Forum: D Programlama Dili RSS
Haziran buluşmasının kapsamı
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
acehreli (Moderatör) #16
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 5837
Artık duyurmaya başlayalım mı?

Şimdiye kadar konuştuklarımıza da dayanarak hızlıca şöyle bir program yaptım.

Fikirler? Daha kimse ne konuşma yapacağını bildirmedi. İbrahim (yanikibo), Salih, Mert, Zafer, vs. vs. bir çok arkadaşın bir çok fikri olduğunu biliyorum. Programı belirlemede geç kalıyoruz.

Aşağıdaki başlıkları anlatmaya gönüllü olan var mı? Açıkçası ben hepsini yapamam; tükenirim. :)

0.5 saat - D Katmaları (mixin)

0.5 saat - D Şablonları

0.5 saat - D Dizileri ve Dilimleri

0.5 saat - D Aralıkları

1 saat - Unicode ve C++11 ve D'nin Yaklaşımları

1 veya 1.5 saat - Koşut İşlemler (parallelism), Eş Zamanlı Programlama (concurrency), ve C++11 ve D'nin Yaklaşımları

1.5 saat - C++11'e Eklenenler Olanaklar ve D'deki Karşılıkları

Başka arkadaşlar? Başka konular? Yukarıdakilerden gerek olmayan var mı?

Ali
zafer #17
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Grup üyelikleri: Üyeler
acehreli:
Artık duyurmaya başlayalım mı?

Bence geç bile kalıyoruz. Ayrıca neyi nasıl duyuracağız konularındada bir fikir birliği sağlanmalı.

Aşağıdaki başlıkları anlatmaya gönüllü olan var mı? Açıkçası ben hepsini yapamam; tükenirim. :)

Benim daha önce böyle bir sunum deneyimim olmadığı için gönüllü olma konusunda çekimserim. Sizleri dinlemeyi tercih ederim. Biraz kolaya kaçıyorum, farkındayım :)
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #18
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1912 mesaj · Konum: İstanbul
Yanıtlanan mesaj #16
Şablonlar, Diziler ve Dilimlere talibim...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #19
Salih Dinçer:
Şablonlar, Diziler ve Dilimlere talibim...:)

Senin! :)

Ali
acehreli (Moderatör) #20
Sanırım program aşağıdaki gibi oldu. Konuşmacıların aşağıdaki eksiklikleri ve yanlışlıkları bana bildirmelerini ve eğer daha yapmadılarsa kendilerini tanıtıcı bir kaç cümlelik tanıtım rica ediyorum.

Teşekkürler,
Ali

Ek: Programın son hali bir kaç mesaj sonra.

----------------------
10:00 Açılış

10:05
"Akan Veriyi Dizginleme: Dizi, Dilim ve Şablonlar" (D)
Salih Dinçer

D'nin veriyi taşıyan/değerlendiren yapılarının büyüleyici esnekliğinden bahsedeceğiz. Verilerinizi işlenmek üzere D'ye güvenle emanet edebileceğinizi ve GC sayesinde dinamik bellek yönetimin kolaylığını göreceksiniz. Esnekliğin verdiği büyüleyiciliği izleyip Matruşka dünyasında yolculuğumuzu sürdüreceğiz.

11:05
"Unicode" (D ve C++11)
Ali Çehreli

Karakter tablolarının tarihçesi, Unicode standardı, UTF kodlamaları, ve C++11'in ve D'nin bu konuda sundukları olanaklar.

12:05 Yemek

13:30
"D ile Güvenli Programlar" (D)
Zafer Çelenk

D'nin temel hedeflerinden birisi doğru işleyen programlar üretmek olmuştur. D'nin program doğruluğuna yönelik olanaklarından yalnızca bir kaç tanesi: assert, enforce, unittest, ve Sözleşmeli Programlama.

14:15
"Koşut İşlemler ve Eş Zamanlı Programlama" (D ve C++11)
Ali Çehreli

Mikro işlemci hızları artık fiziğin sınırına erişmiş durumda. Programcılar hızlı programlar üretebilmek için koşut işlemlerden (parallelism) ve eş zamanlı programlamadan (concurrency) yararlanmak zorundalar. C++11'in ve D'nin bu konudaki yaklaşımları.

15:15
"ş.o.m. içinde D" (D)
Mert Ataol

Diziler, filtreler, rasgelelik, vs... Şiir kıvamında programcılık...

16:00
"C++11'in Getirdiği Olanaklar ve D'deki Karşılıkları" (D ve C++11)
Ali Çehreli

C++11 modern programcılığın gerektirdiği yeni olanaklar getiriyor. Bu olanaklar, çözüm getirdikleri sorunlar, ve D dilindeki karşılıkları.

17:00
Kapanış
Bu mesaj acehreli tarafından değiştirildi; zaman: 2012-05-21, 11:03.
miracsa #21
Kullanıcı başlığı: Miraç
Üye Kas 2011 tarihinden beri · 1 mesaj · Konum: /home/mirac
Yanıtlanan mesaj ID 5802
Eğer bir problem olmazsa o tarihte Ankara'da olacağım sanırım.

Şimdi ben kendi görüşlerimi ifade edeyim;

Sadece ilk saat değil, her sunumun bitiminde o sunum konusuyla ilgili bir soru-cevap etkileşimi olması bence daha uygun olur.
Uzunca sunumlar ve arada ufak ama etkili sunumlar iyi olur.
Harmanlayarak anlatma işi güzel fakat C++ 11 için mutlaka bir sunum ayrılmalı. D ve C++'ın herhangi bir işi hangi bakış açılarıyla hallettikleri sunumlar içinde anlatılabilir fakat hem C++ 11 hem D bilen konuşmacılar var mı ki ?

Ben aslında Java, Python, Scala gibi daha middle katmanda gidiyorum. Fakat C biliyorum. Şimdilerde PIC projelerim falan var C++ lazım oluyor fakat açıkcası çok zamanım yok. Yani donanımlı geliyoruz ama sistem programcısı olarak değil :) Bu arada Qt ve wxWidgets ile ilgili belki bir sunum olabilir.

Dediğim gibi gömülü sistemlerle biraz haşır neşir olmaya başladığım için mikro işlemcilere de değinmeniz faydalı olur benim için. Belki benimle aynı fikirde başka arkadaşlar da vardır. Mesajlaşarak eş zamanlı programlama, Veri paylaşarak eş zamanlı programlama bu konular önemli. Aynı şekilde Bellek yönetimi ve çöp toplayıcısı da. Bunlar belkemikleri.

Bu arada ben sıkı bir Linux kullanıcısıyım, özellikle Linux kısmında bir şeylere değinmeniz iyi olurdu. Çok fazla bilgim yok ama hard-disk denetleyici programlama, cpu register programlama gibi çok extrem konular var C++'da. Bunlar ile ilgili sorularım var.

Yemek konusu nasıl olacak, bu önemli bir detay. Herkes ayrı ayrı mı gidecek, topluca bir şeyler mi planlanacak ?

Umarım yeterli derecede katılım olur ve sizin sistem programlama bilgilerinizden bizde istifade edebiliriz.

İyi çalışmalar
J2EE, JavaFX, Spring, Seam, Hibernate

Code is Poetry
acehreli (Moderatör) #22
Hoşgeldin miracsa! :)

miracsa:
Sadece ilk saat değil, her sunumun bitiminde o sunum konusuyla ilgili bir soru-cevap etkileşimi olması bence daha uygun olur.

Ben de aynı fikirdeyim. Benim bulunduğum bütün sunumlarda hem konuşma sırasında hem de sunum sonunda soru ve yanıtlar oluyor.

Uzunca sunumlar ve arada ufak ama etkili sunumlar iyi olur.

Bizde baştan öyle düşünmüştük. Bir çok arkadaşın hevesli bir biçimde 10-15 dakikalık sunumlarla geleceklerini ummuştum ama ilgisizliğe çok şaşırdım. Yani sonuçta konuşmacı yoksa sunum da yok. :)

Harmanlayarak anlatma işi güzel fakat C++ 11 için mutlaka bir sunum ayrılmalı.

En sondaki sunum C++11'in olanaklarını anlatacak zaten. Her maddenin yanında da "D'de de böyle" diye kısacık bir kod örneği göstereceğim. D'cilerin (özellikle Zafer'in) ön ayak oldukları bir günde o kadarına hakkımız vardır herhalde. :)

D ve C++'ın herhangi bir işi hangi bakış açılarıyla hallettikleri sunumlar içinde anlatılabilir fakat hem C++ 11 hem D bilen konuşmacılar var mı ki ?

Konuşmacı diye mi soruyorsun dinleyici mi? Ben C++98'te iyiyim. C++11'in hiçbir olanağını henüz kullanmadım ama hemen hemen hepsini ihtiyaç duyuldukları zamandan başlamak üzere haber gruplarında tartışılmalarından ve çözüm önerilerine kadar tanıyorum. Bir kaç kere gözden geçirirsem tamamdır.

Qt ve wxWidgets ile ilgili belki bir sunum olabilir.

Çok isterdim ama konuşmacı yok. GtkD bilen arkadaşlar var istemediler. Günün programını görüyorsun zaten. Eğer bunu kabul edersek zaman da kalmadı.

mikro işlemcilere de değinmeniz faydalı olur benim için.

Koşut programlama konusunu anlatırken nasıl fiziğin sınırına toslandığını filan söyleyeceğim ama mimarilerini veya makina kodlarını ancak azıcık biliyorum. Zaten C++ ve D programcılığında o konuları bilmek gerekmiyor.

Mesajlaşarak eş zamanlı programlama, Veri paylaşarak eş zamanlı programlama bu konular önemli. Aynı şekilde Bellek yönetimi ve çöp toplayıcısı da. Bunlar belkemikleri.

Tütev'e yazıp ikinci günü de mi istesek acaba? ;) Yoksa fazla ilginç olmayan konuşmaların yerine bellek yönetimini mi koysak diyeceğim. Ama hem dilimleri anlatırken Salih çöp toplayıcıya zaten biraz dokunacak hem de bellek yönetimi D'de çok az gerekiyor. Ama olabilir tabii.

hard-disk denetleyici programlama, cpu register programlama gibi çok extrem konular var C++'da.

Onlar çok özel konular olmalı. Benim hiçbir bilgim yok. Öğle yemeği ve akşam yemeği zamanlarında bol bol sohbet fırsatımız olacak.

Yemek konusu nasıl olacak, bu önemli bir detay. Herkes ayrı ayrı mı gidecek, topluca bir şeyler mi planlanacak ?

Katılımcılara ücretsiz olarak sandviç gibi şeylerle halledeceğiz. Aynı ortamda ve sohbete devam ederek...

Ali
zafer #23
acehreli:
Bizde baştan öyle düşünmüştük. Bir çok arkadaşın hevesli bir biçimde 10-15 dakikalık sunumlarla geleceklerini ummuştum ama ilgisizliğe çok şaşırdım. Yani sonuçta konuşmacı yoksa sunum da yok. :)

Ali bu konuda şaşıran kişi sadece sen değilsin, doğrusu bende özellikle buradaki arkadaşlardan destek gelir diye umuyordum ama malesef umduğum gibi olmadı. Neyse eldekilerle yola devam :)

acehreli:
Çok isterdim ama konuşmacı yok. GtkD bilen arkadaşlar var istemediler. Günün programını görüyorsun zaten. Eğer bunu kabul edersek zaman da kalmadı.

Benimde çok bilgim yok ama en azından D dilinin görsel programları hakkında herkezde bir merak olacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla halen geliştirmekte olduğum Divid projesinden bir ara bahsedebilirim diye düşünüyorum.

Zaten öyle böyle sunum işine girdik madem bu işi tam yapalım :)
Salih Dinçer #24
Yanıtlanan mesaj #21
Hoş geldin Miraç...

miracsa:

Bence de her sunumda soru&cevap bölümü olması iyi olacak. Ancak her konuda ne kadar soru geleceğini bilemeyeceğimiz için konu sonunda sabit bir süreyi ayırmak vakit kaybı olabilir. Her konuyu yarım saat gibi bir süre düşünmekteyiz. Eğer 30+10 dk. gibi bir planlama yapmamız durumunda da bize ayrılan toplam süreyi geçeceğiz. Bence etkileşimli bir sunum olsun (tıpkı Çağdaş Şenol'un Scala Sunumu gibi) ve isteyen konu anlatılırken sorusunu sorsun.

Ne dersiniz?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
acehreli (Moderatör) #25
Konuşmalar kırk beş dakika veya bir saat.

Ali
Salih Dinçer #26
Yukarıdaki programı yeni gördüm. Ancak ilk konuşmayı genelde ev sahipleri veya yabancı ülkelerden gelen önemli konuşmacılar yapar. Her ikisi de olmadığıma göre yarım bilgilerim ile bu bana ağır gelir...
acehreli (Moderatör) #27
Not edildi. Zafer, seni öne alalım mı? Yoksa Unicode konuşması ile de başlayabiliriz.

Ali
zafer #28
Yanıtlanan mesaj #26
Salih Dinçer:
Her ikisi de olmadığıma göre yarım bilgilerim ile bu bana ağır gelir...

Salih, o açıdan bakınca hiç birimizin tam bilgisi yok. Hepimiz bildiklerimizi paylaşacağız diye düşünüyorum.

Diğer taraftan zaten bu sunum bir konu üzerine derinlemesine bir inceleme değil. Genel olarak D dili ve yapılarını tanıtmaya çalışacağız diye düşünüyorum dolayısyla örneğin ben derinlemesine bir birim test anlatımı yerine, kısaca birim testlerin tanıtımı ve arkasından modern ve yeni bir dil olarak lanse edilen D dilinin birim testlerine yaklaşımını anlatmak ve dile entegre olmuş birim testleri yapısını ortaya koymanın daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

Neticede bugün tüm dillerde birim test olanağı zaten mevcut, bir çok programcıda az veya çok bu olanağı biliyor. Bilmedikleri D dilinde bu olanağın ne kadar kullanışlı bir hale getirilmiş olması ve diğer dillerin aksine dile entegre bir şelkilde ne kadar kolay kullanıma sahip olduğu. Ben sunumlarda bu noktaların öne çıkması gerektiğini düşünüyorum, yoksa birim testler ile ilgili derinlemesine bilgiler vermek bu alanda çok daha fazla çalışmış olmayı gerektirir diye düşünüyorum, bilmem katılır mısınız?

Not edildi. Zafer, seni öne alalım mı?

Ali sen nasıl istersen öyle ayarlayabilirsin. Benim için sorun olmaz. Sen birden fazla sunum yapacaksın kendine dinlenme zamanı ayıracak şekilde planlamayı yap, ben uyarım :)
acehreli (Moderatör) #29
Aşağıdaki program nasıl?

Ali

Ek: Bu da programın son hali değil.

----------------------
10:00
Açılış

10:05
"D Programlama Dili" (D)
Ali Çehreli
D programlama dilinin genel bir tanıtımı, kullanım alanları, ve başka dillerle karşılaştırılması.

11:00
"Akan Veriyi Dizginleme: Dizi, Dilim ve Şablonlar" (D)
Salih Dinçer

D'nin veriyi taşıyan/değerlendiren yapılarının büyüleyici esnekliğinden bahsedeceğiz. Verilerinizi işlenmek üzere D'ye güvenle emanet edebileceğinizi ve GC sayesinde dinamik bellek yönetimin kolaylığını göreceksiniz.

12:00
Yemek

13:30
"D ile Güvenli Programlar" (D)
Zafer Çelenk

D'nin temel hedeflerinden birisi doğru işleyen programlar üretmek olmuştur. D'nin program doğruluğuna yönelik olanaklarından yalnızca bir kaç tanesi: assert, enforce, unittest, ve Sözleşmeli Programlama.

14:15
"Koşut İşlemler ve Eş Zamanlı Programlama" (D ve C++11)
Ali Çehreli

Mikro işlemci hızları artık fiziğin sınırına erişmiş durumda. Programcılar hızlı programlar üretebilmek için koşut işlemlerden (parallelism) ve eş zamanlı programlamadan (concurrency) yararlanmak zorundalar. C++11'in ve D'nin getirdikleri çözümler.

15:15
"ş.o.m. içinde D" (D)
Mert Ataol

Diziler, filtreler, rasgelelik, vs... Şiir kıvamında programcılık...

16:00
"C++11'in Getirdiği Olanaklar ve D'deki Karşılıkları" (D ve C++11)
Ali Çehreli

C++11 modern programcılığın gerektirdiği yeni olanaklar getiriyor. Bu olanaklar, çözüm getirdikleri sorunlar, ve D dilindeki karşılıkları.

17:00
Kapanış
Bu mesaj 2 defa değişti; son değiştiren: acehreli; zaman: 2012-06-12, 01:01.
Salih Dinçer #30
Çok çok isabetli bir açılış bu...:)

D'nin ne olduğu ve diğer diller ile karşılaştırmanın yapıldığı bir başlangıç sanırım kimsenin kaçırmak istemeyeceği ve devamı için hayranlık depolayabileceğim kilit bir konuşma olacak.

...Esnekliğin verdiği büyüleyiciliği izleyip Matruşka dünyasında yolculuğumuzu sürdüreceğiz.

Düşünüyorum da bu son cümleyi kaldırsak mı? Sanırım Matruşka dünyasına girmeye vakit kalmayacak. Zaten diziler yeterince vakit öldürecek. Üstelik dilim ve dinamik kardeşliği bizleri Yüzüklerin Efendisi kadar uzun süren bir maceraya sürükleyecek!
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2  3  4  5  sonraki 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-21, 13:22:20 (UTC -08:00)