Forum: Diğer Konular RSS
Synchronize ve Asynchronous Kavramları Birbirlerinin Tam Tersi Olmalı Değil Mi?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 154 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Synchronize ve Asynchronous Kavramları Birbirlerinin Tam Tersi Olmalı Değil Mi?
Selamün Aleyküm;

Synchronize Türkçe olarak eşzamanlı olarak geçiyor. Asynchronous ise Türkçe olarak eşzamanlı olmayan - eşzamansız olarak geçiyor. Lakin programlamada synchronize, iş parçacıklarının (threads) sırayla erişebilmesini sağlamak demekken, asynchronous, iş parçacıklarının aynı anda erişebilmesini sağlamak oluyor.
Yani synchronize = eşzamanlı (aynı anda iş parçacıkları erişebilir demek oluyor) = Lakin programlamada aynı zamanda erişemez oluyor.

asynchronous = eşzamansız (iş parçacıklarının aynı anda erişememesi demek oluyor) = Lakin programlamada aynı zamanda erişebilmesi demek oluyor.

Bu ifadeler tam tersi şeklinde kullanılması gerekmiyor mu? :)

Teşekkürler.
Bu mesaj İbrahim tarafından değiştirildi; zaman: 2017-08-12, 02:28.
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
(İlgisiz bilgi: Synchronize diye bir sözcük var ama asynchronize yok.)

Ben asynchronous'u etkisi daha sonra görülen diye anlıyorum. Örneğin, "şu kadar bayt oku" diye emir veriyorum ama o baytları hemen almıyorum. Ama haklısın, sözlük anlamlarıyla bakınca bir terslik var.

Ali
İbrahim #3
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 154 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkürler @acehreli, el alışkanlığından olsa gerek "asynchronize" yazmışım :)

Şurada (asynchronous: http://searchnetworking.techtarget.com/definition/asynchro…) anlatıldığına göre benim anladığım asynchronous kelimesini Türkçe'de eşzamansız değil de "zamanla olmayan" ya da "zamansız" anlamlarına geliyormuş. Bu durumda programlama için şöyle bir Türkçeleştirme yapabiliriz sanırım:

synchronize -> zaman aralıklı
asynchronous -> zaman aralıksız
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 01:12:50 (UTC -07:00)