Forum: Diğer Konular RSS
Yapay Zeka'ya dair en küçük birim?
Yazılım veya donanım...
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1913 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Yapay Zeka'ya dair en küçük birim?
Bu güne kadar böyle bir konu tartışılmıştır mutlaka ama merak ediyor insan bu birim en küçük ne kadar olabilir? Yani sorduğum şey öyle bir yapı olsun ki (bu yazılım veya donanım olabilir) ama o haliyle yapay zeka olarak ifade edilebilsin!

Aslında Turing Machine belki de cevap olabilir ama bu daha çok bir test. Yani bu birim bu testten geçmesi gerekebilir...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
Salih Dinçer #2
Sorunun anlaşılabirliliği düşük ki cevap yok :)

Başka yerlerdeki tartışma özetine değinirsem memristörden ve yapay irade kavramlarına değinildi. Sanki daha çok hafıza birimleri çevresinde gezindik.

Bence bir yapay zekaya sahip olan şeyin (örn. bir robotun) hafızası algoritmasının bir bölümü olmalıdır Böylece öğrendikçe algoritmayı geliştirme fırsatı edinir. Sanırım olay bu kadar basit ama kod göçmeden run-time zamanında çalıştırabilme kabiliyeti gerekir.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
erdem (Moderatör) #3
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1003 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Belki en temel birimler arama algoritmaları olarak düşünülebilir.

Daha önce 8 bilmece probleminde A*' arama algoritmasından bahsetmiştik.
Salih Dinçer #4
Katılıyorum ve ek olarak; zekaya giden en temel yolun karşılaştırma (comparator) birimi olduğunu düşünüyorum...

Biyokimya, nöroloji, beyin ile ilgili her ne bilim varsa o konunun uzmanı değilim ama zihnimizde olan bitenler sanki hep içine aldığımız şeyler arasında ilişki kurmak (arayıp buldukları arasında karşılaştırma yapmak)'dan ibaret. Örneğin bu bir koku duyabiliriz ve hissettirdikleri dışında bir de hatırlattıkları oluyor ve devamında eyleme (gözyaşı dökmek, yemek yemek veya kusmak) geçiyoruz!
kerdemdemir #5
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Benim cevabım daha çok kişisel düşüncelere dayandığı için pek yazmak istememiştim.Fakat Salih Hocam ikinci defa yazmışsa bende paylaşayım düşüncelerimi.

Önce en küçük yapay zeka birimi uygulamasını tartışmak için bence en küçük yapay zeka nedir sorusunu cevaplamalıyız. Ben yapay zekanın göreceli olduğunu düşünüyorum. Örneğin bir taşı attığımız zaman her zaman deterministik bir şekilde düşecektir. Bu noktada biz taşı modelleyebilir ve davranışlarını önceden hesaplayabiliriz. Organik bir canlı olan bakterilerinde çeşitli tepkileri cansız varlıklar gibi öngörülebiliyor hatta bunları kullanarak bilgisayarlar bile yapıyoruruz. Ben bizim yapay zeka tanımlamamızın "Bizim tarafımızdan modellenemez, tahmin edelemez davranışlar sergileyebilen" varlıklar olduğunu düşünüyorum.  Burda "bizim tarafımızdan" kelimesinin altını çizmek istiyorum her canlı için yapay zeka tanımının değişeceği karmaşık canlıların ancak onlar kadar karmaşık canlıları dengi sayıp yapay zeka olarak tanımladığını düşünüyorum.

Bu noktada karmaşıklık tanımını üstümüzdeki sensörler(göz,kulak vs...) ve bu sensörlerdeki bilgileri alıp işlerken ne kadar üstün bir algoritma ve mantık kullandığımız ile açıklıyorum. Ben her canlının bir taş gibi deterministik olduğunu düşünüyorum bir tek farkımızın bizim algoritmalarımızın daha karmaşık olduğundan ve daha çok "if" içerdiğinden deterministikliğimizi  gizlediğini düşünüyorum.

Evet bu noktada sinyalleri işlerken kullanılan "if" lerin yapay zekanın en küçük yapı taşı olarak düşünüyorum.

Bunu implemente edecek en küçük yapı biriminide üniversiteden aklımda kaldığı kadarıyla flip-flop olarak olduğunu düşüyorum.

Bunların hepsi benim kişisel düşüncem ve doğruluğu konusunda hiç bir iddiam yok.

Saygılar
Erdemdem
Salih Dinçer #6
Dönüp dolaşıp yine karşımıza hafıza birimleri çıkıyor. Önemli çünkü bence neredeyse herşeyin temeli. Yani FF'ler 1 bitlik hafıza birimi ve onu da 2 adet evrensel kapı (NAND) oluşturur. Bu öyle bir mantık birimi ki ondan tüm mantık birimlerini oluşturmak mümkündür...

Yine de asıl sorduğum yapay zekayı oluşturan en küçük birim değildi; bunu ben de yeni fark ediyorum :p

Soruyu kısaltmak zorunda kaldığım için yanlış anlaşılmış olabilir. Sormak istediğim, yapay zekayı barındıran en küçük algoritma gibi duruyor sanki?

Yani en az kaç satırlık bir koddan sonra bu derlenmiş yazılım parçasında yapay zeka vardır diyebilirdik? Turing testinde geçmesi yeterli midir?

Bu durumda donanımın çok büyük esprisi kalmıyor. Asıl nitelik yazılımda gibi gözüküyor. Sıvı içinde hareket eden ve çoğalabilen en karmaşık bakteriye canlı diyoruz ama zeka emaresine rastlıyor muyuz!
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-15, 05:58:11 (UTC -08:00)