Forum: Diğer Konular RSS
Açık Kaynak Projeler İçin MIT mi BSD mi Apache 2.0 mı?
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 160 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Açık Kaynak Projeler İçin MIT mi BSD mi Apache 2.0 mı?
Selamün Aleyküm;

Ben projelerimi açık kaynak olarak GitHub vb. mecralardan yayınlamak istiyorum. Lakin lisans konusunda özgür yazılım lisanslarından kullanmak istemiyorum (GPL, LGPL gibi), çünkü kodları geliştiriciler için çok kısıtlıyor ve sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden açık kaynak lisanslarından olan MIT, BSD ve Apache 2.0 lisanslarından birini kullanmak istiyorum. Projeleri geliştiriciler alıp istedikleri gibi kullansınlar, kodları değiştirsinler, açık / kapalı kaynak olan ve ücretli / ücretsiz olan bütün yazılımlarında kullansınlar ve bunların yanında 'şu şu kaynak kodlar kullanıldı' gibi ibareleri yazılımlarına / kodlarına eklemek zorunda olmasınlar istiyorum. Bunun için projelerimde en uygun lisans ne olmalıdır?

Teşekkürler!
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Diğerleriyle ne farkları olduğunu bilmiyorum ama MIT'yi hep çok serbest diye duyuyorum.

Ali
İbrahim #3
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 160 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Cevabınız için teşekkürler acehreli. MIT lisansında şöyle bir ibare geçiyor: 'The above copyright notice and this permission notice shall be included in all copies or substantial portions of the Software.'
Bu ibarede sanırım lisansın yazılımın bütün kopyalarına veya önemli parçalarına eklenmesi gerektiğini söylüyor. Doğru mu anlıyorum?  Lakin ben yukarıda da dediğim gibi:
... ve bunların yanında 'şu şu kaynak kodlar kullanıldı' gibi ibareleri yazılımlarına / kodlarına eklemek zorunda olmasınlar istiyorum.

Acaba MIT'de bir yazı parçasını falan geliştirici kendi yazılımında / kodlarında bir yerlere eklemek zorunda mı? Eğer değilse gerçekten istediğim bir lisansa benziyor.

MIT Lisansı: https://opensource.org/licenses/MIT
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4536 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Avukat olmayarak :) anladığım, sen MIT ile lisansladığında, senin programı (veya büyükçe bir bölümünü) kopyalayan kişiler bu lisansı kesip atamıyorlar. Dolayısıyla, senin verdiğin özgürlüğü kısıtlayamıyorlar.

Ali
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-15, 11:51:07 (UTC -08:00)