeltme: Harita eklendi.

"D ve C++11 Konferansı", 30 Haziran 2012, Tütev, Ankara

Tarih: 30 Haziran 2012
Saat: 12:30
Yer: Tütev, İller Sokak No:4 Mebusevleri Tandoğan, Ankara: https://maps.google.com/maps?q=%C4%B0ller+Sokak+No:4+Mebus…

Program:

• 12:30 - Açılış

• 12:35 - "D Programlama Dili", Ali Çehreli

D programlama dilinin genel tanıtımı, kullanım alanları, ve başka dillerle karşılaştırılması.

• 13:15 - "Akan Veriyi Dizginleme: Dizi, Dilim ve Şablonlar", Salih Dinçer

D'nin veriyi taşıyan/değerlendiren yapılarının büyüleyici esnekliğinden bahsedeceğiz. Verilerinizi işlenmek üzere D'ye güvenle emanet edebileceğinizi ve GC sayesinde dinamik bellek yönetimin kolaylığını göreceksiniz.

• 14:00 - "D ile Güvenli Programlar", Zafer Çelenk

D'nin temel hedeflerinden birisi doğru işleyen programlar üretmek olmuştur. D'nin program doğruluğuna yönelik olanaklarından yalnızca bir kaç tanesi: assert, enforce, unittest, ve Sözleşmeli Programlama.

• 14:45 - "Koşut İşlemler ve Eş Zamanlı Programlama", Ali Çehreli

Mikro işlemci hızları artık fiziğin sınırına erişmiş durumda. Programcılar hızlı programlar üretebilmek için koşut işlemlerden (parallelism) ve eş zamanlı programlamadan (concurrency) yararlanmak zorundalar. C++11'in ve D'nin getirdikleri çözümler.

• 15:30 - "ş.o.m. içinde D", Mert Ataol

Diziler, filtreler, rasgelelik, yazın dilinin matematik ve programlama dili ile ilişkisi... Şiir kıvamında programcılık...

• 16:00 - "C++11'in Bazı Yenilikleri ve D'deki Karşılıkları", Ali Çehreli

C++11 modern programcılığın gerektirdiği yeni olanaklar getiriyor. Bu olanakların bazıları, çözüm getirdikleri sorunlar, ve D dilindeki karşılıkları.

• Rvalue referansları ve aktarma kurucuları (Rvalue references and move constructors)
    • Sabit ifadeler (Generalized constant expressions)
    • İlkleme listeleri (Initializer lists)
    • Aralık elemanları üzerinde for döngüsü (Range-based for loop)
    • İsimsiz işlevler (Lambda functions and expressions)
    • Null sabiti (Null pointer constant)
    • Serbest parametreli şablonlar (Variadic templates)
    • Dizgi hazır değerleri (New string literals)
    • Kullanıcı tanımlı hazır değerler (User-defined literals)

• 17:00 - Kapanış

Ali
Bu mesaj 3 defa değişti; son değiştiren: acehreli; zaman: 2012-06-20, 15:34.
acehreli (Moderatör) #35
Son fikirlerinizi almadan programı kısalttım. İngilizce forumda şöyle kısaca duyurdum:

http://forum.dlang.org/post/jr6ovs$1lrh$1@digitalmars.com

(Ondan bir dakika önce yanlış tarihli olan bir mesaj da yazdım, onu iptal ettim, ama şu anda daha duruyor. :( )

Ali
acehreli (Moderatör) #36
Ceviz'deki duyurusu:

http://www.ceviz.net/genel/d-ve-c11-semineri-30-haziran-20…

Ali
zafer #37
Ali bütün işi senin üzerine yıkmış gibi hissediyorum. Neredeyse hiç yardımımız olmadı malesef, bende önce sınav sonra tatil derken iyice boşladım bu işleri  :blush: Neyse artık geriye döndük, işmdi işimize bakalım.

Ben kendimce farklı mecralarda duyuru amacıyla şöyle bir metin hazırladım. Eğer sizlerde onaylarsanız, kendi bildiğim dergi ve forumları iletmek niyetindeyim.

İki Modern Dil C++ ve D
Köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş bir dil. Sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanımınıza sunan bir dil. Tamamen özgür ruhlu ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleyebileceğiniz bir dil. Öğrenmek istediğinizde hemen indirip okumaya başlayabileceğiniz ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba sahip bir dil. Yardıma her an hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde kişilerden oluşan topluluğa sahip bir dil. Sizleri tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Sistem dili denilince ilk akla gelen isim tabi ki C++, Windows ve Linux gibi sitemlerin temel taşı, günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir dil. C++ hakkında bilgilerinizi tazelemek yada son eklenen yenilikler konusunda bilgi sahibi olmak, C++ hakkında bilgiye sahip insanlarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak istemez misiniz, o zaman sizi de seminerimize bekliyoruz.

Amacımız sadece bir şeyler anlatmak değil biz hep beraber konuşup bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Herkesin tecrübe ve deneyimlerinden diğer katılımcılarla beraber bizde faydalanmak istiyoruz. Kısaca hep birlikte sohbet edeceğimiz bir ortama meraklı, istekli yada bu ortamda bulunmak ve bu bilgi ve tecrübe dolu sohbetten faydalanmak isteyen herkesi bekliyoruz.

30 Haziran 2012, Cumartesi
Tütev, Ankara.
acehreli (Moderatör) #38
Gayet güzel. İki küçük öneri:

1) Başlık "C++ ve D" diye bittiğinden bir sonraki paragraftaki "bir dil" diye biten cümleler uymuyor. Bence en başı şöyle başlasın: "D, köklü dillerin tecrübelerini ...".

2) "akla gelen isim tabi ki C++, Windows" bölümünde "C++"tan sonra nokta olsa?

Ali
Salih Dinçer #39
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1913 mesaj · Konum: İstanbul
Ali hocam, belki de Zafer ilk paragrafda D'yi, ikincisinde C'yi anlatarak "bir dil" ile vurgu yapmış olabilir....

Ya da başlıktaki sırayı değiştirmemiz gerekebilir çünkü önce D anlatılıyor, ne dersiniz?

...C++, Windows ve Linux gibi sistemlerin temel taşı...
Belki nokta yerine, noktalı virgül de olabilir. Aslında cümleleri ne kadar kısa yaparsak o kadar okunabilirlilik artıyor. Bunu ben de çok sık yapıyorum. Uzun cümleler kurmayı neredeyse adet edinmişimdir. Öyle ki bazen aşırıya kaçıyorum. Sonra cümleyi yeni bir nokta ekleyip düzelerek o şekilde yayınlıyorum. Sanırım orta karar her şeyde en iyisi...:)

Dip Not: Yukarıdaki alıntıda, kırmızı harfle yazım hatasını belirtmek istedim.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zafer #40
Evet, aslında amacım Salih'inde belirttiği gibi "bir dil" ile okuyucuyu belli bir heyecan ve merak düzeyine yükseltmek ve son cümle ile doruk noktasına ulaşan heyecanı noktalamaktı. Ama sanırım tam olarak istediğimi beceremedim :)

acehreli:
"C++"tan sonra nokta olsa?

Güzel olur  ;-)

Salih Dinçer:
Ya da başlıktaki sırayı değiştirmemiz gerekebilir çünkü önce D anlatılıyor, ne dersiniz?

Haklısın derim  ;-)

İki Modern Dil D ve C++
D, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş bir dil. Sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanımınıza sunar. Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleyebilirsiniz. Öğrenmek istediğinizde hemen indirip okumaya başlayabileceğiniz ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba sahiptir. Yardıma her an hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde kişilerden oluşan topluluğa sahiptir. Sizleri tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Sistem dili denilince ilk akla gelen isim tabi ki C++ dilidir. Windows ve Linux gibi sistemlerin temel taşı, günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir dil. C++ hakkında bilgilerinizi tazelemek yada son eklenen yenilikler konusunda bilgi sahibi olmak, C++ hakkında bilgiye sahip insanlarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak istemez misiniz, o zaman sizi de seminerimize bekliyoruz.

Amacımız sadece bir şeyler anlatmak değil biz hep beraber konuşup bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Herkesin tecrübe ve deneyimlerinden diğer katılımcılarla beraber bizde faydalanmak istiyoruz. Kısaca hep birlikte sohbet edeceğimiz bir ortama meraklı, istekli yada bu ortamda bulunmak ve bu bilgi ve tecrübe dolu sohbetten faydalanmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Tütev, Ankara.

"bir dil" vurgusundan vazgeçtim çünkü beceremedim  :-D (Bu konuda Mert ile bir ara konuşmalıyım :)) Sizlerinde katkıları doğrultusunda metni yeniden düzenledim. Tekrar bir gözden geçirirseniz memnun olurum.
acehreli (Moderatör) #41
  • Sistem dili denince benim aklıma ilk önce C geliyor. :) Onu da araya sıkıştıralım.

• yada -> ya da (iki yerde geçiyor)

• "istemez misiniz, o zaman" (araya nokta veya soru işareti?)

• "anlatmak değil biz hep" ("değil"de cümle bitti gibi geliyor)

• tecrübe ve deneyim aynı şey?

• bizde -> biz de

Artık gerisi o kadar önemli değil. Ne kadar erken yayınlanırsa o kadar iyi olacak.

Ali
zafer #42
Teşekkürler Ali, çok iyi bir gözlemcisin.

İki Modern Dil D ve C++
D, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş bir dil. Sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanımınıza sunar. Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleyebilirsiniz. Öğrenmek istediğinizde hemen indirip okumaya başlayabileceğiniz ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba sahiptir. Yardıma her an hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde kişilerden oluşan topluluğa sahiptir. Sizleri tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Sistem dili denilince ilk akla gelen isim tabi ki C ve C++ dilleridir. Windows ve Linux gibi sistemlerin temel taşı, günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir dil. C++ hakkında bilgilerinizi tazelemek ya da son eklenen yenilikler konusunda bilgi sahibi olmak, C++ hakkında bilgiye sahip insanlarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak istemez misiniz? O zaman sizi de seminerimize bekliyoruz.

Amacımız sadece bir şeyler anlatmak değil. Biz hep beraber konuşup bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Herkesin tecrübe ve fikirlerinden diğer katılımcılarla beraber biz de faydalanmak istiyoruz. Kısaca hep birlikte sohbet edeceğimiz bir ortama meraklı, istekli ya da bu ortamda bulunmak ve bu bilgi ve tecrübe dolu sohbetten faydalanmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Tütev, Ankara.

Sanırım artık tamam, ne dersiniz?
mert #43
Üye Ara 2010 tarihinden beri · 194 mesaj
D, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş bir dil.
"D, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş bir (programlama dilidir) veya (yüksek seviyeli programlama dillerinden biridir)dil." gibi bir nitelemede bulunsak mı Zafer?
mert
mert #44

Sadece bu bölümü toparlayıp sunmamız yeter. diğer kısımlar, reklamcı dili olmuş ki aslında gereği yok. tarihi, yeri ve zamanı eklediğimizde tadından yenmez olur
mert
mert #45
"
D programlama dili, köklü dillerin tecrübelerini ve modern dillerin yeniliklerini harmanlayarak bir araya getirmiş yüksek seviyeli bir dildir. D, diğer sistem dillerinin gücünü kullanmaya izin verirken, modern dillerin faydalı olanaklarını da kullanmamıza olanak sağlar. Tamamen özgür ruhludur ve tüm kodlarına rahatlıkla ulaşıp inceleme olanağını sunar. Öğrenmek zor değildir.  Hemen indirip çalışmaya başlayabileceğiniz, sürekli güncellenen, ücretsiz ve tamamen Türkçe bir e-kitaba, çevrim içi bir dershaneye; yardıma hazır ve sorduğunuz tüm sorulara cevap verecek düzeyde dilde ustalaşmış yetkin kişilerden oluşan bir topluluğa sahiptir.

Sizleri 30 Haziran 2012 saat: 12:30'da  tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran D dili ile tanışmaya çağırıyoruz.

Yer:
Zaman:
Program:
"
Böyle toparlanabilir diye düşünüyorum
mert
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-10, 20:10:46 (UTC -08:00)