Forum: Diğer Konular RSS
Uzmanlık alanları ve sektördeki yerleri ?
Serdar #1
Üye bir aydır · 10 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Uzmanlık alanları ve sektördeki yerleri ?
Herkese merhabalar yazılımda uzmanlaşmak istediğim konuyu artık belirlemek istiyorum ve yurt dışında yada yurt içinde hangi uzmanlık alanları daha ön planda. İş imkanları ve bunun gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda seçimimin ne olması gerekir sizce ?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4586 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Şu anda çalıştığım firmanın ürünü microservice alanında security sağladığından ben o alanın revaçta olduğunu sanıyorum. :)

Ek olarak, hem backend'de, user interface'te, vs. her alanda programcı gerekiyor. Bir de full stack diye bir kavram çıktı herhalde "her işten anlarım; her yerde çalışırım" gibi bir anlama geliyor. (?)

Ali
Serdar #3
Sağolun hocam bende araştırmalarım sonucu backend'de uzmanlaşmayı kendime uygun gördüm programların çalışma mantığını biraz daha iyi kavramam gerekecek ama zamanla front end bilgimde gelişir gibime geliyor daha çok tecrübe gerekiyor tabi
kerdemdemir #4
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 151 mesaj · Konum: Danimarka
Serdarcım yazdığına çok sevindim .

Serdar benim arkadaşım ne zaman bana birileri yazılım hakkında birşeyler sorucak olsa mutlaka buraya yönlendiriyorum.
Bu aralar tahminimce herkez D ile projelerine yoğunlaştıdığından dolayı (en azından ben fena yardıyorum) 1-2 aydır pek aktif değiliz. Ama senin eğer  bir sorun olursa buraya yazmanı, nadir bulunan "doğru bilgi" alman açısından çok öneririm.

Ali abimiz forumun kurucusu ve gerçekten benim tanıdığım en bilgili, en deneyimli yazılımcı. Ve burda yazan veya soru soran insanlar çok değerli yazılımcılar.

Ben eğer yurtdışı düşünüyorsan back-end dediğin alana yönlenmeni tavsiye ederim. Çünkü yurtdışında genelde tercih edilen avrupa-amerika gibi ülkeler benim gördüğüm kadarıyla back-end işlerini kendinde tutup, arayüz gibi işleri diğer ülkelere yaptırmaya çalışıyorlar.

Back-end 'den benim anladığım ise işin uzmanlık gerektiren kısmı örneğin "Networking", "Görüntü İşleme", "3D programlama", " Gömülü Yazılım", "Büyük Data",  " Yapay Zeka" ve daha şimdi aklıma gelmeyen bir çok bilgisayar mühendisliğinin alt dalı.

Gözlemlediğim bir şey daha ise bu dalların gittikce iç içe geçmesi ve sıradan projelerde bile ihtiyaç duyulması.

Sevgiler
Erdem
Serdar #5
Evet bi kaç yerde daha okumuştum insanın kendisini biraz daha çok yönlü yetiştirmesinde fayda var önemli olan şey tercih edilebilir olmak tabi ki. Tavsiyen içinde çok sağol Erdem abi iyi ki önermişsin bu forumu eski konulara da göz atıyorum ara ara çok faydası oldu yeni yılın kutlu olsun bu arada :)
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2018-01-18, 13:22:19 (UTC -08:00)