Forum: Duyurular RSS
Bu akşam Andrei Alexandrescu'nun bir sunusuna gidiyorum
acehreli (Moderatör) #1
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4527 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Bu akşam Andrei Alexandrescu'nun bir sunusuna gidiyorum
Ağustos'ta yapılamayan konuşması bu aya alınmıştı.

comp.lang.c++.moderated'dan beri tanıdığım kişiyle sonunda tanışabileceğim. Heyecanla akşamı bekliyorum. :)

Özellikle sormamı istediğiniz sorular var mı?

Ali

Not: Konuşma duyurusu şöyle:

ACCU: Wednesday, December 8 - Andrei Alexandrescu, "Three cool things about D"

When:      Wednesday, December 8, 2010
Topic:     Three cool things about D
Speaker:   Andrei Alexandrescu
Time:      6:30pm doors open
          7:00pm meeting begins
Where:     Symantec
          VCAFE building
          350 Ellis Street (near E. Middlefield Road)
          Mountain View, CA 94043
Map:       <http://tinyurl.com/334rv5>
Directions: VCAFE is accessible from the semicircular courtyard between Symantec buildings <http://tinyurl.com/2dccgc>
Cost:      Free
More Info: <http://www.accu-usa.org>

The D programming language is sometimes traditional and sometimes innovative, but mostly it's all around a cool language to code in. This talk substantiates that claim by focusing on three hot topics: program correctness, generic programming, and concurrency. No prior knowledge of D is necessary - you'll even see "hello, world", just with an unexpected twist.

Andrei Alexandrescu coined the colloquial term "modern C++", used today to describe a collection of important C++ styles and idioms. His eponymous book on the topic, Modern C++ Design (Addison-Wesley, 2001), revolutionized C++ programming and produced a lasting influence not only on subsequent work on C++, but also on other languages and systems. Andrei's work has garnered appreciation in both industrial and academic circles through is work on C++ and on Machine Learning applied to natural language. Since 2006, Andrei has been second-in-command to Walter Bright, the D programming language inventor and initial implementer. Andrei co-designed many important features of D and authored a large part of D's standard library, as well as the recent book "The D Programming Language". Andrei holds a PhD in Computer Science from the University of Washington and a BS in Electrical Engineering from University "Politehnica" Bucharest. He works as a Research Scientist for Facebook.

Andrei has set up a Facebook RSVP page for this talk at <http://www.facebook.com/event.php?eid=142541435798096>

Meetings are open to the public and are free of charge.
Kadir Can #2
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
D'nin gelecekte nasıl bir yer edineceğini merak ediyorum.Daha doğrusu yeni olanaklar veya yeni oluşumlar olacak mı?
canalpay (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Can Alpay Çiftçi
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1133 mesaj · Konum: İzmir
Yanıtlanan mesaj #1
Şuan çok meşgul olduğum halde bu konu için özellikle yazıyorum. Ancak çok kısa bir zamanım olduğu için yeterince düşünemeden aklımdaki soruları söyleyeceğim. Ah andrei ah :-p

- Dilin gelişimi ne zaman tamamlanmaya yaklaşır?
- D'nin dökümanları hakkında ne düşünüyor. TDPL'den başka ingilizce doğru düzgün bir kaynak yok. Hele sıfırdan başlayacaklara en baştan başlayıp D'de ilerleyecekleri bir kaynak yok. Python(Buraya C java istediğinizi getirebilirsiniz) gibi popüler dillere nazaran D'nin kaynaklarının eksik olduğunu ve bunun popülerleşmede dezavantaja sahip olduğunu düşünüyor mu?
- Dilin bir sonraki sürümleri çıkar mı(2 yerine 3 gibi büyük bir farklılık içeren sürüm.), eğer çıkarsa geriye dönük uyumluluk için ne kadar uğraşırlar?
- Dil üniversitelerde öğretilmesi ve daha önemlisi şirketlerde aktif olarak kullanılması ne kadar zaman alır? Kısacası ve daha magazinsel biçiminde dil ne zaman popüler hale gelir?
- Go, rust, rector? ...gibi yeni diller hakkında ne düşünüyor ve D'ye göre ne kadar şans veriyor?
- Kütüphane hakkında ne düşünüyor. Örneğin oldukça hatalı olduğunu düşünüyor mu ya da kütüphanenin çok geniş kapsamlı olmadığını düşünüyor mu? Belki ana kütüphaneye(Phobos'a) katılmayan ek kütüphaneler yazmayı düşünüyor mu?
- Özellikle ayrıca soruyorum giriş çıkış işlevleri modülleri hakkında ne düşünüyor? cstream kaldırılcak mı? Bir çok dosya okuma yazma işlevi var bunlar kaldırılacak mı? Giriş çıkış işlevleri biraz hatalı olup olmadığını yani ddioda tartıştığımız bir çok konu işte...
- D'nin gelişim hızı ve bu süreç hakkında ne düşünüyor?
- Dmd hakkında ne düşünüyor? Çok hızlı derleyebilmesi lakin çok hatalı olması hakkında. Ya da dile eklenebilecek iyi özelliklerin sırf derleyiciyi yazana zorluk çektireceğinden dile dahil edilememesi hakkında.(Örneğin in out.)
-Magazinsel bir soru daha. clear delete savaşı. clear'in çalışma biçimi değişebilir mi? Ya da delete kaldırılmayabilir mi? Eğer delete kaldırılırsa ve clear olduğu gibi çalışırsa değişkenlerin ilklenmesi ancak ilklenmesi sonucu programın istenilmeyen davranışlar yapması hakkında özellikle.

Sanırım pek güzel sorular olamadılar. Hemde hiç teknik değil. Ancak aklıma bunlar geldi bu kısa sürede.
acehreli (Moderatör) #4
Eğer konuşmacının zamanı varsa, normalde bu sunulardan sonra akşam yemeğine gidiyoruz. Daha çok sohbet havasında geçiyor. Yemekte bulunan insanların sayısına göre, şu şekilde özetleyerek soracağım:

- Geleceği: D3, kitaplar, okullarda ve iş yerlerinde kabulü

- Kütüphanesi

- Başka dillerin durumu

- Gelişim süreci

Son okuduğuma göre clear delete konusunda güzel bir çözüm buldular. Onu da sorarım.

Ali
Mengu (Moderatör) #5
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
dilin gelisimini ne zaman bitirecekler?

dilin gelisimini bitirip kutuphaneleri arttirma yoluna gitmeyi dusunuyorlar mi?

sitedeki dokumantasyonu ne zaman adam edecekler?

phobos ve d icin yeni katilimcilar almayi dusunuyorlar mi?

d ile web server nasil yazilir? :P
http://www.mengu.net - some kind of monster
acehreli (Moderatör) #6
Az önce eve döndüm. Mengü'nün sorduklarını geç gördüğüm için aklıma gelmediler. Ama eninde sonunda D ile web server yazacağız... :)

Düzensiz notlar:

Kendisi oldukça iyi ve çok bilgili birisi, şakacı. Yazılarından da anlaşılan bir bilgiçliği var ama iyi kişiliği nedeniyle ukalalık olarak algılanmıyor.

Konuşma daha iyi olabilirdi: Andrei'nin yaklaşımı daha çok diğer dillerin eksiklerini göstermeye yönelik. Örneğin C ve C++'nın "merhaba dünya" programlarının yanlışlığı üzerine çok zaman harcadı. Belki de böyle daha dikkat çekici olacağını düşünüyordur.

Benim beğenmediğim bir konuşma tarzını da kullandı: sık aralıklarla "C'nin bellek modelinin en zayıf tarafı nedir?" gibi sorular sorarak dinleyicilerden cevaplar bekledi. Sonra o cevaplara "evet ama aslında şöyle de..." gibi düzeltici yanıtlar verdikten sonra asıl söylemek istediğine geçti. Bence ne söylemek istiyorsa doğrudan söylemeli. :)

Dinleyiciler de çok bilgiliydi. Çok güzel sorular ve yanıtlar geldi. Ama o yüzden konuşma çok da uzadı.

Normalde 20-30 dinleyici gelir; bu sefer 50 kişi vardı. (Beni ilgilendiren bir bilgi olarak, 3 buçuk senedir görmediğim ama daha önce iki firmada birlikte çalıştığım birisi de vardı; hem de şimdi Facebook'ta Andrei ile birlikte çalışıyormuş! Dünya küçük... :))

Çoğu zaman olduğu gibi konuşmadan sonra akşam yemeğine gittik. Akıllı bir şekilde Andrei'nin yanına oturmayı başardım! :)

D ve C++ kitaplarımı imzalattım.

D3'ü sordum: Bundan sonra eski D'lerle uyumluluğu kopuk bir D3 olmayacağını söyledi. Olsa olsa D2'ye ekler yapılacak.

Kütüphanesini sordum: Şu anda 7-8 kişinin kütüphaneye katkıda bulunma yetkisi var; gelişmeye devam ediyor.

Başka dillerin durumunu açıkça sormadım: Ama konuşma sırasında zaten var olan dillerin çok sayıda aranan özellikten bir kaç tanesine odaklandıklarını ve diğer aranan özellikleri idare ettiklerini söylemişti: dil kolaylığı, kod güvenliği, modelleme gücü, vs. D'nin farkı, bunların hepsini de iyi yapmaya çalışması...

Dilin kabulü: Bunu da açıkça sormadım ama konuşma sırasında Facebook gibi bir firmanın destek vermesi gerektiğini söyledi. Eğer Facebook D kullansa, herkes kullanır. Kendisi de bunu yapmaya çalışıyor. (Facebook'taki asıl işi D değil; Facebook'ta "araştırma bilimcisi" sıfatıyla kişiye odaklı reklam teknolojisi geliştiriyor. (Facebook kullananlara kolay gelsin... ;) Beni ilgilendirmiyor çünkü ben Facebook'ta değilim. Ha ha... :)))

Konuşma sırasında ve yemekte bol bol D'nin olanakları tanıtıldı. Ben de kendimi tutamayarak bir kaç kere "bir de şöyle olanağı var" gibisinden araya girdim. :)

Konuşmanın slaytlarını yayınlarsa buraya da koyarım. Ayrıca birisi videoya da çekti; ondan haberim olunca onu da buraya yazarım.

Onun dışında D hakkında hep bildiğimiz konular vardı. Yemekte D'nin dizilerini anlattı; derleyici hatalarından konuşuldu.

Yeni başlayanlara yönelik kolay giriş/çıkış yapılamadığını söyledim; readf'in yetersizliğini kendisine yazmamı istedi; düzeltirmiş... Hadi bakalım... :) Hmmm... :) Aslında ddio'yu İngilizce'ye çevirip vereyim; koysun Phobos'a. ;)

Aklıma gelenler bu kadar. Slaytları görünce başka ayrıntıları da hatırlarım.

Ali
Mengu (Moderatör) #7
Kullanıcı başlığı: NONSERVIAM
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 347 mesaj · Konum: Dersaadet
adamlar dogru ama yontem yanlis. dilden bir sey cikmayacak diye korkuyorum.
http://www.mengu.net - some kind of monster
canalpay (Moderatör) #8
Yanıtlanan mesaj #6
dilin gelisimini ne zaman bitirecekler?

dilin gelisimini bitirip kutuphaneleri arttirma yoluna gitmeyi dusunuyorlar mi?

sitedeki dokumantasyonu ne zaman adam edecekler?

Bu sorular benim bazı sorularıma benziyor. Tek farkı daha açık ve daha düzgün yazılmış sorular :-)

Çoğu zaman olduğu gibi konuşmadan sonra akşam yemeğine gittik. Akıllı bir şekilde Andrei'nin yanına oturmayı başardım! :)

D ve C++ kitaplarımı imzalattım.

Tebrikler :-)

D3'ü sordum: Bundan sonra eski D'lerle uyumluluğu kopuk bir D3 olmayacağını söyledi. Olsa olsa D2'ye ekler yapılacak.
Bu içimi rahatlatan bir haber.

Ben cahilliğimden wikideki şunu sorardım bu yanıtın üzerine.

Known to be deferred to D3.0:

* AST macros.
    * Bartosz Milewski's race-free type system.
http://www.prowiki.org/wiki4d/wiki.cgi?LanguageDevel

Bunlar gerçekleştirilecek mi? Eğer gerçekleştirilecek ise geriye uyumluluk sağlanabilir mi?

Yeni başlayanlara yönelik kolay giriş/çıkış yapılamadığını söyledim; readf'in yetersizliğini kendisine yazmamı istedi; düzeltirmiş... Hadi bakalım... :) Hmmm... :) Aslında ddio'yu İngilizce'ye çevirip vereyim; koysun Phobos'a. ;)

Bende böyle bir fikir beyan ettim diye hatırlıyorum :-)

Bence yeni bir başlık adında nasıl bir giriş çıkış işlevi olmalı diye tartışmalıyız. O zaman Andrei'ye güzel bir liste halinde gerekenleri ve örnek yazarız.

Accu'daki başlıktan sanki http://erdani.com/d/three-cool-things-about-d.pdfbu sunumu kullandığını düşündüm.
acehreli (Moderatör) #9
canalpay:
Known to be deferred to D3.0:

* AST macros.
    * Bartosz Milewski's race-free type system.
http://www.prowiki.org/wiki4d/wiki.cgi?LanguageDevel

Bunlar gerçekleştirilecek mi? Eğer gerçekleştirilecek ise geriye uyumluluk sağlanabilir mi?

AST makrolarının ne olduğunu bilmiyorum. Bakıyorum...

AST, "abstract syntax tree" demek. Bunun derleyicinin derleme adımlarından birisinin sonucunda oluşturulduğunu biliyorum. AST makroları da kod üretmeyle ilgiliymiş.

Şurada bazı tasarım örnekleri görüyorum:

http://www.digitalmars.com/d/archives/digitalmars/D/AST_ma…

Öyle bir olanak herhalde eski sürümlerle uyumluluğu bozmaz.

"Race-free type system" konusunda yazılar okuduğumu hatırlıyorum. Şimdi tekrar okuyacak zamanım yok ama içinde "type system" geçtiği için bunun köklü bir dil olanağı olacağını düşünürüm.

Yine de eski D2 programlarını bozmadan ekleme yolları da bulabilirler.

Eklemeyebilirler de. D'nin mesajlaşma kullanan concurrency kararı, Bartosz Milewski'nin fikirlerinde daha sonra geldi.

Ayrıca o sayfadaki liste resmi bir liste değil. Uzun bir süredir orada kalmış da olabilirler.

Bunların hepsi de benim anladıklarım. :)

Aslında ddio'yu İngilizce'ye çevirip vereyim; koysun Phobos'a. ;)
Bende böyle bir fikir beyan ettim diye hatırlıyorum :-)

Biliyorum tabii. Hatta Mengü de demişti. :)

Bu konudaki bir soruyu çözemiyorum: C ve C++ gibi, D'de de aslında konsol diye bir kavram yok. Var olan, standart giriş ve standart çıkış akımları. (Bunları daha önce konuştuğumuzu biliyorum.)

O akımların klavye ve ekrana bağlanmaları, programı başlatan ortamın bir marifeti.

Sonuçta, konsol diye bir kavrama sahip olmayan bir dilin standart kütüphanesinde bir insanla konsoldan iletişime yönelik modüller bulunmalı mı?

Bence bulunmamalı. Zaten herhalde o yüzden de C ve C++'ta da yok.

İşte böyle bir çelişki içindeyim. :)

Başka bir sakınca, ya programı başlatan kişi programın çıktısını başka bir dosyaya gönderdiyse? Bizim programımızın bundan haberi olmuyor. Biz ekrana "Yaşınız kaç?" diye sorsak, konsolda oturan insan bunu görmüyor.

Yani bu konuda bir gariplik var. :)

Accu'daki başlıktan sanki http://erdani.com/d/three-cool-things-about-d.pdfbu sunumu kullandığını düşündüm.

O sunumdan farkı, konulardan birisini işleç yükleme olarak değiştirmiş olmasıydı. Ama zaman yetmediği için ona geçemedik zaten. :D

Ali
Kadir Can #10
Üye Haz 2010 tarihinden beri · 413 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Dilin gelişimi için haberler iyi gibi.Kopuk sürümler çıkmayacakmış.Şu giriş çıkış olayında son durum nedir?
canalpay (Moderatör) #11
Şu giriş çıkış olayında son durum nedir?

Bizim için önemli değil. Alırız Ali Beyin yazdığı ddio'u istediğimiz gibi yazarız. Maksat birinci elden destek olsun tam olsun.

Şuan baktımda aklıma gelen writeln işlevi filan hiç düzgün değil diye hatırlıyorum. Dizilerde çok sorun çıkartıyormuş doğru olarak çıkış ekranına göndermiyormuş. Bunu beorphile_hugs(?) dedi. readf'de sorunlar var biraz. char, wchar dchar ile çalışamaması ve ayrıca bool'a çevrilmiyor girişteki akımlar. Bunun gibi.

Bardağın dolu tarafından baksak çok basit ve belki ömrü hayatımızda bizi hiç etkilemeyecek hatalar. Boş tarafından baksak en çok kullanılan işlevde çok çok fazla hata var... Bileiyorum C'de işer nasıl. Sadece ben çok becerikli ya da özelleşmiş olmasada hatasız bir giriş çıkış işlevi bekliyorum.
acehreli (Moderatör) #12
Slaytlar şurada:

http://erdani.com/tdpl/2010-12-08-ACCU.pdf

Slaytlarla ilgili bir tartışma da şurada:

http://www.reddit.com/r/programming/comments/eklq0/andrei_…

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Forum: Duyurular RSS
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-11-19, 19:56:36 (UTC -08:00)